7 زندانی ایرانی آزاد شده از سوی آمریکا چه کسانی هستند؟

به گزارش مجله سلنا، در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام، چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهار چوب مبادله زندانیان آزاد شدند.

7 زندانی ایرانی آزاد شده از سوی آمریکا چه کسانی هستند؟

در چارچوب این مبادله، ایران چهار زندانی دو تابعیتی را آزاد و بر همین اساس هفت ایرانی که در بند زندان های آمریکا بودند نیز آزاد خواهند شد. همچنین در پی این مبادله چهارده نفر از ایرانیانی که به درخواست پلیس آمریکا تحت تعقیب اینترپل قرار دارند، دیگر تحت تعقیب نخواهند بود.

جیسون رضاییان، سعید عابدینی، نصرت الله خسروی و امیر میرزایی حکمتی از جمله زندانیان آزاد شده هستند. زندانیان آمریکایی ساعتی قبل به کشور عمان منتقل شدند.

7 ایرانی که قرار است با زندانیان آمریکایی مبادله شوند، نادر مدانلو (بازرگان 2 تابعیتی)، بهرام مکانیک (تاجر مقیم آمریکا)، خسرو افقهی (تاجر مقیم لس آنجلس)، آرش قهرمان، تورج فریدی (تاجر مقیم آمریکا)، نیما گلستانه (هکر مقیم ترکیه) و علی صابونچی (تاجر مقیم مریلند) نام دارند.

- علی صابونچی:

وی متهم بود که بر خلاف ممنوعیت های اعلام شده از سوی آمریکا برای تجارت با ایران، اقلامی نظیر قطعات فیلتر فولاد ضدزنگ که عموما در صنایع نفت کاربرد دارد و همچنین پمپ، دریچه و دیگر اجناس صنعتی را با همکاری افرادی دیگر به ایران منتقل کرده است. دادگاهی در آمریکا علی صابونچی ساکن مریلند را به اتهام نقض تحریم های اعمال شده علیه ایران گناهکار شناخت و وی را به 20 سال حبس محکوم کرد.

- نیما گلستانه:

در مرداد 1393 ترکیه یک فرد ایرانی به نام نیما گلستانه را متهم به فعالیت های سایبری علیه آمریکا کرد. البته گفته شد این دولت گلستانه را با هدف مبادله با فتح الله گولن ،به مقامات آمریکا تحویل داده است.

- خسرو افقهی:

این مرد هفتاد و یک ساله در فروردین 94 توسط پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) در شهر لس آنجلس به اتهام صدور قطعات الکترونیکی حساس به ایران بازداشت شد.

- بهرام مکانیک (69 ساله)، تورج فریدی (46 ساله) و خسرو افغانی (71ساله) از لس آنجلس

این سه ایرانی در اوایل سال جاری توسط آمریکا به اتهام اقدام به صادرات تجهیزات الکترونیکی پیشرفته به ایران بازداشت شدند.

- نادر مدانلو:

مدانلو، بازرگان ایرانی-آمریکایی و موسس شرکت فاینال آنالیسیس است که در ژوئن 2010 با اتهام از سوی وزارت دادگستری آمریکا برای تامین سخت افزار و فن آوری ماهواره ای برای ایران و نقض محدودیت های صادراتی آمریکا روبه رو شد.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: کجارو
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1570

به "7 زندانی ایرانی آزاد شده از سوی آمریکا چه کسانی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 زندانی ایرانی آزاد شده از سوی آمریکا چه کسانی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید