انبارهایی که آثار تاریخی موزه نفت را تأمین کردند

به گزارش مجله سلنا، از زمان برداشتن نخستین قدم ها موزه های مرکز اسناد صنعت نفت، حدود سه هزار قلم شی در موزه های این بخش گردآوری شده اند؛ آثاری که بخش قابل توجهی از آن ها از انبارهای مازاد صنعت نفت تهیه شده اند.

انبارهایی که آثار تاریخی موزه نفت را تأمین کردند

به گزارش مجله سلنا، حشمت اله منعم، مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت در آیین شبِ بخارا با نام شب دروازه دولت که چهارشنبه 27 شهریور در موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران برگزارشد، با بیان این که مقدمات راه اندازی موزه های صنعت نفت ایران با حکم زنگنه، وزیر نفت 22 دی ماه 1392 انجام شد، گفت: وی با انتصاب رییس کنونی موزه های صنعت نفت، به عنوان مسئول مطالعه و ایجاد موزه های این وزارتخانه، به او ماموریت داد تا با تشکیل کارگروهی از صاحب نظران و کارشناسان برجسته و بهره برداری از نتایج مطالعات موارد مشابه در جهان، برای پیشبرد ایجاد موزه های صنعت نفت در سه شهر تهران، آبادان و مسجد سلیمان اقدام کند.

وی با بیان این که نخست تجربه و تصویر روشنی از ایجاد موزه های صنعتی در کشور وجود نداشت، اظهار کرد: 110 سال از اکتشاف نفت در مسجد سلیمان می گذشت و برای ما سوال بود که صنعت نفتی که مخارج همه کشور را تامین می کند، چرا تاکنون موزه ای مربوط به آن در اختیار ندارد؟

او با اشاره به وجود آثاری مهم مرتبط با این حوزه در انبارهای مازاد صنعت نفت و در نهایت جمع آوری سه هزار قلم شی و سند موزه ای برای نمایش در موزه ها اظهار کرد: در دوره های مختلف قبل از انقلاب اسناد و مدارک از ایران خارج شده بود که در این بین متوجه شدیم اسناد بسیار موثر 30 ساله اول تاریخ صنعت نفت توسط شرکت بی پی از ایران خارج شده بود، در واقع به گفته برخی کارشناسان که به لندن مراجعه کرده بودند حجم اسناد کنسرسیوم نفت انگلیس و ایران قابل مشاهده بود.

دستیابی به اسناد زمین شناسی 25 سال قبل از کشف نفت در ایران

منعم با تاکید بر این که سال 56 نیز حجم قابل توجهی از اسناد صنعت نفت توسط شرکت های کنسرسیومی از ایران خارج شده بود، بیان نمود: همزمان با شکل گیری مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت فعالیت های هدف دار شروع شدند، اما باور نمی کردیم به اسنادی دست پیدا کنیم که مربوط به سال های شروعین اکتشاف نفت بوده است.

وی با بیان این که به اسناد زمین شناسی 25 سال قبل از کشف نفت در مناطق ایران دست پیدا کرده ایم، افزود: در این زمینه اسنادی از مکاتبات و نقشه های رینولدز زمین شناس انگلیسی در مسجد سلیمان را شناسایی کرده ایم که اهمیت زیادی دارد.

او اضافه کرد: در حال حاضر نیز به بیش از 22 میلیون سند و اوراق در مرکز اسناد صنعت نفت دست پیدا کرده ایم؛ سند و اوراقی که مربوط به روزهای اولیه اکتشاف نفت است.

منعم با بیان این که در این مدت ده ها مرکز و اماکن نفت، در فهرست میراث ملی ثبت شده اند، اضافه کرد: بیش از 30 پروژه موزه ای در کشور در بناهای تاریخی صنعت نفت پیش بینی شده اند؛ علاوه بر این که تا کنون چهار موزه صنعت نفت در کشور راه اندازی شده است.

مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت، هرچند راه اندازی موزه های صنعت نفت را کار بزرگی دانست اما معتقد است: کار بزرگتری که صورت گرفت تغییر نگاه به آثار صنعتی، صنعت نفت بود که تا سال های گذشته آن ها جزو مجموعه های مازاد بودند.

وی در ادامه به راه اندازی موزه نفت سوزها در کرمان اشاره کرد و افزود: در این موزه صدها اثر نفت سوز، که نسل جوان هرگز آن ها را دیگر نمی تواند ببیند، گردآوری شده است.

وی همچنین به موزه صنعت نفت درغرب کشور اشاره کرد و افزود: این موزه که یکی از موزه های دیدنی کشور است در کارخانه حلب سازی و حلب پرکنی کرمانشاه راه اندازی می گردد و برای مخاطبان می تواند بسیار جذاب باشد.

در این موزه نفتی می شوید

وی همچنین در ادامه به تاریخچه موزه پمپ بنزین دروازه دولت اشاره کرد و افزود: پمپ بنزین دروازه دولت یا جایگاه شماره 6 سومین جایگاه عرضه سوخت در تهران و یکی از معدود جایگاه های به جامانده از نسل اول پمپ بنزین های کشور است که ساخت آن به دهه 1310 خورشیدی برمی گردد. این جایگاه در خیابان سعدی، یکی از قدیمی ترین جایگاه های عرضه سوخت در تهران و از معدود جایگاه های عرضه سوخت است که بنای اصلی آن همچنان پابرجا مانده بود و به همین دلیل برای تبدیل شدن به موزه نفت در نظر گرفته شد.

مشاور مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با اشاره به این که عملیات مرمت پمپ بنزین دروازه دولت در زمستان 1394 در دو فاز و 79 پروژه شروع شد، اضافه کرد: همزمان با شروع فاز اول از فروردین 1395، تحقیقات در مورد سوابق و پیشینه تاریخی این جایگاه و گردآوری مستنداتی از جمله تصاویر، خاطره ها و نوشته های مرتبط با گذشته این جایگاه شروع شد. این جایگاه در مرداد سال 96 به شماره 31711 در فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد: معرفی تاریخ جایگاه های توزیع سوخت در کشور، نمایش اشیا و اسناد مرتبط با چرخه تحول پخش فرآورده های نفتی از ابتدا تا کنون، شیوه بارگیری و حمل و تخلیه سوخت در جایگاه های عرضه از اهداف تعریف شده برای این موزه به شمار می رود.

مراسم شب دروازه دولت از سوی مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با همکاری دست اندرکاران نشریه بخارا با عنوان موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران در حالی برگزار شد که عبدالله انوار و محمد رضا جواهری به دلیل بیماری امکان حضور در این مراسم را نداشتند، همچنین سید احمد محیط طباطبایی در سخنانی به تاریخچه تهران قدیم و دروازه های تهران به خصوص دروازه دولت پرداخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 345

به "انبارهایی که آثار تاریخی موزه نفت را تأمین کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انبارهایی که آثار تاریخی موزه نفت را تأمین کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید