پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی ابلاغ شد

به گزارش مجله سلنا، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی گفت: مستندنگاری آثار تاریخی نخستین گام برای حفاظت محسوب می شود و ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی کشور امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. تشخیص تغییرات و آگاهی از اقدامات اجرا شده در هر بنا تاریخی، بدون داشتن مستندنگاری یا ترسیمات فنی قابل اتکا و اطلاعات دقیق، به ندرت امکان پذیر است. اگرچه در بیشتر موارد، روش های سنتی قادر به رفع نیازهای اولیه مستندنگاری هستند، اما مستندنگاری اصولی و دقیق می تواند به عنوان بنیان پایش اثر مورد استفاده قرار گیرد. از همین رو استانداردسازی روش های متعدد مستندنگاری برای ایجاد زبان واحد پایش، در کشور ارزشمند خواهد بود.

پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی ابلاغ شد

طالبیان شرح داد: به این منظور، دفتر حفظ و احیا بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با توجه به نیاز شناسایی شده و بهره گیری از نظر کارشناسان برجسته اقدام به تهیه دستورالعمل ناظر بر روش ها و شیوه های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران برای استفاده در بازسازی و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخ کرده است، همچنین یک جلد از این دستورالعمل برای اجرا در برداشت و تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه ای بناها و محوطه های تاریخی به مدت دو ماه به شکل آزمایشی ابلاغ شد.

معاون میراث فرهنگی کشور بیان نمود: از همکاران و کارشناسان استان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه ایراد، اشکال فنی یا پیشنهاد اصلاح، مراتب را به صورت کتبی به دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی ارسال کنند تا پس از پایان زمان اعلام شده به صورت گسترده منتشر و در اختیار همه فعالان حوزه تولید نقشه های فنی از بناهای تاریخی قرار گیرد.

او افزود: در گذشته در مستندنگاری آثار تاریخی وحدت رویه وجود نداشت و زمانی که نهادی می خواست قرارداد ببندد، دقیقاً نمی دانست باید چه موضوعاتی در آن ذکر شود.

طالبیان شرح داد: مستندنگاری باید در تمام فعالیت های حوزه میراث فرهنگی انجام شود، در این دستورالعمل اولین کاری که انجام دادیم این است که چگونه قبل از شروع هر کاری، مستندنگاری انجام شود.

مهر نوشت، این دستورالعمل بعد از اجرا آزمایشی آن و جمع آوری نقطه نظرات کارشناسان، از سوی نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور به شکل نهایی منتشر می شود و در اختیار عموم قرار می گیرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1782

به "پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید