چشم انتظاری تخصیص اعتبار برای نجات خلیج گرگان؛ امسال دریغ از یک ریال

به گزارش مجله سلنا، مدیرکل بنادر و دریانوردی گلستان گفت: برای لایروبی در خلیج گرگان نیازمند اعتبار هستیم، اما امسال حتی یک ریال هم به سازمان بنادر اختصاص نیافته است.

چشم انتظاری تخصیص اعتبار برای نجات خلیج گرگان؛ امسال دریغ از یک ریال

خبرنگاران گرگان - حدود 30 درصد خلیج گرگان به طور کامل خشک شده، خشک شدن این خلیج زندگی مردم ساکن و مجاور را تحت تاثیر قرار داده و زایش تنوع زیستی را با خطر روبرو کرده است.

به گفته کارشناسان لایروبی سه کانال آشوراده، خزینی و چپاقلی تنها راه نجات خلیج گرگان است و باید هر چه سریع تر این کار انجام شود.

اسعدی مدیرکل بنادر و دریانوردی گلستان گفت: در سال 94 مصوبه 577 شورای امنیت ملی کشور هشدار خشک شدن خلیج گرگان را به سازمان های ذی ربط آن از جمله محیط زیست داده بود.

به گفته او در کمیته نجات خلیج گرگان که ذیل کارگروه ساماندهی سواحل کشور تشکیل شده بود محیط زیست نظر خودش را داشت و ما نتوانستیم نظر سازمان محیط زیست را برای لایروبی کانال های منتهی به خزر و خلیج اعم از آشوراده، چاپاقلی و خزینی جلب کنیم تا کار لایروبی به انجام برسد.

اسعدی می گوید: پس از ارائه مطالعات از سوی ما به سازمان ملی تالاب های کشور، رئیس محیط زیست وقت کشور نامه ای به رئیس سازمان ملی تالاب های کشور نوشت که متولی این کار محیط زیست است و اداره کل بنادر مطالعاتش را در اختیار ما قرار دهد، ما مطالعات را در اختیارشان قرار دادیم و کمیته مربوطه برای تصمیم گیری نجات خلیج گرگان اواخر سال 99 تشکیل شد و در نهایت اردیبهشت 1400 این کمیته اجرای عملیات لایروبی را مصوب کرد.

او گفت: در آن زمان مقرر شد متولی لایروبی خلیج گرگان سازمان بنادر باشد، اما به شرطی که سازمان برنامه و بودجه کشور اعتبار 900 میلیارد تومانی را به سازمان بنادر برای لایروبی اختصاص دهد.

اسعدی می گوید: هفته اخیر چند جلسه با معاونت عمرانی استانداری برگزار شد و کارگروه ها به جد در پی اجرای این لایروبی هستند، اما تا کنون یک ریال برای لایروبی کانال های آشوراده، چاپاقلی و خزینی به سازمان بنادر اختصاص نیافته است.

به گفته او برخی پیشنهاد دادند از دستگاه های بیل بارج برای لایروبی استفاده کنیم، اما کارشناسان گفتند دستگاه بیل بارج برای استان جوابگو نیست.

اسعدی گفت: نظر سازمان بنادر و دیگر دستگاه ها بر این بود که لایروب کاتر ساکشنی در کانال ها پیاده شود و گل و لای برداشت شده را بیش از یک کیلومتر تا دو کیلومتر دورتر پرتاب کند.

به گفته او چنین کاتر ساکشنی که ظرفیت این کار را داشته باشد در استان مازندران و بندر فریدون کنار وجود دارد، طبق برنامه ریزی مقرر شده بازدیدی از این منطقه داشته باشیم تا رایزنی ها برای آغاز کار انجام شود به شرطی که از سوی دیگر دستگاه ها هم اراده ای برای انجام این کار باشد.

اسعدی می گوید: سازمان بنادر در سال 93 مطالعات خود را انجام داد و به نتیجه لایروبی برای نجات خلیج گرگان رسید، اما مورد قبول محیط زیست واقع نشد و در نهایت امسال اردیبهشت به نتیجه سال 93 رسیدند که لایروبی باید انجام شود و ما 6 سال زمان را برای نجات خلیج گرگان از دست دادیم.

او گفت: در آن زمان روسای حفاظت محیط زیست کشوربه مطالعات سازمان بنادر تمکین نمی کردند، حالا که این اتفاق افتاده است نیازمند بودجه حداقلی هستیم تا کار آغاز شود.

به گفته اسعدی؛ استاندار گلستان در نامه ای به معاون وزیر کشور درخواست کرده تا از محل مدیریت بحران کشور 100 میلیارد تومان برای آغاز عملیات لایروبی خلیج گرگان تا قبل از سال تازه به استان اختصاص پیدا کند، اگر این بودجه محقق شود سازمان بنادر تمام همت خود را خواهد گذاشت و طی 18 ماه لایروبی را به اتمام می رساند.

او می گوید: در سفر های قبلی مسئولان کشوری به استان موضوع لایروبی مطرح میشد، اما اقدام عملی برای آن نشد، سازمان بنادر در سال 93 می توانست با بودجه 25 میلیارد تومانی این کار را انجام دهد، ولی حالا 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

محمدرضا کنعانی مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: در باره خلیج گرگان دو چالش مهم داریم، یکی از این چالش ها بحث کمیت آب است و 15 هزار هکتار از خلیج گرگان در سنوات اخیر خشک شده است.

او می گوید: خلیج گرگان یک تالاب ساحلی است و بیش از 95 درصد آب آن از دریای خزر تامین می شود وآبی که از رودخانه قره سو و سایر کانال ها به این خلیج تخلیه می شود موجب پایداری اکولوژیک خلیج است و تاثیری در کمیت ندارد.

به گفته کنعانی تراز آب دریای خزر و همچنین آورده آب از حوزه های بالا دست کاهش پیدا کرده است.

او می گوید: لایروبی کانال ها تاثیری بر کمیت آب در خلیج گرگان نخواهد داشت، ولی سرعت گردش آب در خلیج را افزایش می دهد و کمک به خود پالایی سیستم می کند.

کنعانی گفت: مرکز ملی اقیانوس شناسی مطالعات مربوط به لایروبی را انجام داده و تضمین های لازم داده شده که لایروبی ها موجب خشک شدن خلیج نمی شود.

او می گوید: نگرانی دوم بحث کیفیت آب در خلیج گرگان است، توسعه سکونتگاهی در اطراف خلیج گرگان و فعالیت های اجرا شده در حوزه آبریز بالادست و همچنین مصرف کود در اراضی، آلودگی هایی را از طریق این کانال ها وارد آب خلیج کرده است.

به گفته کنعانی در رابطه با احیای خلیج گرگان برنامه ای در سال 99 تدوین شده و به تمام وزارت خانه ها هم ابلاغ شده تا وظایف خود را نسبت به این امر بدانند و در حال حاضر هیچ منع قانونی برای برنامه های احیا وجود ندارد.

او گفت: اگر لایروبی ها اتفاق بیفتد بخش عمده ای از کار ها انجام می شود، اما سازمان بنادر و دستگاه های دیگر اجرای این کار را منوط به تامین اعتبار کرده اند و دلیل عدم انجام را این موضوع عنوان می کنند.

کنعانی می گوید: ردیف بودجه خاصی برای احیای خلیج در بودجه امسال تهیه نشده است، اما دستگاه های وزارت نیرو و صمت باید درطرح های خود موضوع احیای خلیج را در اولویت قرار دهند، در ضمنً در سفر رئیس جمهور به استان؛ اولویت، بحث احیای خلیج گرگان است.

او گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید حق آبه تالاب ها را مطالعه کند و وزارت نیرو آن را تخصیص دهد، در رابطه با خلیج گرگان جدا از نگاه استانی و شهرستانی حق آبه مطالعه شده و به وزارت نیرو ارسال شده است، حتی حق آبه تالاب های گمیشان و آلماگل و آلاگل هم مطالعه شده و برای وزارت نیرو ارسال شده است، اگر این حق آبه ها تامین نشود همان بلایی که سر خلیج گرگان آمده سر این تالاب ها هم می آید.

در 6 الی 7 سال گذشته مشکل خلیج گرگان از بُعد محلی به بُعد منطقه ای و ملی رسیده و حالا در منطقه بندرترکمن، گز، گلوگاه و بهشهر 2 استان را تحت تاثیر قرار داده است.

کارشناسان می گویند اقدامات لازم برای لایروبی خلیج گرگان هر چه سریع تر باید آغاز شود؛ قبل از اینکه موضوع ریزگرد هم به جمیع مسائل خلیج گرگان اضافه شود.

ق

خبرنگاران گلستان گرگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2161

به "چشم انتظاری تخصیص اعتبار برای نجات خلیج گرگان؛ امسال دریغ از یک ریال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انتظاری تخصیص اعتبار برای نجات خلیج گرگان؛ امسال دریغ از یک ریال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید