وزیر خارجه فیلیپین: رئیس جمهور چین دوترته را به جنگ تهدید نکرده

به گزارش مجله سلنا، پس از آنکه رئیس جمهور فیلیپین خاطرنشان کرد چین به وی هشدار داده اگر دست به اکتشافات نفتی در دریای چین جنوبی بزند با جنگ روبرو خواهد شد، وزیر امور خارجه فیلیپین در شرح بیشتر این اظهارات تاکید نمود، مذاکرات اخیر میان رهبران پکن و مانیل صریح و محبت آمیز بوده و هیچ تهدید تحکمی وجود نداشته است.

وزیر خارجه فیلیپین: رئیس جمهور چین دوترته را به جنگ تهدید نکرده

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، آلن پیتر کایتانو، وزیر امور خارجه فیلیپین بدون افشای جزئیات بیشتر از نشست میان رودریگو دوترته، رئیس جمهور کشورش و شی جینپینگ، همتای چینی اش گفت: دو رهبر روابطی دارند که می توانند در آن صریحا درباره جلوگیری از درگیری های دریایی صحبت نمایند.

دوترته روز آدینه در جریان یک سخنرانی تلویزیونی گفت: رئیس جمهور چین به من هشدار داد که اگر دست به اکتشافات نفتی در بستر دریای چین جنوبی که متعلق به هر دوی ماست بزنم با جنگ روبرو خواهیم شد.

این در حالی است که چین هنوز نسبت به افشاگری های دوترته درخصوص محتوای این نشست واکنشی نشان نداده است.

کایتانو گفت: مذاکرات بسیار صریح بوده است. در این مذاکرات اعتماد و احترام متقابل وجود داشت. محتوای این نشست به هیچ وجه اینگونه نبود که دو کشور یکدیگر را به جنگ تهدید کند بلکه محتوای این نشست بدین گونه بود که چطور به ثبات در منطقه دست یابیم و از درگیری جلوگیری کنیم.

رئیس جمهور فیلیپین در داخل کشورش به خاطر امتناع در تحت فشار گذاشتن چین برای پیروی از حکم دادگاه بین المللی حکمیت در لاهه که به نفع مانیل رای داده بود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

دادگاه بین المللی حکمیت در حکم خود همچنین اعلام نموده که فیلیپین کاملا حق دارد از منابع نفتی و گازی موجود در دریای چین جنوبی بهره برداری کند.

ویتنام، مالزی، برونئی و تایوان نیز بر بخش هایی از دریای چین جنوبی ادعای مالکیت دارد.

کایتانو گفت: حرف های من اظهارات رئیس جمهور را نقض نمی نماید. من تفسیر خودم را مطرح می کنم به نظر من در این نشست هیچ تحکم، زورگویی و تهدیدی وجود نداشته است. مضمون اصلی این بوده است که اگر مذاکره نکنیم تهدید جنگ وجود دارد.

این اظهارات وزیر امور خارجه فیلیپین پس از آن مطرح شد که آنتونیو کارپیو، قاضی دادگاه عالی فیلیپین روز شنبه از دولت مانیل خواست تا شکایت دیگری را درخصوص تهدید چین در دادگاه بین المللی حکمیت و همچنین سازمان ملل تنظیم کند.

وی گفت: ناکامی در انجام این شکایت بدان معناست که دوترته با هدف تضمین وام ها و سرمایه گذاری های چینی ها ما را می فروشد و استقلال و حاکمیت ما را ضایع می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 463

به "وزیر خارجه فیلیپین: رئیس جمهور چین دوترته را به جنگ تهدید نکرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه فیلیپین: رئیس جمهور چین دوترته را به جنگ تهدید نکرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید