افشای اسناد محرمانه از کوشش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن

به گزارش مجله سلنا، شبکه ماهواره ای الجزیره اسناد محرمانه ای از دولت سعودی افشا نموده که بیانگر کوشش طولانی مدت عربستان حتی قبل از شروع جنگ ویرانگر آن ضد یمن٬ برای تجزیه این کشور است.

افشای اسناد محرمانه از کوشش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن

به گزارش مجله سلنا به نقل از خبرگزاری تسنیم، یک سری اسناد محرمانه متعلق به دولت سعودی افشا شده که نشان می دهد استراتژی عربستان در یمن مبتنی بر تجزیه این کشور به وسیله حمایت از نهادهای مختلف به منظور ابقای طرف های قبیله ای و سیاسی در یمن ٬ همراه با تحریک بعضی نیروها علیه نیروهای دیگر در راستای منافع ریاض بوده است.

این اسناد متعلق به بعد از سال 2011 تا 2015 یعنی زمانی که عربستان حمله نظامی خود ضد یمن را شروع کرد٬ بوده و نشان می دهد که اطلاعات عربستان همه برنامه های جنبش انصارالله و مناطق تحت سیطره و انبارهای تسلیحاتی آن را تحت نظر داشته است.

این اسناد که توسط کانال ماهواره ای الجزیره افشا شده نشان می دهد که موضع عربستان در قبال نیروها و شخصیت های جدایی طلب جنوب یمن ٬حمایت از قبیله ها به دور از نظارت دولت بود.

این اسناد نشان می دهد که عربستان از سال 2011 از خلال تقویت سیاست های خود در یمن٬ این کشور را به شرایط بحرانی کنونی رسانده است.

طبق اسناد مذکور٬ عربستان سعودی در کوشش بود تا با جدایی جنوب یمن به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای حل آنچه مسئله جنوب می خواند برخورد کند؛ درحالی که همه کوشش های ریاض برای سوءاستفاده از شرایط پرتنش جنوب یمن و اعتراضات آن در راستای منافع خودش بود.

همچنین این اسناد محرمانه بیانگر وجود نقش بعضی نیروهای جنوبی برای جدایی٬ و موفقیت آنها پس از امضای ابتکار خلیج فارس در 2011 بود که با حمایت عربستان انجام شد. طبق این ابتکار عربستان مدعی شده بود که از دولت یمن و تمامیت ارضی آن حمایت می نماید که واقعیت روی زمین کاملاً عکس این ادعا را ثابت کرد.

اسناد محرمانه کشف شده نشان می دهد که عربستان دستور جاسوسی در جلسات جنوب یمن را که تحت نظارت بین المللی انجام می شد صادر نموده و بعضی طرف های حاضر در آن نشست ها را برای ارائه گزارش از اظهاراتی که در جلسات مطرح می شد اجیر نموده بود.

در این میان سندی با عنوان بسیار محرمانه-صورت جلسه نشست کمیته آنالیز تخصیصات شیوخ یمنی که توسط دفتر مشاور وزیر کشور برای امور امنیتی صادر شده٬ نشان می دهد که عربستان در کوشش برای حمایت دائمی از تقویت قدرت قبیله ای از خلال ارائه یاری های مادی به بعضی شیخ های یمنی بود تا دستورات و سیاست های ریاض را اجرا نمایند. در این سند آمده است که میزان حمایت عربستان از بزرگان این قبایل با توجه به اهمیت هر قبیله و میزان تعهد بزرگان آن برای اجرای دستورالعمل های ریاض به دور از اختیارات دولت یمن معین می شد.

طبق اسناد موجود٬ عربستان درخواست های حمایتی که از جانب مقامات یمنی در آن دوره یعنی زمانی که عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور رسمی یمن بود مطرح می شد را نادیده می گرفت؛ درحالی که مبالغ چشم گیری را صرف حمایت از شیخ های قبیله ها برای اجرای پروژه های خود در یمن و جلب وفاداری قبایل می کرد.

طبق اسناد٬ عربستان شماری از قبایل را برای جنگ با قبایل و طرف های دیگری که مخالف سیاست های ریاض بودند اجیر می کرد تا از تضمین اجرای سیاست های خود توسط قبایل به دور از دولت یمن اطمینان یابد.

این اسناد محرمانه نشان می دهد که ریاض برای مدیریت و اجرای عملیات های فردی خارج از اختیارات دولت مستعفی ، مستقیماً با شیوخ قبیله های یمن در ارتباط بود؛ در حالی که مقامات سعودی می توانستند به وسیله قدرت دولت یمن هماهنگی ها لازم را انجام دهند ، اما آنها مشتاق بودند که با تقویت قبایل و حمایت از آن ها با پول و اسلحه ، اقتدار دولت را از بین ببرند.

همچنین بر اساس اطلاعات اسناد مذکور٬ عربستان بعد از امضای طرح ابتکار خلیج فارس ٬ در حالی که ادعا می کرد حامی حاکمیت یمن است٬ از هرگونه کوشش برای بازسازی صعده جلوگیری کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1096

به "افشای اسناد محرمانه از کوشش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اسناد محرمانه از کوشش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید