بورل: تداوم فرایند فعلی برجام را حفظ نمی کند

به گزارش مجله سلنا، ایرنا نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: زنده نگه داشتن توافق هسته ای وظیفه جمعی است، اما تا زمانی که راستا کنونی در بعد هسته ای بازنگردد، این توافق پایدار نخواهد بود.

بورل: تداوم فرایند فعلی برجام را حفظ نمی کند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری پیش از شروع نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در پاریس با بیان اینکه موضوع ایران را شخصا در نشست امروز مطرح می نماید، تاکید نمود: نشست روز آدینه کمیسیون مشترک برجام نشان داد که همه طرف ها حامی این توافق و خواستار حفظ آن هستند. این موضع یکصدا برای ما بسیار مهم است.

بورل اضافه کرد: من در یادداشتی پس از این نشست تاکید نمودم که زنده نگه داشتن این توافق وظیفه جمعی است اما تا زمانی که راستا کنونی در بعد هسته ای بازنگردد، این توافق پایدار نخواهد بود؛ اما اتحادیه اروپا و همه شرکت نمایندگان در نشست روز آدینه در وین شدیدا حامی این توافق هستند.

هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که به همراه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران ریاست کمیسیون مشترک برجام را بر عهده داشت، آدینه شب پس از این نشست در پیامی توئیتری نوشت: ما وظیفه جمعی برای حفظ برجام داریم. از همه مشارکت نمایندگان [در این نشست] خواسته شد که به پایتخت های خود گزارش نمایند که کوشش شدید از سوی همه طرف ها لازم است.

معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید نمود که در این نشست از تصمیم شش کشور اروپایی برای پیوستن به سهامداران ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) استقبال شد.

بلژیک، دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و هلند دو هفته پیش در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در راستای تداوم حمایت اروپایی ها از برجام و اجرای بخش مالی آن، اکنون در فرآیند پیوستن به به اینستکس هستند که پس از طی فرآیندهای قانون داخلی مربوط به هر کشور، تکمیل خواهد شد.

در نشست روز آدینه کمیسیون مشترک برجام در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان های بین المللی مستقر در وین هم حضور داشتند.

عراقچی بعد از حضور در این نشست، با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز ملاقات و درخصوص روابط و همکاری های دوجانبه گفت و گو کرد.

عراقچی پیشتر گفته بود هنوز امیدهایی برای نجات توافق هسته ای (برجام) وجود دارد؛ اما این مساله در گرو پایبندی اروپایی ها به اجرای تعهداتشان است.

نشست روز آدینه در حالی برگزار گردید که با توجه به گام چهارم ایران در مورد کاهش تعهدات در چارچوب برجام، وزیر امور خارجه فرانسه نسبت به فعال کردن سازوکار حل اختلاف تهدید نموده بود.

مکانیسم حل اختلاف پیش بینی شده در برجام اینگونه است که اگر یکی از طرف های برجام به این جمع بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارنظر وزیر امور خارجه فرانسه را غیرسازنده خواند و توضیح داد که عقب نشینی ایران از تعهداتش اقدامی قانونی علیه اقدام غیرقانونی آمریکا برای خروج یکطرفه از برجام است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 581

به "بورل: تداوم فرایند فعلی برجام را حفظ نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل: تداوم فرایند فعلی برجام را حفظ نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید