اولین عامل مرگ های کرونایی معین شد

به گزارش مجله سلنا، معاون درمان وزارت بهداشت، با اشاره به فرایند کاهشی بیماری کرونا در کشور، در ارتباط با شرایط سنی بیماران و رعایت پروتکل ها، نکاتی را متذکر شد.

اولین عامل مرگ های کرونایی معین شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، قاسم جان بابایی، با اشاره به همراهی مردم در رعایت پروتکل ها و کاهش حضور در اجتماعات که سبب فرایند رو به کاهش بار بیماری شده است، گفت: قدرت این ویروس وابسته به رفتار های اجتماعی است و هر زمان که مردم مراعات نموده و در تجمعات حضور پیدا نکردند، بار بیماری کمتر شده است، اما وقتی دچار ساده انگاری شده ایم، فرایند بیماری رو به افزایش می رود.

وی با اعلام اینکه بین 30 تا 50 درصد میزان مراجعات بیماران کرونایی به بیمارستان ها کاهش یافته و در برخی بیمارستان ها تخت ها خالی از بیماران مبتلا به کرونا شده است، اضافه کرد: کاهش مراجعات به بیمارستان ها موجب شده تا تمرکز ما بر ارائه خدمات غیر کرونایی بیشتر گردد و اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند شاهد کاهش فرایند بیماری و مرگ و میر بیماران کرونایی در کشور خواهیم بود.

جان بابایی ادامه داد: در هر استانی که مردم پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر رعایت کردند، بار بیماری کمتر شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، اولین و مهم ترین عامل تاثیرگذار بر میزان مرگ های کرونایی را سن بیماران دانست و گفت: یکی از دلایلی که گفته می گردد از تجمعات خانوادگی پرهیز گردد، این است که معمولا خانواده ها سالمند محور هستند و باید توجه جدی به این افراد نمود.

وی اضافه کرد: سن حدود 12 درصد بیماران بالای 80 سال و حدود 36 درصد بین 60 تا 80 سال است و 73 درصد فوتی ها نیز مربوط به افراد بالای 60 سال است. از این رو با حفظ افراد مسن می توانیم مرگ و میر را تا 70 درصد و بیشتر کاهش دهیم.

جان بابایی ادامه داد: توجه ما نسبت به افراد سالمند باید بیشتر گردد، زیرا آن ها شنماینده هستند و وقتی که مبتلا می شوند متاسفانه احتمال فوت این افراد نیز بیشتر می گردد.

وی گفت: حلقه انتقال بیماری افراد زیر 20 سال هستند، بچه ها علامت دار نیستند و به راحتی به افراد سالمند بیماری را منتقل می نمایند،73 درصد افرادی که فوت می نمایند بالای 60 سال سن داشتند لذا باید از افراد سالم محافظت کرد.

معاون وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که بیماری های زمینه ای مثل دیابت و بیماری های قلبی نیز میزان فوت مبتلایان را بالا می برد، گفت: تراکم جمعیتی استان ها در میزان ابتلا و بار بیماری تاثیر دارد. در استان های مرکزی که تراکم جمعیتی بیشتری دارند نسبت به استان های جنوب و جنوب شرقی میزان ابتلا به جمعیت افزایش می یابد و باید مراقبت بیشتری نمایند.

وی اضافه کرد: موج سینوسی بیماری که اتفاق می افتد به رفتار های اجتماعی مردم و آداب و رسوم وابسته است، اصل رعایت شیوه نامه های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز ار حضور در تجمعات و مهمانی ها است.

جان بابایی گفت: همه ما می دانیم آن چیزی که سبب کاهش مرگ و میر می گردد، مراعات مردم است، که بار بیماری را کاهش می دهد، هر زمان بار بیماری اضافه شد، مرگ و میر بالا می رود، عامل اصلی که مرگ و میر را کاهش می دهد رفتار مردم است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل کاهش مرگ و میر، افزایش مهارت و تجربه کادر درمان و همچنین مراقبت های آن ها است. این بیماری مراقبت می خواهد، موثرترین عامل، رساندن اکسیژن کافی و دارو های ضد التهاب به بیمار است، متاسفانه تبلیغات نادرستی بر روی دارو ها انجام شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: فراوری واکسن دستاورد عظیم برای ماست و گروه های زیادی بر روی آن کار کردند تا از جهان عقب نمانیم در داخل کشور فرایند فراوری واکسن آغاز شده و از سوی دیگر دولت در کوشش برای واردات واکسن است که امیدواریم این اتفاق صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: مردم نگران واکسن نباشند، اما تنها واکسن ما را به این نتیجه نمی رساند که می توانیم از بیماری نجات پیدا کنیم، این بیماری کشنده است. واکسن، یکی از روش های کاهش بار بیماری است، اما تا زمانی که نتایج قطعی از اثربخشی واکسن ها منتشر نگردد باید همچنان دستورالعمل ها را رعایت کرد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: خوشبختانه تمامی دارو های یاری نماینده در فرایند بهبود بیماری در داخل کشور فراوری می شوند.

وی با عنوان این مطلب که مهارت کادر درمانی و پزشکی در طول زمان با تجربه اندوزی و به وسیله آموزش افزایش یافته است، گفت: میزان احتیاج به اکسیژن در بیمارستان ها و در شرایط معمولی 2 لیتر در دقیقه در بخش های عادی است، اما در شرایط کرونا این میزان 10 تا 15 لیتر در این بخش ها و 30 لیتر در بخش های مراقبت ویژه است که خوشبختانه با استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز و با یاری خیرین تامین شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1336

به "اولین عامل مرگ های کرونایی معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین عامل مرگ های کرونایی معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید