نقش فناوری نانو در آینده جوهرهای فلوئورسانس و فوتوکرومیک ضدجعل

به گزارش مجله سلنا، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، این مقاله مروری در زمینه پیشرفت های اخیر در زمینه جوهرهای فلوئورسانس و فوتوکرومیک ضدجعل برپایه نانوفناوری و نانومواد توسط محققان ایرانی در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.

نقش فناوری نانو در آینده جوهرهای فلوئورسانس و فوتوکرومیک ضدجعل

نگارش و چاپ مقاله مروری به مدت دو سال به طول انجامید که منجر به ارایه یک مطالعه جامع روی انواع مواد پیشرفته فلوئورسانس، فسفرسانس و فوتوکرومیک برای استفاده به عنوان جوهرهای ضدجعل شد که درواقع روش های تهیه، تکنولوژی فراوری و روش های چاپ این جوهرها روی اسناد امنیتی مورد بحث قرار گرفته است.

جوهرهای فلوئورسانس و فوتوکرومیک دسته جدیدی از مواد پیشرفته هستند که به منظور چاپ علائم امنیتی بر روی اسنادی از قبیل اسکناس، گذرنامه، کارت ملی و دیگر اسناد امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند که با توجه به اهمیت آن ها برای سازمان های دولتی، در سال های اخیر تحقیقات گسترده ای بر روی آن ها صورت گرفته است.

این جوهرها می توانند بر پایه مواد فلوئورسانس و فوتوکرومیک معدنی، آلی و همچنین پلیمری تهیه شوند که می توان به مواردی از قبیل نقاط کوانتومی، نقاط پلیمری، نقاط کربنی، نانوذرات پلیمری، ابرمولکول ها و دیگر مواد نوری اشاره نمود. در این مطالعه به آنالیز نقش نانوتکنولوژی در آینده جوهرهای فلورسانس و فوتوکرومیک ضدجعل پرداخته شده است که می تواند آینده روشنی از این زمینه تحقیقاتی بسیار مهم را ترسیم کند.

در سال 1395 پروژه تحقیقاتی جوهرهای فلوئورسانس و فوتوکرومیک ضدجعل برای اولین بار در کشور شروع گشت. این پروژه در مقیاس آزمایشگاهی پیروزیت آمیز بوده است و در حال حاضر وارد فاز نیمه صنعتی شده است که در صورت پشتیبانی های لازم می تواند منجر به فراوری محصول تجاری قابل استفاده در داخل کشور و حتی سایر کشورها گردد. این مقاله حال حاضر نیز به طور اختصاصی بر فناوری ها و مواد قابل استفاده در تهیه جوهرهای ضدجعل معطوف بوده است و می تواند به طور قابل توجهی در پیشرفت های این زمینه تحقیقاتی در آینده تاثیر گذار باشد.

در این مطالعه تحقیقاتی آقای دکتر امین عبدالهی تحت سرپرستی آقای دکتر حسین روغنی ممقانی با همکاری سرکار خانم مهندس بهاره رضوی و جناب آقای دکتر مهدی سلامی کلجاهی از دانشگاه صنعتی سهند تبریز پیروز به چاپ این مقاله مروری 76 صفحه ای در مجله بسیار معتبر ACS Nano در پایگاه انجمن شیمی آمریکا شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1493

به "نقش فناوری نانو در آینده جوهرهای فلوئورسانس و فوتوکرومیک ضدجعل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش فناوری نانو در آینده جوهرهای فلوئورسانس و فوتوکرومیک ضدجعل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید