العبادی، صدر و حکیم خواستار انتخابات زودهنگام در عراق شدند

دولت عبدالمهدی نخست وزیر عراق، حیدر العبادی نخست وزیر سابق و رهبر فراکسیون النصر و مقتدا صدر رهبر جریان صدر و حامی فراکسیون سائرون در مجلس عراق و جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم خواهان انتخابات زودهنگام شدند.

العبادی، صدر و حکیم خواستار انتخابات زودهنگام در عراق شدند

به گزارش ایرنا، نمایندگان این سه جریان سیاسی عراق در حالی خواهان انتخابات زودهنگام در کشور شده اند که بعضی از شخصیت های سیاسی، انتخابات زودهنگام را در شرایط فعلی به مصلحت عراق ندانسته و به جای آن رسیدگی به مطالبات بر حق تظاهر نمایندگان را بعنوان راه چاره عملی تر و بهتر پیشنهاد نموده اند.

در همین حال روزنامه لبنانی الاخبار فراخوان های انتخابات زودهنگام را توسط العبادی، صدر و حکیم را اقدامی از طرف این سه رهبر سیاسی برای سوار شدن بر موج نارضایتی های مردمی دانسته است.

حیدر العبادی در بیانیه ای کوتاه گفته است که دولت فعلی، لیاقت اداره کشور را از دست داده و از رهبران سیاسی می خواهد تاریخ اولیه ای برای انتخابات زودهنگام معین نمایند.

مقتدا صدر نیز آدینه گذشته در بیانیه ای خواهان استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر و انتخابات زودهنگام در عراق شده بود.

وی گفته بود که برای فروکش کردن نارضایتی های فعلی در عراق و جلوگیری از خونریزی پیشنهاد انتخابات زودهنگام با نظارت سازمان ملل می دهد و خواهان استعفای عبدالمهدی است.

یک منبع نزدیک به مقتدا صدر یک روز بعد از این بیانیه، خاطرنشان کرد که مقتدا صدر از ایده استعفای نخست وزیر عراق عدول نموده اما همچنان خواهان انتخابات زودهنگام است.

از طرفی حسن فدعم نماینده مجلس از فراکسیون جریان حکمت ملی (سید عمار حکیم) در بیانیه ای اعلام نموده است که دولت عراق در مقابل تظاهرات های اخیر دو گزینه بیشتر ندارد یا اینکه به مطالبات تظاهرنمایندگان پاسخ مثبت دهد و یا اینکه برود و با انتخابات زودهنگام، فرصت انتخاب مجدد را به مردم بدهد.

بعضی نمایندگان مجلس و شخصیت های سیاسی با اشاره به بیانیه اخیر مرجعیت عالی دینی که بر برآورده کردن مطالبات برحق مردم توسط دولت و مجلس تاکید نموده بود معتقدند که در شرایط کنونی انتخابات زودهنگام، اوضاع کنونی را ممکن است ملتهب تر کند.

به همین دلیل عادل عبدالمهدی امروز یکشنبه با اعلام اولین بسته اجرای خواسته های تظاهرنمایندگان - به باور کارشناسان - نشان داده که درصدد استعفا و رفتن به سمت انتخابات زودهنگام نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 22 آبان 1398 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 409

به "العبادی، صدر و حکیم خواستار انتخابات زودهنگام در عراق شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "العبادی، صدر و حکیم خواستار انتخابات زودهنگام در عراق شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید