ببربازی در سافاری رانتامبور هند

شاید تنها چیزی که در کارتون تارزان بارها حسرت آن را خورده باشیم، طبیعت بکر و بی غل و غش داستان باشد که برای ما شهرنشین ها؛ آرزوست. همزیستی مسالمت آمیز کنار حیوانات و دنیای سبزی که تنفس در آن دل چسب تر است. حال اگر شما هم هوس یک بار زیستن در جنگل به سرتان زده، سافاری را امتحان کنید. در تور هند به ملاقات حیات وحش در رانتامبور بروید.

ببربازی در سافاری رانتامبور هند

از وبلاگ گردشگر دیدن فرمایید.

هر آن چیزی که شما فکر کنید در سرزمین هفت رنگ هندوستان وجود دارد. در یک طرف جنگل های تودرتوی سبزرنگ، طرف دیگر جزایر و سواحل درخشان، در بخش دیگر آثار تاریخی متعدد و حتی پارک ملی هم در این اقلیم گنجانده شده است. اگر با دیدن حیوانات دلتان ضعف می رود در تور هند خود را به یک سافاری با مهمانداری ببرها دعوت کنید.

پارک ملی رانتامبور دارای صندلی خاص و قابل توجهی در صنعت گردشگری هند است. بااین حال رانتامبور بزرگ ترین پارک ملی هند نیست، اما یقیناً معروف ترین آن ها است.

این پارک در مجاورت تپه های آراوالی و محدوده ویندیا واقع شده که مساحت آن بیش از هزار و 334 کیلومترمربع است. این مکان ازلحاظ زیستگاه طبیعی بسیار مورداحترام و علاقه طبیعت دوستان است زیرا تعداد قابل توجهی از ببرهای سلطنتی بنگال در اینجا زیست می نمایند. معمولاً در سافاری روزانه، تعداد ببرهای قابل مشاهده زیاد است.

پارک ملی رانتامبور در نزدیکی شهر جیپور در ایالات راجستان واقع شده است و نام خود را از قلعه معروف موجود در پارک که به همین نام است، وام می گیرد. قبل از استقلال هندوستان، رانتامبور تحت سلطنت پادشاهی جیپور بوده که به عنوان شکارگاه سلطنتی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گرفت.

در سال 1980 بود که رانتامبور به عنوان پارک ملی ثبت شد و امروزه به یک مکان موردعلاقه گردشگران برای سافاری شناخته می گردد.

ببرهای این پارک دلیل جاذبه اصلی رانتامبور هستند که روزانه، طبیعت محبت آمیز بسیار و بدون در نظر دریافت فصل خاصی، به دیدار آن ها می آیند.

مشهورترین ببر رانتامبور

در میان ببرهای سنگالی ماچلی از مابقی دوستانش مشهورتر است. داستان و افسانه های فراوانی پشت سر این ببر وجود دارد که به شهرت آن دامن می زند.

ماچلی نقش اصلی در زایش جمعیتی ببرها در اوایل دهه 2000 داشته و پس ازآن با عناوینی همچون ملکه مادر ببرها، ملکه ببرهای رانتامبور، بانوی دریاچه و قاتلان تمساح شناخته می گردد. او به عنوان مشهورترین ببر هند شناخته می گردد که در هنگام مرگ قدیمی ترین ببر جهان به حساب می آمد.

جالب است بدانید، ماچلی نقش اصلی، مستندهای حیاط وحش را بازی نموده است که تماشاگران را با قدرت خود تحت تأثیر قرار می دهد.

همچنین طبق گزارش ها ماچلی سالانه حدود 10 میلیون دلار در سال به خاطر جذب گردشگران درآمدزایی دارد.

دانستنی های سفر به گوا

ویزای هند

.

چه حیواناتی در رانتامبور زندگی می نمایند

جز ببر، چند حیوان دیگر در این جنگل زندگی می نمایند که دیدن آن ها در سافاری رانتامبور خالی از لطف نیست.

 • لئوپارد

یک نوع پلنگ باپوستی براق، موی کوتاه و گندم گون است. غالباً شکار آن در طول روز است و هر چیزی را قادر به شکار و خوردن است. لئوپارد از ببرهای دیگر دور می ماند و بر روی صخره یا چوب می چسبد.

 • گوزن سمبر
 • گراز وحشی
 • نیلی گاو
 • تمساح
 • میمون لانگور
 • گربه جنگلی
 • خرس تنبل
 • آهوی جـِبیر
 • گربه کاراکال
 • گوزن چیتال
 • شغال

بهترین شهرهای توریستی هندوستان

راهنمای سفر به جایپور، هندوستان

جذاب ترین فستیوال های هندوستان

.

جاذبه های تاریخی رانتامبور

پارک ملی رانتامبور فقط به مناظر حیات وحش ختم نمی گردد و دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی متعدد دیگری هم است. بعضی از میراث این پارک شامل: قلعه بزرگ رانتامبور، جوگی محل، معبد باستانی، خرابه های راجباغ که یادآور جلال و شکوه حاکمان رانتامبور است.

این پارک همچنین شامل دریاچه های زیبایی همچون: Padam Talao،Malik Talao و Raj Bagh Talao است.

تپه و دره های کوچک و بزرگی که در جنگل ایجادشده به زیبایی آن افزوده است.

این پارک بهترین مأوا برای طبیعت دوستان است که جهان را سبز می بینند. گونه های بی نظیر حیوانی در کنار طبیعت ماورایی رانتامبور شما را میهمان قلمرو خدایان طبیعت می نماید.

جنگل رانتامبور، زیستگاه طبیعی گونه های ذیل است:

 • 40 گونه پستاندار
 • 320 گونه پرنده
 • 40 گونه خزنده
 • 50 گونه پروانه
 • 300 گونه گیاه

رانتامبور، دیگر گنجایش این حجم از ببر را ندارد

رانتامبور به علت تجمع زندگی ببرها مشهور است. تعداد ببرها هر سال در حال افزایش است به حدی که جنگل برای آن ها کوچک و کوچک تر می گردد. جنگل رانتامبور ظرفیت 50 ببر را دارد اما طبق آخرین سرشماری تعداد آن ها به 71 قلاده رسیده است.

افزایش هرساله آن از یک سو سبب خوشحالی طبیعت دوستان شده و از سوی دیگر مسئله محدود شدن فضا و کم بود زیستگاه نگران نماینده است. همین امر باعث شده ببرها به خارج از جنگل بیایند و وارد قلمرو انسانی شوند که این حالت تقابل بین انسان و حیوان را رقم می زند که قربانی های بسیاری بر جای می گذارد.

زمان بازدید از پارک ملی رانتامبور

پارک جنگلی رانتامبور بین ماه های اکتبر تا جون و در زمستان اکتبر تا دسامبر باز است. اکتبر تا آوریل بهترین زمان بازدید از پارک شناخته می گردد زیرا به راحتی می توانید ببرها را ببینید.

تابستان دمای هوای پارک بسیار گرم است اما شانس روئیت ببرها همچنان وجود دارد. در هنگام باران های موسمی پارک بسته است.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 578

به "ببربازی در سافاری رانتامبور هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببربازی در سافاری رانتامبور هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید