بورل: رقابت چین و آمریکا نهادهای بین المللی را فلج کرده است

به گزارش مجله سلنا، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در میان نشانه هایی مبنی بر جایگزین شدن آسیا به جای ایالات متحده در مرکز قدرت جهانی، خواستار اتخاذ استراتژی محکم تر در قبال چین شد و گفت: شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می شود اما همزمان سوال ها و نگرانی های زیادی وجود دارند.

بورل: رقابت چین و آمریکا نهادهای بین المللی را فلج کرده است

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز دوشنبه 25 مه به دعوت کنفرانس سفیران آلمان پیامی ویدئویی منتشر کرد، ابتدا اشاره داشت که آلمان قرار است ریاست شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن و شورای اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه را بر عهده بگیرد و انتظارات از این کشور زیاد است.

وی سپس به بحران شیوع ویروس کرونا در اروپا اشاره کرد و خطاب به آلمان گفت: دوباره ما روی شما حساب باز می کنیم تا اروپا را از بحران عبور دهید و مطمئن شویم که از آن قوی تر بیرون خواهیم آمد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تاکید کرد که پیشنهادهای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای جبران خسارت های مربوط این شرایط جسورانه است.

وی گفت: فکر می کنم این همان چیزی است که اروپا به آن نیاز دارد.

به گزارش یورونیوز، بورل در بخش دیگری از سخنانش شرح داد که باید روی راه حل های مشترک سرمایه گذاری کرد و از همبستگی واقعی بهره برد.

قرار است کمیسیون اروپا فردا چهارشنبه طرح مالی مقابله با بحران ویروس کرونا را پیشنهاد کند؛ طرحی 1000 میلیارد یورویی با هدف حراست از یکپارچگی مالی اروپا.

این طرح در حالی مطرح خواهد شد که هفته گذشته دو قدرت اصلی اتحادیه اروپا یعنی آلمان و فرانسه از طرح 500 میلیاردی برای مواجهه با این بحران پرده برداشتند. هلند، اتریش، سوئد و دانمارک از مخالفان اعطای بلاعوض نقدینگی به کشورهای نیازمند اتحادیه برای مرتفع کردن بحران کرونا هستند.

وی اضافه کرد: ابتکار عمل فرانسه و آلمان از هر زمان دیگری ضروری تر است اما در عین حال تنها یک توافق فرانسوی-آلمانی کافی نیست.

گردآوری اروپا

رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا تاکید که باید کل اروپا را گرد هم آورد.

وی گفت که این موضوع سخت است و اضافه کرد: من قبل از قبول این سِمت از این مساله آگاه بودم اما در این شش ماه به طور مستقیم خودم آن را تجربه کرده ام.

بورل درباره علت سخت بودن گرد هم آوردن اروپا گفت: این کار دشواری است؛ زیرا اختلاف های عمیقی بین کشورهای عضو درباره بسیاری از مسائل وجود دارد. ما فاقد یک فرهنگ استراتژیک مشترک هستیم و تمایل به سازش کمتر از حدی است که باید باشد. ما در دنیایی بدون رهبری زندگی می کنیم که در آن آسیا به طور فزاینده از نظر مالی، امنیتی و فن آوری اهمیت پیدا خواهد کرد.

سرانجام دوران رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا

وی اضافه کرد: تحلیلگران مدت هاست درباره سرانجام سیستم تحت رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا صحبت می کنند. این اکنون در مقابل چشمان ما اتفاق می افتد.

مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، تاکید کرد که اگر قرن بیست و یکم، به یک قرن آسیایی چرخش پیدا کند، همانطور که قرن بیستم آمریکایی بود، ممکن است از این بیماری همه گیر به عنوان نقطه عطف این فرایند یاد شود.

وی معتقد است که این نخستین بحران بزرگ در دهه های اخیر است که ایالات متحده واکنش های بین المللی به آن را رهبری نمی کند.

بورل اضافه کرد که شاید آمریکا به این موضوع اهمیت ندهد اما هر جا که نگاه می کنیم شاهد رقابت های فزاینده هستیم. به خصوص بین ایالات متحده و چین. فشارها برای اینکه طرف یکی از این ها گرفته شود در حال افزایش است و به عنوان اتحادیه اروپا، باید منافع و ارزش های خود را دنبال کنیم.

وی شرح داد: رقابت آمریکا و چین تاثیر فلج کننده ای بر سیستم چندجانبه در شورای امنیت سازمان ملل، گروه بیست، سازمان جهانی بهداشت و جاهای دیگر دارد. این موضوع باعث اختلاف نظرهای بیشتر، وتوهای بیشتر و توافق های کمتر می شود.

این مسئول اروپایی پیش بینی کرد در این شرایط چین قدرتمندتر و جسورتر می شود. وی گفت: شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می شود اما همزمان بسیاری از سوال ها و نگرانی های زیادی وجود دارند. روابط ما باید بر پایه اعتماد، شفافیت و عمل متقابل باشد. این موضوع در حال حاضر همیشه رخ نمی دهد. ما تنها زمانی این شانس را خواهیم داشت که با چین در چارچوب نظم جمعی به توافق برسیم.

وی ابراز امیدواری کرد که این موضوع در اجلاس سران اتحادیه اروپا و چین در پاییز پیش رو محقق شود.

بورل معتقد است که اروپا در مقابل چین به یک استراتژی محکم تر نیاز دارد که این موضوع مستلزم داشتن روابط و همکاری های بیشتر با بقیه کشورهای دموکراتیک آسیایی است. وی در این زمینه همکاری با هند، ژاپن و کره جنوبی را مثال زد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 975

به "بورل: رقابت چین و آمریکا نهادهای بین المللی را فلج کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل: رقابت چین و آمریکا نهادهای بین المللی را فلج کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید