میزان مرگ و میر کرونا در دوران اوج سه برابر می گردد

به گزارش مجله سلنا، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان مرگ و میر کرونا در دوران اوج (پیک) سه برابر می گردد و باید کوشش کنیم دوباره به دوران اوج شیوع این بیماری باز نگردیم.

میزان مرگ و میر کرونا در دوران اوج سه برابر می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، ایرج حریرچی روز شنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان قزوین، افزود: موقعی که بیماری کرونا به پیک می رسد در هر کشوری از آمریکا، فرانسه و چین میزان مرگ و میر در بیمارستان ها سه برابر می گردد و امیدواریم پیک بعدی این بیماری را نداشته باشیم.

وی افزود: اگر پیک بعدی کویید 19 را در کشور و استان داشتیم باید توزیع بیماران را در میان تمامی مراکز درمانی از خصوصی و دولتی، تامین اجتماعی، نیروی مسلح و خیریه توزیع کرد تا میزان مرگ و میر داخل بیمارستانی را کنترل کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشورهای مختلف جهان دو نوع سیاست را برای مقابله با کرونا در پیش گرفته اند که یکی حذف ویروس بوده است که مثلا در نیوزلند و هشت کشور جنوب شرقی آسیا به دلیل قدرت مالی، همکاری مردم و فرهنگ موجود و نظام های مختلف اجرا شد.

وی افزود: سیاست دیگر که قریب به اتفاق کشورهای جهان به دنبال آن بوده اند سیاست انقباض و انبساط بوده است.

حریرچی گفت: چه در سیاست حذف یا انقباض و انبساط مهمترین کار این است که به دنبال ویروس برویم نه دنبال بیماران چون انسان ها وقتی که بیمار می شوند خود به خود به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

این مسوول درمانی افزود: کسانی ویروس کرونا را منتقل می نمایند که بی علامت یا کم علامت هستند و کشف آنها طبق تاکید سازمان بهداشت جهانی با تست صورت خواهد گرفت.

وی افزود: این افراد را فقط با تست می توانیم شناسایی کنیم و بعد از آن برای قرنطینه آنها اقدام گردد تا ویروس در بدن فرد ایزوله گردد و از بین برود.

حریرچی گفت: نکته کلیدی این موضوع آن است که وقتی بیماری کویید 19 در جامعه کمتر می گردد اهمیت تست برای سیاست حذف یا انقباض و انبساط از همه بیشتر می گردد چون وقتی تعداد بیماران در یک شهر افزایش می یابد دیگر امکان ایزوله و بستری همه آنها وجود نخواهد داشت.

وی افزود: اگر در این مرحله پیروز نشویم و افراد را در مرحله اول شناسایی نکنیم آن زمان هشدار پیک دوباره باید بدهیم و باید اداره، مغازه و... را ببندیم و محدودیت وضع کنیم.

این مسوول گفت: از استاندار می خواهیم به ما قول بدهند تست بیشتری از میانگین کشوری در استان قزوین انجام خواهند داد و بیشتر از میانگین کشوری مواد اولیه کشف خواهند کرد.

حریرچی ادامه داد: استان های شیراز و کهگیلویه و بویراحمد از اول این سیاست را اجرا کردند و به همین دلیل میزان بستری و مرگ و میر کمتری دارند و استان قزوین هم باید از امروز برای این موضوع برنامه ریزی کند.

وی گفت:استان قزوین باید با استفاده از تست رپید و پی سی آر بتواند تعداد تست خود را بالا ببرد چون قزوین با توجه به موقعیت خاص و مجاورت با استان های آلوده تر مستعد افزایش کرونا است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نظر دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین مبنی بر اینکه میزان تخت آی سو به ازای هزار نفر جمعیت در کشور 1.78 و در استان 1.68 است، افزود: سطح بندی استان ها بر مبنای تخت در کشور صحیح نیست و نباید این سطح بندی را به معنای تبعیض دانست.

حریرچی گفت: هم اینک جراحی قلب در استان قزوین کار می نماید درحالیکه جراحی قلب 6 مرکز استان فعالیت ندارد چون مردم ترجیح می دهند که به مراکز استانی دیگر مراجعه نمایند.

هم اکنون با اجرای طرح های مقابله با کرونا پنج شهرستان استان قزوین در شرایط زرد و یک شهرستان در شرایط نارنجی قرار دارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1440

به "میزان مرگ و میر کرونا در دوران اوج سه برابر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان مرگ و میر کرونا در دوران اوج سه برابر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید