افتتاح مرکزنوآوری علوم کشاورزی و دامی مازندران ، ستاری: میزان ورود فناوری به حوزه کشاورزی با توان واقعی فناوران فاصله دارد

به گزارش مجله سلنا، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مرکز نوآوری حوزه علوم کشاورزی و دامی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بازگشایی شد تا جهت تجاری سازی و تبدیل ایده ها به کسب وکار تسهیل گردد.

افتتاح مرکزنوآوری علوم کشاورزی و دامی مازندران ، ستاری: میزان ورود فناوری به حوزه کشاورزی با توان واقعی فناوران فاصله دارد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز نوآوری حوزه علوم کشاورزی و دامی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد. این مرکز در مساحت 3 هزار و 300 متر مربعی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران ایجاد و با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجهیز شده است. در این مرکز فضا برای استقرار بیش از 80 تیم نوآور و فعالان فناور فراهم است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حاشیه بازگشایی این مرکز در جمع خبرنگاران، گفت: هربار که به استان مازندران سفر می کنم دستاوردهای خوبی در حوزه های مختلف فناورانه می بینم. در طی این چند سال، ظرفیت های متروکه و ساختمان های بلااستفاده به مراکز رشد و نوآوری تبدیل شده اند.

ستاری ادامه داد: فرایند توسعه شرکت های دانش بنیان استان مازندران هم به خوبی پیش رفته است؛ اما هنوز با ظرفیت واقعی موجود در استان فاصله دارد. چون مازندران، جوانان مستعد، خلاق و با دانش بالایی دارد که باید به آنها یاری کنیم و جهت تجاری سازی و تبدیل ایده های آنها به کسب وکار را تسهیل کنیم.

دانش بنیان ها ناجی ایران در روزهای کرونایی

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به فعالیت خوب شرکت های دانش بنیان در روزهای کرونایی، گفت: ایران از ابتدای آغاز این بیماری در کشور به واسطه وجود تحریم ها با اتکا به توان علمی جوانان و شرکت های دانش بنیان و خلاق به احتیاجهای خود پاسخ داد. در طی این مدت هیچ کمبودی در کشور در زمینه تامین مواد مصرفی، داروها، کیت های تشخیصی، تجهیزات پزشکی و غیره وجود نداشت.

ستاری همچنین اعلام کرد: در زمینه فراوری واکسن کرونا هم شرکت های دانش بنیان به خوبی ورود کردند و در حال حاضر چند شرکت خصوصی برای دریافت مجوز فراوری درخواست داده اند.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری یکی از چالش های موجود در کشور، عدم توسعه مناسب فناوری های حوزه کشاورزی است که باید این معضل را با ورود شرکت های دانش بنیان حل کنیم. در هر حوزه فناورانه ای که تعداد شرکت های دانش بنیان کم است، مسائل بیشتر است و ضربه پذیرتر هستیم.

رییس ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: فناوری به خوبی به حوزه کشاورزی ورود ننموده است. باید تعداد شرکت های دانش بنیان در این عرصه بیشتر گردد. یکی از اولویت های ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین امنیت غذایی با یاری شرکت های فناور و خلاق است. در روزهایی که تحریم ها امنیت کشور را تهدید می نماید، احتیاج داریم که شرکت های دانش بنیان به حوزه امنیت غذایی ورود نمایند.

در حال حاضر حدود 20 واحد فناور نوآوری در حوزه علوم کشاورزی و دامی دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعال هستند که 13 واحد در مازندران استقرار دارند.

این شرکت ها دستاوردهای مختلف خود در حوزه سلامت از جمله یخچال های مخصوص واکسن با قابلیت نگهداری دما در مدت طولانی، شناساگرهای گاز رادئون، فرآورده های دانش بنیان گیاهی، کمپوست و کودهای زیست سازگار را در فراوری مواد اولیه، کیت های تشخیصی، تجهیزات پزشکی و سلامت را به بازار عرضه نموده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1823

به "افتتاح مرکزنوآوری علوم کشاورزی و دامی مازندران ، ستاری: میزان ورود فناوری به حوزه کشاورزی با توان واقعی فناوران فاصله دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح مرکزنوآوری علوم کشاورزی و دامی مازندران ، ستاری: میزان ورود فناوری به حوزه کشاورزی با توان واقعی فناوران فاصله دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید