اذعان واشنگتن به فعال شدن آژیر تصادم هوایی در جنگنده آمریکایی با نزدیک شدن به هواپیمای ایرانی

به گزارش مجله سلنا، یک مقام آمریکایی در اظهاراتی که نشان از فاصله خطرناک جنگنده آمریکایی با هواپیمای مسافربری ایرانی دارد، اذعان کرد که آژیر تصادم هوایی در کابین خلبان یکی از جنگنده هایی که اقدام به مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایرانی کرد، فعال شده بوده است.

اذعان واشنگتن به فعال شدن آژیر تصادم هوایی در جنگنده آمریکایی با نزدیک شدن به هواپیمای ایرانی

به گزارش گروه بین الملل مجله سلنا، یک مقام آمریکایی روز آدینه در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز اذعان کرد که آژیر تصادم هوایی در کابین خلبان یکی از جنگنده های آمریکایی که شب گذشته اقدام به نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ماهان بر فراز خاک سوریه کردند، فعال شده بوده است.

این مقام آمریکایی که فاکس نیوز احتمالاً به دلایل امنیتی از فاش کردن نامش خوددداری کرده، در این خصوص به خبرنگار فاکس نیوز گفته است: خلبان جنگنده اف 15 نیروی هوایی آمریکا یک هشدار تصادم هوایی دریافت کرده، اما آن را تقریباً استاندارد تلفی کرده و گفته است که در چنین فاصله ای ریسک تصادم هوایی وجود ندارد. احتمالاً خلبان هواپیمای مسافربری ایرانی نیز هشدار تصادم هوایی دریافت کرده باشد.

مقامات آمریکایی در حالی صحبت از فاصله ایمن هواپیماهای جنگنده این کشور با هواپیمای مسافربری ایرانی می نمایند که تصاویر و ویدیوهایی که از جنگنده های آمریکایی در حین ایجاد مزاحمت برای هواپیمای ایرانی منتشر شده، نشان می دهد که فاصله بسیار نزدیک و خطرناک بوده است.

علاوه بر این، مقامات آمریکایی درباره فاصله جنگنده های این کشور با هواپیمای ایرانی اظهارات ضد و نقیضی مطرح کرده اند. در حالی که بامداد امروز به وقت تهران مقامات آمریکایی ادعا کرده بودند که جنگنده ای که به هواپیمای ایرانی نزدیکتر بوده، حدود 3300 فوت (1000 متر) با این هواپیما فاصله داشته، ساعتی پیش خبرنگار فاکس نیوز به نقل از آنها فاصله این جنگنده با هواپیمای ایرانی را 5000 فوت (بیش از 1500 متر) اعلام نمود.

در حالی که مقامات آمریکایی سعی دارند تعرض جنگنده های این کشور به فاصله امن پروازی یک هواپیمای مسافربری بر فراز خاک کشور ثالث را عادی و قانونی جلوه دهند، امروز آدینه کاظم غریب آبادی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین طی یادداشتی در این خصوص اظهار داشت: سخنگوی سازمان تروریستی سنتکام ضمن پذیرش این تعرض، هدف از نزدیک شدن جنگنده آمریکایی با هواپیمای مسافربری ایرانی را شناسایی ماهیت این هواپیما برای تأمین امنیت پرسنل نیروهای اشغالگر ائتلاف در پایگاه التنف اعلام نمود. با وجود رادارها و امکانات پیشرفته نظارتی موجود، اعزام یک هواپیمای جنگنده برای شناسایی ماهیت تجاری یا نظامی هواپیما، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی در ادامه شرح داد: برابر ماده سه کنوانسیون هوانوردی بین المللی غیرنظامی، هیچ هواپیمای دولتی (نظامی، گمرکی، پلیس) یک کشور عضو کنوانسیون نباید بدون اجازه قبلی کشور دیگر، بر فراز آن به پرواز درآمده یا در قلمروی آن فرود آید، از این منظر، پرواز و فرود جنگنده های آمریکایی در قلمروی سوریه که قطعاً بدون موافقت این کشور است، برخلاف این بخش از تعهد بین المللی آمریکاست.

سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران امروز آدینه طی بیانیه ای با اعلام اینکه در پی تعرض هواپیماهای جنگنده ایالات متحده آمریکا بر فراز خاک سوریه به پرواز 1152 شرکت هواپیمایی ماهان که روز پنجشنبه دوم تیرماه 1399 در کریدورهای بین المللی هوایی در آسمان سوریه از فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) راهی بیروت بود، تعدادی از مسافرین به دلیل عکس العمل خلبان جهت پیشگیری از تصادم با پروازهای متعرض، دچار جراحات شده اند، از بازگشت هواپیما به تهران ساعاتی پس از وقوع این حادثه اطلاع داد و تأکید کرد که فرایند آنالیز فنی حادثه شروع شده است.

این سازمان در بیانیه خود توضیح داد: سازمان هواپیمایی کشوری ایران، اقدام هواپیماهای جنگنده آمریکایی در تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی را مصداق شاخص نقض حقوق بین الملل و مقررات و استانداردهای هوانوردی می داند و مراتب اعتراض جدی خود را رسماً به شورای سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) کرده، خواهان رسیدگی فوری به موضوع است.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز طی اظهاراتی در مورد اقدام غیرقانونی جنگنده های آمریکایی علیه یک هواپیمایی مسافربری، تأکید کرد که جزئیات این حادثه در دست آنالیز است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1081

به "اذعان واشنگتن به فعال شدن آژیر تصادم هوایی در جنگنده آمریکایی با نزدیک شدن به هواپیمای ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اذعان واشنگتن به فعال شدن آژیر تصادم هوایی در جنگنده آمریکایی با نزدیک شدن به هواپیمای ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید