موسیقی ریتم تند ورزش را آسان تر و سودمندتر می نماید

به گزارش مجله سلنا، یک مطالعه جدید که اولین نمونه در نوع خود است نشان می دهد گوش دادن به موسیقی های با ریتم تند می تواند انجام ورزش را تسهیل کند و منجر به سودمندتر شدن اثرات تمرینات ورزشی بر بدن افراد گردد.

موسیقی ریتم تند ورزش را آسان تر و سودمندتر می نماید

به گزارش مجله سلنا به نقل از مدیکال اکسپرس، با آغاز سال جدید میلادی، سالن های ورزشی در شلوغ ترین حالت خود قرار دارند و بسیاری از افراد در کوشش هستند تا انجام تمرینات ورزشی را برای بهبود سلامتی خود به یک روال تبدیل نمایند. اما نتیجه نگرفتن پس از گذشت چندین جلسه می تواند بسیاری از آنها را به آغوش گرم مبل برگرداند. اما چه می گردد اگر انجام کاری به سادگی گوش دادن به نوع خاصی از موسیقی بتواند نتیجه دلخواه را به شما بدهد؟

یک مطالعه جدید چاپ شده در مجله مرزهای روانشناسی(Frontiers in Psychology) اولین نمونه است که نشان می دهد گوش دادن به موسیقی با سرعت بالا و ریتم تند خسته شدن از ورزش را کند می نماید و فواید آن را افزایش می دهد. این تأثیرات برای تمرینات استقامتی مانند پیاده روی بیشتر از تمرینات با شدت بالا مانند وزنه برداری است.

محققان امیدوارند که این یافته ها به افراد در افزایش و بهبود عادت های ورزشی یاری کند.

بسیاری از افراد هنگام ورزش به موسیقی گوش می دهند و مطالعات قبلی بعضی از مزایای آن را ثبت نموده است. به عنوان مثال موسیقی می تواند باعث گردد فرد از خستگی و ناراحتی فاصله بگیرد و مشارکت در ورزش را افزایش دهد. با این حال اینکه ما چگونه موسیقی را درک می کنیم، ذهنی و درونی است و عوامل فرهنگی و ترجیحات شخصی بر تأثیر آن بر افراد تأثیر می گذارند. موسیقی با جنبه های مختلفی که دارد، مانند ریتم، شعر و ملودی، یک مقوله چند وجهی است.

تا به امروز محققان از تاثیرات تعیین موسیقی در حین ورزش بر افراد از جمله این که کدام نوع موسیقی برای تقویت انواع خاصی از ورزش مناسب است، به شناختی دست نیافته بودند. دانستن این ویژگی ها می تواند به باز کردن پتانسیل کامل موسیقی به عنوان یک تقویت نماینده ورزش یاری کند.

موسیقی و مغز؛ خیالات خام و حقایق

محققان به آنالیز تأثیر سرعت یک قطعه موسیقی بر داوطلبان زن در حال اجرا تمرین استقامتی(پیاده روی روی تردمیل) یا انجام یک تمرین پر فشار(پرس پا)، پرداختند.

داوطلبان جلسات تمرینی را ابتدا در حالت سکوت و سپس گوش دادن به موسیقی پاپ با سرعت های متفاوت انجام دادند. محققان پارامترهای مختلفی از جمله نظرات داوطلبان را در خصوص کوشش مورد احتیاج برای انجام تمرینات و ضربان قلب آنها هنگام انجام تمرینات ثبت کردند، زیرا ضربان قلب بالاتر به معنای این است که این تمرین برای آمادگی جسمانی مفیدتر است.

پروفسور لوکا آردیگو از دانشگاه ورونا در ایتالیا شرح داد: ما دریافتیم که گوش دادن به موسیقی با سرعت بالا در هنگام ورزش در مقایسه با گوش نکردن به موسیقی منجر به بالاترین ضربان قلب و کمترین میزان فشار می گردد. این بدان معنی است که برای انجام تمرینات ورزشی به کوشش کمتری احتیاج است، اما از نظر تقویت آمادگی جسمانی سودمندتر است.

این تأثیرات در داوطلبانی که ورزش استقامتی انجام می دهند در مقایسه با افرادی که تمرینات پرفشار انجام می دهند، قابل توجه تر بود و این نشان می دهد افرادی که فعالیت های استقامتی مانند پیاده روی یا دویدن دارند، ممکن است بیشترین فواید را از گوش دادن به موسیقی با سرعت بالا کسب نمایند.

محققان امیدوارند که این نتایج راهی ساده برای بهبود سطح فعالیت بدنی ارائه دهد. در حالی که مطالعه حاضر شامل گروه کوچکی از افراد داوطلب بود، در آینده به مطالعات بزرگتری برای ادامه آنالیز تفاوت های ظریف چگونگی تأثیر موسیقی بر ورزش احتیاج خواهد بود.

آردیگو گفت: در پژوهش حاضر، تأثیر سرعت موسیقی در ورزش را آنالیز کردیم، اما در آینده می خواهیم اثر سایر ویژگی های موسیقی مانند ژانر، ملودی یا متن ترانه را روی استقامت و ورزش پرفشار مطالعه کنیم.

بنابراین می توانید دفعه دیگر که برای تمرین به باشگاه می روید، یک موسیقی سریع گوش کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 730

به "موسیقی ریتم تند ورزش را آسان تر و سودمندتر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسیقی ریتم تند ورزش را آسان تر و سودمندتر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید