انجام 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و دنیا

به گزارش مجله سلنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با گابریلا سرویلیا رامیرز وزیر علوم و فناوری ونزوئلا که در محل این وزارت برگزار گردید، گفت: 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و دنیا در حال اجرا است.

انجام 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و دنیا

به گزارش مجله سلنا، دکتر منصور غلامی در این دیدار که با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، دکتر عبدالحمید علیزاده مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان، دکتر فتح الله امی رییس پژوهشگاه هوا فضا و هیئت همراه وزیر علوم و فناوری ونزوئلا برگزار گردید، با اشاره به وجود بعضی از مسائل در ونزوئلا گفت: ما وضعیت ونزوئلا را به خوبی درک می کنیم و می دانیم که کشورهای امپریالیستی نظیر آمریکا برای تصرف ملت ها از هیچ اقدامی دریغ نمی نمایند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در کنار تمامی ملت های آزادی خواه دنیا است، اضافه کرد: استقلال در تصمیم گیری ها یک حق خدادادی برای تمامی انسان ها است و هیچ کس نمی تواند این حق را از مردم دریغ کند؛ البته اراده ملت ها در این زمینه بسیار مهم و اساسی است و مردمی که بر سرنوشت خود مسلط شوند، قطعاً پیروز خواهند شد.

وزیر علوم با اشاره به بعضی از مسائل ناشی از تحریم ها در ایران، مطرح نمود: جمهوری اسلامی ایران تجربیات بسیار ارزشمندی در برخورد با تحریم ها دارد و یک دوره طولانی را در این زمینه پشت سر گذاشته است.

دکتر غلامی ادامه داد: خوشبختانه ایران توانست علی رغم تحریم ها و فشارهای خارجی، با تکیه بر ظرفیت های علمی و انسانی خود، بدون نیاز به آمریکا امور کشور را پیش ببرد.

وی با اشاره به آمادگی ایران در ارتباطات علمی و بین المللی، اظهارداشت: کشور ما بدون هیچ انتظاری داشته های علمی خود را در اختیار سایر کشورها می گذارد و اکنون این همکاری ها در سطوح مختلف قابل مشاهده است.

وزیر علوم گفت: در حال حاضر ایران صندلی 15 را از لحاظ فراوری علمی در دنیا دارد این درحالی است که در بعضی رشته ها مانند هوافضا و بیوتکنولوژی این صندلی به مراتب بهتر است.

دکتر غلامی کوشش جهت استفاده از ظرفیت های علمی را از جمله اهداف مهم ایران دانست و اضافه کرد: ما در کشور جمعیت جوان تحصیلکرده بسیاری داریم که سطح علمی مطلوبی دارند لذا کوشش می کنیم تا با یاری این ظرفیت ها، اموری را که درگذشته از کشورهای دیگر می گرفتیم را خودمان در داخل کشور تأمین کنیم.

وزیر علوم همچنین به لزوم رفت وآمد اساتید و پژوهشگران ایرانی و ونزوئلایی در زمینه علمی به عنوان یکی از اقدامات مهم در راستای تبادلات علمی اشاره نمود و ادامه داد: به منظور تحقق این امر باید پروژه های مشترک علمی بین دوکشور تعریف گردد.

دکتر غلامی گفت: در حال حاضر بیش از 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و دنیا در حال اجرا است و تجربه خوبی که در این زمینه داریم این است که دانشجویان دکتری بخشی از پژوهش های مرتبط با انتها نامه های خود را در خارج از ایران انجام می دهند. این امر سبب آشنایی دانشجویان با دانشگاه های مختلف و مشارکت اساتید و پژوهشگران خارجی در انتها نامه های دکتری و ایجاد و حفظ ارتباط علمی بین آن ها می گردد.

وی در ادامه نسبت به همکاری در زمینه های مختلف علمی از جمله تکنولوژی، فناوری اطلاعات (آی.تی) و نرم افزارها اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این دیدار گابریلا سرویلیا رامیرز وزیر علوم و فناوری ونزوئلا نسبت به مهمان نوازی، دستاوردهای علمی و اراده ملت ایران جهت ساخت و پیشرفت جمهوری اسلامی در بدو ورود به ایران ابراز شگفت زدگی کرد و گفت: در حال حاضر کشور ونزوئلا با مسائل متعددی از جمله جنگ های رسانه ای و روانی و کمبود دارو روبرو است؛ بر همین اساس نیازمند پیشرفت علوم و گسترش همکاری های علمی خود با کشورهای پیشتاز در عرصه های علمی همچون ایران هستیم.

وی بر همکاری با ایران در حوزه نانوتکنولوژی تاکید نمود و اضافه کرد: در سال 2009 رییس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران در سفر به ونزوئلا، نانو میکروسکوپی را به این کشور هدیه کرد اما متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم آن را را مورد استفاده قرار دهیم لذا تقاضا داریم تا ایران ما را در احیاء و بهره برداری از تمام میکروسکوپ های الکترونیکی حمایت و همراهی کند.

همچنین دکتر سالار آملی نیز در ادامه با تأکید بر دو محور اساسی نیروی انسانی و کار پژوهشی در زمینه توسعه و پیشرفت علمی، نسبت به همکاری و مشارکت علمی و پژوهشی اعلام آمادگی کرد.

تحصیل 40 هزار دانشجو از 129 ملیت مختلف دنیا در دانشگاه های ایران

دکتر علیزاده نیز در بخش دیگری از این دیدار، آمادگی کشور را در بخش تربیت نیروی انسانی قابل ارائه دانست و گفت: در حال حاضر 40 هزار دانشجو از 129 ملیت مختلف دنیا در دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند و ما نسبت به پذیرش و تحصیل متقاضیان ونزوئلایی نیز آمادگی خود را اعلام می کنیم.

آماده سازی ماهواره 150 کیلویی برای پرتاب در مدار زمین

در ادامه دکتر فتح ا… امی رییس پژوهشگاه هوا فضا نیز گفت: در دوران قبل از انقلاب هیچ فعالیتی در حوزه هوافضا انجام نمی شد و روند توسعه و پیشرفت های علمی در این حوزه از بعد از انقلاب شروع شد و به جایی رسید که اکنون ایران پیروز به پرتاب ده ها ماهواره شده است.

وی با بیان اینکه فناوری هوا فضا جزء فناوری های نوین محسوب می گردد، گفت: حدود 10 سال پیش اولین ماهواره ایران با نام امید و بعد از آن نیز ماهواره های نوید، رصد و اف 5 پرتاب شد و در حال حاضر نیز در حال آماده کردن ماهواره 150 کیلویی در مدار زمین هستیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، رئیس پژوهشکده هوا و فضا با تأکید بر اینکه باید تا 4 سال آینده انسان را به مدار زمین برسانیم، بیان کرد: در حال حاضر 16 دانشگاه در ایران دارای رشته هوا فضا در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند و آمادگی پذیرش دانشجو از کشور ونزوئلا را نیز داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 497

به "انجام 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید