نیچروان بارزانی: این جنگ دروازه قتل و آوارگی غیرنظامیان است

به گزارش مجله سلنا، ایرنا نوشت: نیچروان بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق نسبت به تبعات منطقه ای حمله ترکیه به شمال شرق سوریه هشدار داد.

نیچروان بارزانی: این جنگ دروازه قتل و آوارگی غیرنظامیان است

رییس اقلیم کردستان عراق در واکنش به تهاجم نظامی ترکیه به شمال شرق روسیه ضمن انتقاد از این مداخله نظامی تاکید نمود که جنگ و درگیری جز به پیچیدگی و هرج و مرج بیشتر در منطقه منجر نخواهد شد و دستاوردهای شکست تروریسم داعشی را نیز از میان خواهد برد.

بارزانی در بیانیه ای به همین مناسبت اضافه کرد: اوضاع را بدقت و از لحظه اول زیر نظر داریم و با اندوه و نگرانی عمیق به عملیات نظامی در شرق فرات در خاک سوریه دنبال می کنیم بویژه آن که گروههای تندروی معارضسوری در این عملیات مشارکت دارند.

وی گفت: این جنگ دروازه قتل و آوارگی غیرنظامیان است و بار دیگر بی ثباتی را بر منطقه حاکم خواهد نمود و خطر تهدیدات و تبعات بازگشت تروریسم را بیشتر و جدی تر می نماید.

بارزانی از جامعه بین الملل و شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که با یافتن راه چارهی عادلانه برای آینده سوریه و حفظ حقوق همه بافت های (نژادی و مذهبی) آن، نقش خود را در خاتمه بخشیدن به جنگ، بازگرداندن ثبات، حفظ صلح و گفت و گو و بکارگیری راه چاره های سیاسی و ممانعت از آوارگی غیرنظامیان ایفا نماید.

تهاجم نظامی ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه و انتشار گزارش هایی از احتمال آزادسازی هزاران عضو داعشی که هم اکنون در اختیار گروه موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) بسر می برند، نگرانی های جدی را در عراق ایجاد نموده است.

عراق تاکنون سه بار موضع رسمی درخصوص تهاجم ترکیه به سوریه اتخاذ نموده و رییس جمهوری، سخنگوی وزارت خارجه و خاتمه بیانیه وزارت امور خارجه عراق از جمله نسبت به تبعات خطرناک آن بر منطقه و عراق تاکید نموده اند.

برهم صالح رییس جمهوری عراق همچنین در تماس های تلفنی جداگانه با عبدالله دوم پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر، محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب درباره تحولات مربوط به تهاجم نظامی ترکیه گفت و گو و رایزنی نموده است.

در این تماس های تلفنی بر ضرورت کوشش همه جانبه در سطح عربی و بین الملل برای جلوگیری از وقوع جنگ و پیشگیری از وقوع فاجعه انسانی در منطقه تاکید شده است.

جلوگیری از سازماندهی دوباره هسته های تروریستی و تهدید امنیت ملت های منطقه و حمایت از دولت و مردم سوریه در مورد راه چارهی سیاسی که ضامن حق آنان در برخورداری از امنیت، صلح و کرامت باشد از دیگر محورهای مورد تاکید در این رایزنی ها بوده است.

یکی از تبعات خطرناکی که هجوم ترکیه می تواند داشته باشد و در واکنش های رسمی بغداد به آن اشاره شده است، امکان بازگشت تروریست ها به عراق و سازماندهی مجدد آنها و تهدید بیش از پیش امنیت عراق است.

همزمان با این تحولات و انتشار گزارش هایی مبنی بر احتمال رها شدن 13 هزار تروریست داعشی از سوی ترکیه که هم اکنون در زندان های قسد بسر می برند، نگرانی ها در عراق رو به افزایش است و از جمله شبکه تلویزیونی العهد عراق به این گزارش ها اشاره نمود.

وزیر کشور اسبق عراق نیز در یادداشتی نسبت به احتمال عبور 10 هزار داعشی از مرزها و ورود آنها به عراق در اثر تهاجم ترکیه هشدار داده است.

310311منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 428

به "نیچروان بارزانی: این جنگ دروازه قتل و آوارگی غیرنظامیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیچروان بارزانی: این جنگ دروازه قتل و آوارگی غیرنظامیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید