افزایش بروز حصبه در 6 ماه نخست سال جاری، علائم بیماری چیست؟

به گزارش مجله سلنا، مقدار شیوع موارد مشکوک، محتمل و قطعی تیفوئید طی شش ماه اول سال جاری حدود 37 درصد نسبت به میانگین تعداد موارد گزارش شده طی مدت زمان مشابه در هفت سال گذشته (6 ماه ابتدای سال های 1394 لغایت 1400) افزایش یافته است.

افزایش بروز حصبه در 6 ماه نخست سال جاری، علائم بیماری چیست؟

به گزارش ایسنا، تیفوئید، تب روده ای یا حصبه بیماری حاد تب داری است که می تواند جان بیمار را به خطر اندازد. بدون درمان اندازه کشندگی این بیماری حدود 10 تا 30 درصد است که با دریافت درمان مناسب به یک تا چهار درصد کاهش می یابد.

در این بیماری تب به آهستگی بالا رفته و به طور نسبتا پایداری بالا می ماند و با علائمی مانند سردرد، بدحالی، بی اشتهایی، بزرگی طحال، سرفه خشک در مراحل ابتدایی بیماری همراه است؛ البته در بیماران بالغ یبوست بیشتر از اسهال مشاهده می گردد.

طیف بیماری از یک بیماری با تب خفیف تا یک تابلوی بالینی شدید با تب بالا و درد و ناراحتی شدید شکمی و عوارض مختلف می تواند متنوع باشد. در منطقه های که تیفوئید یک بیماری بومی است ممکن است بعضی مبتلایان بدون علامت بوده و یا تنها علائم خفیفی از بیماری را بروز دهند. در موارد شدید بالینی که با کاهش سطح هوشیاری نیز همراه شده است، اندازه مرگ و میر بالا می رود.

این بیماری به وسیله خوردن و نوشیدن غذا یا آب آلوده شده به مدفوع بیماران یا ناقلین، به انسان منتقل می گردد. مصرف سبزی هایی که به صورت خام و بدون شستشوی صحیح خورده شوند، میوه هایی که به درستی شسته نشوند، شیر و لبنیات آلوده و غیر بهداشتی (معمولا آلودگی ثانوی و ناشی از دست فرد شیردوش است)، از دیگر راه های انتقال تب روده ای است.

پایه و اساس پیشگیری از ابتلا به این بیماری دسترسی به آب سالم، امکانات بهداشتی مناسب، نظافت کافی محیط و تهیه و توزیع غذا به صورت بهداشتی است.

در نظام کشوری مراقبت بیماری های واگیر، تیفوئید در گروه بیماری های مشمول گزارش دهی واقع شده است و بر این اساس اطلاعات کلیه بیمارانی که علائم بالینی و یافته های آزمایشگاهی آن ها با تعاریف موارد مشکوک، محتمل و یا قطعی تیفوئید منطبق باشد باید به گروه مدیریت بیماری های واگیر در حوزه معاونت بهداشتی گزارش شوند.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در نظام کشوری مراقبت بیماری های واگیر، طی شش ماه ابتدای سال 1401 در مجموع 336 بیمار به عنوان مورد مشکوک، محتمل و یا قطعی تیفوئید در کشور شناسایی و گزارش شده است. این آمار حاکی از آن است که طی 6 ماه ابتدای امسال موارد گزارش شده از افزایش حدود 37 درصد نسبت به میانگین تعداد موارد گزارش شده طی مدت زمان مشابه در هفت سال گذشته (6 ماه ابتدای سال های 1394 لغایت 1400) برخوردار بوده است.

طبق اطلاعات موجود حدود 54 درصد موارد ابتلا در منطقه ها شهری و 46 درصد در نقاط روستایی سکونت داشته اند. 44 درصد از موارد ابتلا مذکر و سایر موارد مونث بوده و اغلب موارد گزارش شده (یعنی 81 درصد) در گروه سنی کمتر از 50 سال قرار داشته اند.

بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، کلیه موارد مبتلا به تیفوئید باید دوره درمان آنتی بیوتیکی را دقیقا طبق نظر پزشک تکمیل نمایند. رعایت بهداشت دست و شستشوی صحیح دست ها بویژه بعد از اجابت مزاج، قبل از تهیه و صرف غذا، استفاده از توالت بهداشتی و دفع بهداشتی فاضلاب، استفاده از آب آشامیدنی ایمن و بهداشتی، شستشو و ضد عفونی صحیح میوه و سبزیجات از جمله اقدامات اصلی جهت پیشگیری از ابتلا به تیفوئید است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2344

به "افزایش بروز حصبه در 6 ماه نخست سال جاری، علائم بیماری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بروز حصبه در 6 ماه نخست سال جاری، علائم بیماری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید