میزان خسارت رسمی ایران در جنگ

پس از انتها جنگ تحمیلی هشت ساله، هیأتی از سوی دبیرکل وقت سازمان ملل، خاویر پرز دکوئیار، در سال 1370 به تهران آمد تا خسارت های وارد بر ایران را برآورد کند.

میزان خسارت رسمی ایران در جنگ

به گزارش خبرنگاران، مردم سالاری آنلاین در ادامه نوشت: در گزارش این هیأت، خسارات مستقیم به ایران 97 میلیارد دلار برآورد شده است. این رقم یک دهم خسارات 1000 میلیارد دلاری است که کارشناسان و مسئولان وقت کشورمان تخمین زده بودند.

در گزارش سازمان ملل که دبیرکل این سازمان به اعضای شورای امنیت ارائه کرد، آمده است: در 24 استان ایران، پنج استان صحنه نبرد بود و 11 استان دیگر هدف حمله های هوایی و موشکی مکرر نهاده شد. این 16 استان، دوسوم جمعیت 50 میلیونی کشور را در خود جای می داد ... طبق اظهارات مقامات ایرانی، بیش از 50 شهر و شهرستان و نزدیک به 4000 روستا در این جنگ به میزان مختلف متحمل خسارت شدند و تعداد بسیاری نیز با خاک یکسان شده اند که باید آنها را به این تعداد اضافه نمود. در مجموع، کل واحدهای مسکونی که بنا به گزارش ها در جنگ تخریب شد، بیش از 13 هزار بود و 190 هزار واحد نیز به شدت خسارت دید. هیات سازمان ملل تعداد قابل ملاحظه ای از این محل ها را مورد بازدید قرار داد و خسارات وارده را تایید کرد. این جنگ در تخریب مناطق مسکونی و غیر نظامی تاثیر مستقیم و اسفباری داشت. به علاوه، در حدود یک میلیون و 250 هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

درباره کاهش فراوری ناخالص ملی ایران در این گزارش آمده است: فراوری ناخالص ملی به قیمتهای ثابت از 3127 میلیارد ریال در سال 1979 به 2843 میلیارد ریال در سال 1988و به 2048 میلیارد ریال در سال 1988 کاهش یافته است؛ یعنی 30 درصد سقوط نموده است. همچنین در سرمایه گذاریها کاهش چشم گیری ایجاد شده است؛ یعنی از 575 میلیارد ریال در سال 1979 به 294 میلیارد ریال در سال 1988 (به قیمتهای ثابت) رسیده است.

این گزارش، در کل، برآوردی از آسیبهایی گسترده که بر دیگر بخشهای صنعتی، کشاورزی، نفتی، ترابری، میراث فرهنگی و ... ایران وارد شده را نیز به دست داده است. همچنین به تأثیرات مخرب این جنگ بر اقتصاد ملی، زیست بوم و مردم ایران اشاره نموده است.

در این گزارش گفته شده است که بخشی گسترده از سازه های نفتی ایران از میان رفته اند. برای نمونه، زیان فراوری ناشی از آسیب به پالایشگاه آبادان در هشت سال، بیش از 700 میلیون بشکه به ارزش تقریبی 27 میلیارد دلار بوده است. یا، بیش از 75 درصد سازه های نفتی جزیره خارک از میان رفته است.

بندرهای ایران نیز در این جنگ لطمات بسیاری دیدند. در گزارش سازمان ملل آمده که بندر آبادان در جنگ همیشه زیر بمباران بوده و یکسره ویران شده است. بندر خرمشهر نیز خساراتی بسیار دیده و بایسته است که از نو ساخته گردد. همچنین به بندر امام خمینی نیز بارها حمله هوایی شده است و هر چند در زمان بازدید هیئت سازمان ملل بسیاری از آسیبها بازسازی شده بودند ولی، به گفته این هیئت، این بازسازی موقتی بوده است نه دائمی.

در گزارش هیئت در بخش نیرو نیز آمده است که نیروگاهها چون اهداف راهبردی بوده اند حمله به آنها تنها محدود به استانهای مرزی نبوده است. بزرگ ترین شبکه نیرو که در استان خوزستان جای دارد و برق 21 استان ایران را فراهم می نماید بارها مورد حمله نهاده شده است. همچنین به نیروگاه نکا که دیگر نیروگاه بزرگ ایران است چند بار حمله شده است. نیروگاههای دیگر، همچون نیروگاه تبریز در شمال غرب ایران و نیروگاه بندر عباس در جنوب ایران، بارها مورد حمله نهاده شده اند. دیگر نیروگاههای کوچک تر ایران نیز خسارات دیده اند.

همچنین، آماری از کشتیهای غرق شده در رود کارون و اروندرود به دست داده و برآورد نموده که بیش از 800 فروند کشتی کوچک و متوسط و 70 فروند کشتی بزرگ از دست رفته اند و غرق شده اند.

در گزارش سازمان ملل به تأثیر مخرب جنگ بر سازه های درمانی نیز اشاره شده است و گفته شده که در پنج استان مرزی ایران با عراق پنج بیمارستان و 102 درمانگاه و 107 مرکز درمانی شهری و روستایی آسیب دیده و ویران شده اند.

این گزارش همچنین به بخش کشاورزی نیز پرداخته و برای نمونه گفته که شمار درختان خرمای از میان رفته در استان خوزستان بیش از هفت میلیون درخت بارور بوده که برابر 155 هزار تن فراوری خرما در سال است.

با خسارات گسترده ای که عراق طی جنگی تحمیلی به ایران زده است دولت صدام از پاسخ به درخواستهای ایران برای پرداخت غرامت سر باز زد و دولتهای تازه عراق نیز خواستار این اند که ایران این موضوع را پیگیری نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 5 آبان 1398 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 363

به "میزان خسارت رسمی ایران در جنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان خسارت رسمی ایران در جنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید