موسوی: عزیمت مقام بلندپایه ایرانی به لبنان ، کشورها اگر صداقت دارند تحریم ها علیه لبنان را بردارند

به گزارش مجله سلنا، سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر یکی از مقامات بلندپایه ایرانی به لبنان در روز های آینده اطلاع داد و همچنین احتمال داد که آمریکا در کوشش برای تصویب پیش نویس قطعنامه علیه ایران به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ناکام خواهد بود.

موسوی: عزیمت مقام بلندپایه ایرانی به لبنان ، کشورها اگر صداقت دارند تحریم ها علیه لبنان را بردارند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با حضور خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

* 28 مرداد بیانگر دخالت آشکار آمریکا در یک کشور مستقل

وی اعلام کرد: ورود آزادگان عزیز به میهن را گرامی می داریم و قدردان همه زحمات و کوشش ها و شکنجه هایی که توسط رژیم بعث برای دفاع از اسلام و ایران متحمل شدند باشیم. کودتای 28 مرداد را در پیش داریم که به خوبی بیانگر دخالت آشکار آمریکا در یک کشور مستقل و سرنگونی دولت مردمی و دموکراتیک مرحوم مصدق است و این رویه آمریکایی ها بوده که دخالت را همواره داشتند و جالب است که این روز ها زیاد می شنویم که ایران را متهم به دخالت در انتخابات خود می نمایند.

*حادثه بسیار غم انگیز لبنان

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین به مرور بعضی تحولات روابط خارجی پرداخت و به حادثه لبنان اشاره و آن را غم انگیز خواند و افزود: ابعاد و ریشه های آن هنوز توسط نهاد های امنیتی و ذیربط در لبنان در دست آنالیز است، اما جمهوری اسلامی ایران از ساعات اولیه وقوع حادثه در کنار مردم و دولت لبنان بود و وزیر خارجه با همتای خود تماس گرفت و رئیس جمهور دستور تشکیل تیمی متشکل از بعضی مسئولان و وزرا را داد و تا به امروز چند هواپیما حامل یاری های ایران ارسال شده و یاری های دیگری هم در راه است.

موسوی گفت: آقای ظریف گفت وگوی تلفنی با همتای لبنانی و اوکراینی داشت و یک ویدئو کنفرانس با همتای اماراتی برگزار کرد و رئیس کمیته امور بین الملل دومای روسیه نیز به ایران آمد و مهمان آقای ظریف بود و درباره روابط دوجانبه و چشم انداز آینده گفتگو و گفتگو شد.

*طبیعی است مردم لبنان ناراحت باشند

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره انفجار بیروت و موج جدید اعتراضات در لبنان و موضع ایران درباره تحولات اخیر لبنان گفت: حادثه بزرگی بود و طبیعی است که مردم ناراحت باشند و تبعاتی هم حتما خواهد داشت، اما اگر عده ای از افراد و گروه ها و یا حتی کشور های خارجی این حادثه تاثر برانگیز را برای اهداف و اغراض سیاسی دستاویز قرار دهند، غیرقابل قبول است.

موسوی ادامه داد: طبیعی است مردم ناراحت باشند. اما به نظر می رسد بعضی از جا ها و بعضی افراد با تحریکات خارجی به دنبال اغراضی هستند که پسندیده نیست. ملت لبنان ملت رنج دیده و رنج کشیده ای است و جا دارد با حفظ آرامش اجازه دهند که مسئولان به امور رسیدگی نمایند تا به آلام مردمی که در این حادثه ناگوار صدمه دیدند، رسیدگی گردد.

وی گفت: قدری باید راجع به این حادثه عمیق تر نگاه کرد و باید دید علت اصلی این حادثه چه بوده است و بعد از آن قضاوت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: شاهد بودید بعضی کشور ها با ریاکاری سعی کردند خود را مدافع مردم لبنان نشان دهند و با مردم لبنان همدردی نمایند. من در یک اظهارنظری گفتم که اگر صداقت دارند سعی نمایند تحریم هایی که اخیرا علیه دولت و ملت لبنان وضع کردند را بردارند و دست از ریاکاری بردارند.

موسوی افزود: ملت لبنان ملت سرد و گرم چشیده ای است و از این حوادث زیاد دیده و با مقاومتی که از این ملت سراغ داریم انشاءالله پشت سر خواهد گذاشت.

* تغییرات در کاخ سفید و بازی فوتبال

سخنگوی وزارت خارجه درباره تغییر برایان هوک و جایگزینی آبرامز به جای او عنوان نمود: درباره جابه جایی افراد و نمایندگان ویژه برای ما اهمیت ویژه ای ندارد، طبیعی است وقتی شکست می خورند سعی نمایند افراد را جابه جا نمایند. در بازی فوتبال نیز همین گونه است، وقتی تیمی در حال شکست است سعی می نماید بعضی بازیکنان را تغییر دهند. می دانند وقتی چند هیچ عقب هستند این جابه جایی ها در نتیجه چندان تاثیر نخواهد داشت. این تعویض های پی در پی آن ها که به دلیل شکست هایی پی در پی و گل هایی است که از ملت ایران دریافت کردند، برای ما اهمیت ندارد.

*تحریم تسلیحاتی ایران بیش از اینکه علیه ملت ایران باشد تهدیدی علیه شورای امنیت است

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نیز گفت: تحریم تسلیحاتی بیش و پیش از اینکه علیه ملت ایران و تهدیدی علیه ما باشد، تهدیدی علیه شورای امنیت سازمان ملل و سازوکار قانونی شورای امنیت است که آمریکایی ها با استفاده از ابزار شورای امنیت می خواهند این شورا را تضعیف نموده یا به نابودی بکشانند و یا اینکه تحت انقیاد خود دربیاورند.

وی افزود: در این مقطع حساس هوشیاری ضروری است که اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت مواظبت نمایند در دامی که آمریکا برای شورای امنیت و سازوکار های بین المللی پهن نموده نیفتند و امیدواریم این حرکت آمریکا با توجه به هوشیاری و درایتی که در رهبران کشور های مستقل جهان وجود دارد و رایزنی که ایران با کشور های مستقل صورت داده، مجددا ناکامی دیگری را برای آمریکا رقم بزند.

* ادعا های مضحک آمریکایی ها/برای ما فرقی ندارد چه حزب و فردی در آمریکا سر کار باشد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر احتمال دخالت ایران در انتخابات آمریکا عنوان نمود: این از آن ادعا های مضحکی است که آمریکایی ها هر از چندی و اخیر با توجه به چشم انداز تیره و تاری که برای آن ها وجود دارد، مطرح می نمایند. ایران خیلی به افراد، جنا ح ها و احزاب در آمریکا توجه ندارد. ما به رفتار، کردار و منش و نوع تعامل آن ها با ایران توجه می کنیم.

وی اعلام کرد: دولت های مختلف اعم از دموکرات و جمهوریخواه با رویکرد های مختلف را آزمودیم و تقریبا همه آن ها در این آزمون مردود شدند.

موسوی افزود: برای جمهوری اسلامی ایران فرقی ندارد چه حزب و فردی در آمریکا سر کار باشد و اگر این رویکرد را داشته باشیم، قطعا نه دخالت می کنیم و نه برای ما مهم است.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: اگر چنین احساسی دارند نشان می دهد که ایران قدرت بزرگی است و عظمت ایران باعث می گردد سیاست های آن ها در قبال ایران شکست بخورد و بازخورد این شکست ها را در امور داخلی خودشان مشاهده و از آن تعبیر به دخالت نمایند که چنین چیزی وجود ندارد و ما این را کاملا رد می کنیم.

* تجاوز به حریم خصوصی و حقوق اشخاص و شهفرایندان ایرانی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیامک های ارسالی از سوی آمریکا برای بعضی شهفرایندان ایرانی اعلام کرد: محتوای این پیامک ها بی ارزش است، ولی این اقدام تجاوز به حریم حقوق خصوصی و حقوق اشخاص و شهفرایندا ایرانی محسوب می گردد و نشان می دهد که چقدر سطح فکر آمریکایی ها در این زمینه و در نوع تعامل و برخورد با مردم ایران پیش پا افتاده و پایین است.

*سفر یکی از مقامات بلندپایه ایران به لبنان

موسوی اعلام کرد: سفر یکی از مقامات بلندپایه کشور به لبنان در دستورکار است که اگر ظرف روز های آینده نهایی شد حتما اعلام می گردد. ما چه با سفر به لبنان و چه بدون سفر، همواره در کنار دولت و ملت لبنان هستیم و یاری های ما محدود به سفر کردن نیست و این یاری ها را ادامه می دهیم.

* پاکستان رسما چیزی اعلام ننموده است

سخنگوی وزارت خارجه درباره خبر منتشر شده مبنی بر توقیف نفتکش ایرانی در پاکستان هم گفت: تا جایی که خبر داریم و آنالیز کردیم و مقامات ذیربط در سازمان بنادر و کشتیرانی آنالیز کردند، هنوز رسما چیزی به ایران در این زمینه اعلام نشده و هیچ خبر رسمی مبنی بر توقیف کشتی ایران به ما واصل نشده است، ولی از بخش های ذیربط در حال پیگیری و دریافت خبر هستیم و بعد از تعیین شدن صحت و سقم آن اطلاع رسانی می کنیم.

وی یادآور شد که از سوی مقامات پاکستانی چیزی رسما به ما اعلام نشده است.

* تجمع در پارک ملت توسط عناصر طالبان

موسوی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری تجمعی در پارک ملت تهران توسط عناصر طالبان گفت: جمهوری اسلامی ایران میزبان میلیون ها شهفرایند افغان است که ممکن است آن ها گرایشات مختلفی داشته باشند و هوادار هر یک از احزاب، گروه ها و افراد در داخل خاک افغانستان باشند.

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: مطمئن نیستم و نهاد های ذیربط باید نظر بدهند که به یکی از گروه ها وابستگی داشتند و یا صرفا یک خوشحالی و هواداری صرف بوده است، ولی فکر می کنم تجمع ساده برای ابراز احساسات عده ای بوده است.

* مسائل داخلی افغانستان

وی درباره آزاد شدن 400 زندانی خطرناک طالبان نیز اعلام کرد: آنچه در افغانستان رخ می دهد و توافق بین دولت افغانستان و طالبان، این مسئله داخلی در افغانستان است. جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده از هر اقدام، فرایند و واقعه ای که به بازگشت صلح، ثبات و امنیت در افغانستان یاری کند و گفتگو های بین الافغانی با موضوع دولت افغانستان آغاز بگردد، حمایت می نماید و در کنار دولت و ملت افغانستان خواهد ایستاد و اگر این گفتگو ها و تبادل زندانی ها را به نفع کشور خودشان و ثبات در کشورشان تشخیص دهند، جمهوری اسلامی ایران منعی نمی بیند و دخالتی ندارد و ممکن است از این تحولات که فرایند را به سمت مثبت شدن پیش ببرد، حمایت کند.

*به زودی راهی باکو می شوم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تغییرات و جابه جایی سفرا و جانشین خودش نیز اعلام کرد: تابستان ها فصل جابه جایی ماموران دیپلماتیک ما در خارج از کشور است و الان حدود پنج شش سفیر جابه جا خواهند شد از جمله سفارت ما در جمهوری آذربایجان و به احتمال خیلی قوی بنده به زودی راهی آنجا خواهم شد.

وی اعلام کرد: جانشین بنده رسما معرفی خواهد شد، قدری زمان بدهید که رسما آن را خدمت شما و افکار عمومی اعلام کنیم.

* وقتی آمریکایی ها آسمان ریسمان می نمایند/احتمال می دهم آمریکایی ها ناکام بمانند

موسوی درباره قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که قرار است سه شنبه در شورای امنیت به رای گذاشته گردد، گفت: این ها وقتی که با یک ناکامی روبرو می شوند آسمان ریسمان می نمایند و همه چیز را به همه چیز ربط می دهند و این تازگی ندارد، به ویژه رژیم کنونی در آمریکا که استاد ربط دادن چیز های بی ربط به هم هستند.

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: فارغ از اینکه فردا (سه شنبه) چه نتیجه ای از پیش نویس قطعنامه آمریکایی ها حاصل گردد و قبل از اینکه علیه جمهوری اسلامی ایران باشد، اعلام کردیم علیه یک سازوکار بین المللی و علیه چندجانبه گرایی و علیه شورای امنیت و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه آمریکایی ها با استفاده از ابزار شورای امنیت علیه شورای امنیت اقدام می نمایند، گفت: احساس می کنیم این هوشیاری در بین اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت وجود دارد که متوجه باشند فرایند یکجانبه گرایی آمریکا، شورای امنیت و این سازوکار بین المللی را به چه سمتی دارد می برد.

وی گفت: خیلی خوشبین نیستیم که آمریکایی ها در کازار جدیدی که علیه ما راه انداخته اند، پیروز بشوند و احتمال می دهم ناکام بمانند و همینطور کشور های عضو شورای امنیت مراقب خواهند کرد که آمریکایی ها بار دیگر از شورای امنیت سوءاستفاده ننمایند.

*بعضی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس از مفاد نامه اطلاع نداشتند

سخنگوی وزارت خارجه درباره نامه روز گذشته دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: نامه ای که به نام کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس دیروز (یکشنبه) از طرف دبیرکل امضا و به کشور های عضو شورای امنیت داده شده، براساس منابع موثق که نمی توانم نام ببرم و اطلاع یافتیم، بعضی از اعضای این شورا از مفاد این نامه اطلاعی نداشتند و به نظر ما این نامه ای که دبیرکل شورا ارسال نموده نظر همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیست.

وی افزود: ما همواره اعلام کردیم با کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس به دنبال همکاری منطقه ای هستیم و ابتکار صلح هرمز هم مبتنی بر همین رویکرد بوده است.

موسوی تاکید نمود: به آن افراد و بعضی کشور هایی که از شرایط برطرف محدودیت های تسلیحاتی ایران ابراز نگرانی کردند، بگوییم ما رویکردمان نسبت به شما تعیین است این شما هستید که منطقه را به انبار مهمات سلاح های غربی و آمریکایی تبدیل کردید و اگر نگرانی هست بایستی ما و دیگر کشور ها باید نگران اقدامات شما باشیم که برای ثبات و امنیت در منطقه ما خطرناک است.

وی اعلام کرد: این اظهار نگرانی آن ها بی فایده است و قدری خودشیرینی برای آمریکایی ها انجام دادند و تا آنجا که اطلاع داریم نظر همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس اگرچه چنین شورایی وجود داشته باشد، نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدا نیز ضمن تبریک اعیاد گذشته و میلاد امام موسی کاظم روز خبرنگار را تبریک گفت و عنوان نمود: از همه زحمات و کوشش هایی که شما در عرصه اطلاع رسانی و روشنگری در کشور می کشید قدردانی می کنم و امیدوارم همواره سالم و پابرجا و همچنان در سنگر روشنگری و اطلاع رسانی بدرخشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1104

به "موسوی: عزیمت مقام بلندپایه ایرانی به لبنان ، کشورها اگر صداقت دارند تحریم ها علیه لبنان را بردارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: عزیمت مقام بلندپایه ایرانی به لبنان ، کشورها اگر صداقت دارند تحریم ها علیه لبنان را بردارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید