مکتب خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی افتتاح شد

به گزارش مجله سلنا، تهران (پانا) - مکتب خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی پنجشنبه 30 بهمن با حضور مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت.

مکتب خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی افتتاح شد

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اساسنامه دقیقی برای مکتب خانه تنظیم گردد تا صیانت کننده هنرهای موجود و بنیان گذار آثار در حوزه های صنایع دستی ، هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما در کنار موسیقی نواحی باشد.

علی اکبر صفی پور در مراسم گشایش مکتب خانه موسیقی نواحی استان، بیان نمود: شهر بیرجند را با انسان های عظیمی که آوازه ملی و جهانی دارند، می شناسم.

وی همچنین با بیان این که عنوان مکتب خانه در فرهنگ ما صندلی وسیع و ارزشمندی دارد، ادامه داد: علت شهرت مکاتبی که در نقاط مختلف کشور همچون اصفهان، شیراز ، تبریز و یا مکاتبی از جمله هرات، سمرقند و بخارا وجود دارند، آثار سنتی و توجه به هنرهای بومی منطقه است.

صفی پور درخصوص یاری به توسعه مکتب خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی، مطرح نمود: پیشنهاد می کنم از ظرفیت این منطقه و حامیان فرهنگ و هنر استفاده گردد.

صفی پور با بیان این که طرحی تحت عنوان یاری به آموزش و صیانت از هنرهای بومی در معرض فراموشی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برنامه ریزی است ، اضافه نمود: آمادگی پیگیری یاری به مکتب خانه موسیقی خراسان جنوبی از محل این طرح را داریم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در این مراسم، ضمن قدردانی از همکاری های اداره کل میراث فرهنگی برای اختصاص دادن بخشی از باغ جهانی اکبریه به این مکتب خانه، مطرح نمود: بستری برای فعالیت و احیای هنرهای بومی و خصوصا موسیقی نواحی و مقامی استان فرآهم شده است.

ناصر نبی زاده با اشاره به این که برای حفظ نواهای موسیقی خراسان جنوبی و گسترش آن در بین علاقه مندان و جوانان ، تلاش های بسیاری اجرا شده است، ادامه داد: خوشبختانه قدم اولیه برای تحقق این منظور، برداشته شده و احتیاج به حمایت های گسترده تر و فضاهای وسیع تری نیز دارد .

وی از بخش های مختلف همچون استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارتخانه تقاضای همکاری ویژه برای توسعه این مجموعه را داشت و اضافه نمود: این هنرها با قدمتی طولانی در زندگی ما فعال بوده و میراث گرانبهای اجداد ما هستند که باید حفظ شوند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در شرایط فعلی که با هجوم بخش های فرهنگی غیر ایرانی روبرو هستیم ، اولویت حمایت از هنرهای بومی و نواهای مقامی و سنتی است.

حسن رمضانی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این مراسم با بیان این که در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، گفت: در راستای حفظ، حراست و اشاعه موسیقی مقامی و نواحی استان باید مستند سازی کرد.

رمضانی مطرح نمود: خراسان جنوبی علی رغم داشتن ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری سال ها در سایه بلند خراسان عظیم بوده و ظرفیت های گسترده آن ناشناخته مانده است.

به گفته وی اکنون با شروع فعالیت مکتب خانه موسیقی نواحی استان و خانه فرهنگ و هنر، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می رود در راستای معرفی و مستندسازی ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری استان مساعدت داشته باشند.

رمضانی با بیان این که اگر در طول تاریخ توانستیم فرهنگ ایرانی را پاس بداریم، حاصل تلاش و ممارست در مستندسازی بوده است، اضافه نمود: متاسفانه بسیاری از هنرمندان با استعداد خراسان جنوبی به دلیل نبود مستندی از آثار آن ها، فراموش شده اند.

وی با اشاره به این که سهم دولت ها در این موضوع اندک بوده و هر آنچه تا به امروز رخ داده حاصل تلاش هنرمندان است، خطاب به مسئولان حاضر در جلسه مطرح نمود : در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، لذا تقاضا داریم در راستای حفظ، حراست، مستندسازی و اشاعه موسیقی مقامی به این مجموعه یاری کنید.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه نمود: آمادگی داریم برای مستندسازی موسیقی مقامی و سایر هنرهایی که ریشه در تاریخ دارند، از پژوهشکده هنری وزارت میراث فرهنگی یاری بگیریم.

در این مراسم ذوالفقار بیتانه و گروه موسیقی مقامی سلم آبادی ها، به هنرنمایی پرداختند. همچنین از ذوالفقار بیتانه به عنوان میراث معنوی زنده خراسان جنوبی قدردانی شد.

بازدید مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری از هنرستان دخترانه هنرهای زیبای خراسان جنوبی

تاثیر هنرستان هنرهای زیبای بیرجند در سال های آینده معین می گردد

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین پنجشنبه 30 بهمن ماه جاری از اولین هنرستان دخترانه هنرهای زیبا در خراسان جنوبی بازدید کرد.

علی اکبر صفی پور در این بازدید، با بیان این که تلاش های امروز برای آموزش، ماندگار بوده و به نسل های بعدی منتقل می گردد، ادامه داد: اثرگذاری این مدرسه و خروجی آن در سال های آینده معین خواهد شد.

وی با اشاره به این که مهم ترین هنرمندان کشور فارغ التحصیل هنرستان ها هستند، اظهار داشت: امیدواریم هنرستان هنرهای زیبا برای پسران نیز هر چه زودتر در این استان راه اندازی گردد.

شایان ذکر است هنرستان دخترانه هنرهای زیبا ، سال 98 با حضور مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1646

به "مکتب خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکتب خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید