از ارتباط دیر خوابیدن با ابتلا به دیابت و بیماری قلبی چه می دانید؟

به گزارش مجله سلنا، اگر دائماً شب ها دیر وقت می خوابید، با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی روبرو هستید.

از ارتباط دیر خوابیدن با ابتلا به دیابت و بیماری قلبی چه می دانید؟

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه نو نشان می دهد در مقایسه با افرادی که زود به رختخواب می روند و با نور خورشید از خواب بیدار می شوند، شب زنده دار ها با مقاومت انسولین روبرو هستند. وقتی بدن به خوبی به هورمون انسولین پاسخ نمی دهد، قند خون می تواند در جریان خون انباشته شده و در نهایت منجر به دیابت نوع 2 گردد.

علاوه بر این، شب زنده دار ها نسبت به افراد سحرخیز کمتر ورزش می نمایند و چربی کمتری می سوزانند، که باعث می گردد چربی در جریان خون انباشته گردد که می تواند زمینه را برای بیماری قلبی فراهم کند.

دکتر سیما خُسلا، مدیر پزشکی مرکز خواب داکوتای شمالی، گفت: این مطالعه اهمیت زمان خواب را علاوه بر مدت زمان و کیفیت خواب نشان می دهد.

برای این مطالعه، 51 فرد بدون بیماری قلبی یا دیابت بر اساس چرخه طبیعی خواب در قالب شب زنده دار یا سحرخیز طبقه بندی شدند. شرکت نمایندگان در مطالعه یک رژیم غذایی کنترل شده مصرف کردند و یک شب ناشتا بودند در حالی که سطح فعالیت آن ها به مدت یک هفته کنترل می شد.

محققان بعلاوه حساسیت به انسولین را مقدار گیری کردند و نمونه های تنفسی گرفتند تا آنالیز نمایند که مردم چقدر از چربی و کربوهیدرات ها برای سوخت استفاده می نمایند.

یافته های این مطالعه نشان داد که احتمال بروز مقاومت به انسولین در افراد سحرخیز کمتر است و نسبت به افراد شب زنده دار، از چربی بیشتری برای انرژی در هنگام استراحت و در حین ورزش استفاده می نمایند.

استیون مالین، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: افرادی که شب زنده دار هستند و می خواهند بدن خود را با برنامه های کاری و ... هماهنگ نمایند، می توانند گام های کوچکی برای تبدیل شدن به یک پرنده سحرخیز بردارند.

او پیشنهاد کرد: 15 دقیقه زودتر به رختخواب بروید و 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید، بعد از مدتی می توانید یک 15 دقیقه ای دیگر را به این زمان بیافزایید.

راه چاره دیگر: هنگامی که خورشید می تابد از خانه خارج شوید، زیرا این امر می تواند سیستم شبانه روزی بدن شما را وادار به تنظیم مجدد کند. ریتم شبانه روزی ساعت داخلی 24 ساعته بدن شما است که ترشح هورمون ملاتونین را برای تشویق به خواب کنترل می نماید.

به محض اینکه از خواب بیدار شدید، صبحانه بخورید و سعی کنید ناهار را هر روز در ساعت مشخصی بخورید. صبح ها تا حد امکان نور طبیعی دریافت کنید و صبح ها ورزش کنید.

دریافت کافئین خود را به دقت کنترل کنید و سعی کنید از مصرف مقادیر زیاد آن در ساعات قبل از خواب خودداری کنید و از خوردن وعده غذایی اصلی خود در اواخر عصر اجتناب نمائید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مهر 1401 بروزرسانی: 5 مهر 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2275

به "از ارتباط دیر خوابیدن با ابتلا به دیابت و بیماری قلبی چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ارتباط دیر خوابیدن با ابتلا به دیابت و بیماری قلبی چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید