اندیشکده، بروکینگز: کرونا قوانین اساسی کشورهای دموکراتیک را تهدید می کند

به گزارش مجله سلنا، یک اندیشکده آمریکایی با نگاهی به ضرورت اقدام کشورها در حمایت از شهروندان در برابر ویروس مرگبار کرونا می نویسد که این کشورها در عین حال باید از عوامل نقش آفرین قانون اساسی خود یعنی دادگاه ها، فرمانداران و حتی شهروندان محافظت کنند.

اندیشکده، بروکینگز: کرونا قوانین اساسی کشورهای دموکراتیک را تهدید می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، در این مقاله به قلم کنستانزه استلزن مولر، عضو ارشد اندیشکده بروکینگز آمده است: این یک واقعیت محض است که پاندمی کووید-19 تاکیدی بر اهمیت همیشگی مفهوم ملت-دولت بوده است. اما چیزی که بسیار مهم است و در عین حال به روشنی تکلیف آن مشخص نیست این است که این پاندمی با نظام های جاری این ملت-دولت ها یعنی همان قوانین اساسی چه خواهد کرد.

بنا بر تاکید این مقاله، قوانین اساسی مبانی قانونی اداره کشورها و روابط میان آنها با جوامع مدنی را مشخص می سازند. آنها دستورالعمل کارایی، مشروعیت و اصالت ملت-دولت ها هستند، حال سوال اینجا است که آیا قوانین اساسی در کشورهای جهان که بیشتر آنها یا بعد از جنگ جهانی دوم یا بعد از جنگ سرد و در زمان آرامش و صلح تدوین شده اند می توانند در امتحان سخت ناشی از ویروس کرونا بقا داشته باشند.

در ادامه این گزارش با اشاره به تحولات مجارستان به عنوان کشوری با قوانین دموکراتیک که بعد از بروز کرونا با رویکردی دیکتاتوری از سوی نخست وزیر این کشور یعنی ویکتور اوربان روبرو شده، آمده است: او اکنون می تواند با صدور حکم خود حکومت کند و هیچ محدودیتی در کار او نیست. این درحالی است که نمی توان ادعای کشورهای تمامیت خواه که عملکردشان در مقابله با این ویروس از کشورهای با حاکمیت لیبرال دموکراسی بهتر بوده را ادعای درست دانست. بی توجهی به زندگی انسان ها که در نبرد چین، روسیه، هند و برزیل با بیماری کووید-19 شاهد بودیم، نیز کاملاً مشهود بوده است.

بنا بر گزارش این اندیشکده، اما لیبرال دموکراسی های غربی در تلاش برای کنترل خرابی های ناشی از این پاندمی با سردرگمی و حیرانی همراه بوده اند. این سوال که میزان استفاده بجا از اختیارات مواقع اضطراری چفدر است؟ چطور می توان جلوی زیاده روی در دستورات اجرایی رو گرفت؟ آزادی های افراد را چگونه می توان در برابر دولتی که تمایل فراوانی برای اعمال اجبار دارد، حفظ کرد؟

در این مقاله آمده است: اختیارات زمان اضطراری در قوانین اساسی لیبرال جزو موارد استثناء هستند و به همین دلیل است که بیشتر قوانین اساسی تنها به حکومت ها اجازه می دهند که تنها در مواقع حساس شرایط فوق العاده یا اضطراری اعلام کنند و شرایط کنونی یکی از بزرگترین آزمون هایی است که عیار رهبران را نشان می دهد.

در این گزارش با اشاره به اختیاراتی که قانون اساسی فرانسه به رئیس جمهوری آن برای اعلام شرایط اضطراری می دهد، آمده است که با این حال امانوئل ماکرون بعد از انتقادها اذعان کرد که در استفاده از این وضع اضطراری اشتباهاتی مرتکب شده است.

ترامپ نیز این هفته به آمریکایی ها گفت که حاکمیت و اختیار وی بر ایالت ها تمام و کمال است و جای تعجب است که واقعاً وی اختیارات وسیعی در زمان اضطراری دارد. اما او تنها یک بار و برای دستور دادن به شرکت ها برای تولید ماسک از آن اختیارات استفاده کرد و بار مدیریت بر فرمانداران و شهرداران افتاده است. یکی از منتقدان از این کار ترامپ به عنوان اقتدارگرایی اجرایی یاد کرده است.

در انتهای این گزارش آمد است: دولت ها مشغول اتخاذ تصمیماتی در زمینه مرگ و زندگی بر اساس اطلاعات ناقص هستند و ممکن است تمایلات و وسوسه هایی برای قوای مجریه برای زیاده روی در اقدامات پیش آید و این همان فرصتی است که نظام های مستبد و پوپولیسیت ها به دنبال آن هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 903

به "اندیشکده، بروکینگز: کرونا قوانین اساسی کشورهای دموکراتیک را تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، بروکینگز: کرونا قوانین اساسی کشورهای دموکراتیک را تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید