نسل سوم بنادر در ایران ایجاد می گردد

به گزارش مجله سلنا، تهران (پانا) - وزیر راه و شهرسازی در آیین امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری گفت حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است.

نسل سوم بنادر در ایران ایجاد می گردد

به گزارش وزارت راه و شهرسازی ، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی روز یکشنبه دهم اسفندماه در آیین امضای تفاهم نامه همکاری میان این وزارتخانه و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که با موضوع توسعه گردشگری ساحلی و دریایی برگزار گردید، گفت: این تفاهم نامه موضوع مهمی است، زیرا ما آنگونه که بایسته است زمینه را برای استفاده مردم از موهبت های دریا، سواحل و زیبایی های طبیعی که در کشور وجود دارد به صورت مدیریت شده فراهم ننموده ایم.

وی اضافه کرد: در دوره کنونی وزارت راه و شهرسازی ما بحث کارآمدسازی بنادر و حرکت به سمت بنادر نسل سوم را هدف قرار داده ایم. به این منظور نقشه راهی برای توسعه بنادر کوچک و توجه به گردشگری و فرصت آفرینی برای بهره مندی مردم از تفریحات دریایی و استفاده از ظرفیت دریا در جهت اشتغالزایی و فراوری تعریف نموده ایم.

وی گفت: موضوع مهم برای ما این است که بتوانیم برنامه مدون سازمان یافته ای برای توسعه سواحل و استفاده از دریا و تفریحات دریایی داشته باشیم تا اولا انضباطی در بهره برداری وجود داشته باشد و ثانیاً با مسئولیت پذیری و رعایت قوانین و مقررات دریایی به یک جریان دائمی و پایدار تبدیل گردد.

اسلامی از عزم این وزارتخانه برای احیاء مسافرت های دریایی بین کشورهای حاشیه دریای خزر و نیز در جنوب کشور با استفاده از ساز و کارهای مختلف اطلاع داد و گفت: این نوع مسافرت ها باید مورد توجه قرار گیرد و سفرهای دریایی همیشه در کشور برقرار باشد. این موضوع نیازمند سیاست هایی در حوزه سوخت و انرژی و برخورداری از سیستم های پشتیبانی برای جذب سرمایه گذاران در این بخش است.

وی اضافه کرد: اکنون امکاناتی که در حوزه کشتی های تفریحی در کشور وجود دارد تا حد زیادی مشابه امکانات دیگر کشورهای منطقه و اروپا است اما به دلایل گوناگون نمی توانیم آن را به خوبی استفاده کنیم. بنابراین باید سازوکارها را به گونه ای در نظر بگیریم که ضمن جلوگیری از استهلاک سرمایه در این بخش مردم بتوانند برای سفرها و تفریحات دریایی از این امکانات استفاده نمایند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح نوسازی ناوگان دریایی از در دستور کار بودن ارتقاء شرایط کشتی ها و شناورهای کوچک اطلاع داد و گفت: این موضوع ظرف دو ماه گذشته در هیئت دولت مطرح شد. اما نکته مهم این است که این ارتقاء و نوسازی نباید منجر به از بین رفتن صنعت لنج سازی کشور گردد و باید این صنعت را که از دیرباز در کشور وجود داشته است با الگو و کلاسی جدید در حوزه گردشگری مورد استفاده قرار دهیم تا این صنعت از بین نرود.

وی گفت: موضوع مهم دیگر کنترل و ساماندهی تردد شناورهای کوچک و تفریحی در دریا است. تردد جت اسکی ها و همچنین شناورهای بدون شناسنامه و بدون مجوز به خصوص در نقاطی در جنوب و شمال کشور مخاطره آمیز است و اگر یک کار مشترک توأمان برای ساماندهی و راهنمایی این شناورها برای یک کار منظم و ایمن انجام گردد، مردم نیز خود را با این ساز و کار تنظیم می نمایند و می توانند از رفتارهای ناهنجار و تخلفات سنگین و سوء استفاده هایی که در پرتو این نوع اقدامات انجام می گردد، جلوگیری کرد.

اسلامی ادامه داد:این بی نظمی ها موجب بروز آسیب های اجتماعی نیز می گردد که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی قابل جبران نیست. بنابراین سازماندهی و تحت انضباط خاص آوردن این شناورها باید در پرتو همکاری دو وزارتخانه در دستور کار قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1680

به "نسل سوم بنادر در ایران ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل سوم بنادر در ایران ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید