جوابیه مقام ارشد سازمان ثبت اسناد به اظهارات وزیر ارتباطات

به گزارش مجله سلنا، در پی اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اینکه سازمان ثبت اسناد کشور هنوز به دولت الکترونیک متصل نشده است، معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد به این اظهارات پاسخ داد.

جوابیه مقام ارشد سازمان ثبت اسناد به اظهارات وزیر ارتباطات

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، هاشم کارگر معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد گفت: این اظهارات نشان دهنده عدم احاطه و آگاهی از شرایط سازمان های موثر در این حوزه و کم اطلاعی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیشرفت ها و خدمات الکترونیکی یکی از سازمان های پیشرو در ارائه خدمات الکترونیک است.

وی ادامه داد: وزیر محترم با کمی مداقه و دریافت گزارش از مبادی ذیربط بالادستی و یا پایین دستی خود مانند شورای اجرایی فناوری اطلاعات، کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک و شورای توسعه دولت الکترونیک و ... به راحتی می توانستند متوجه شوند که یکی از سازمان های فعال در توسعه دولت الکترونیک در کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که در طول سال های اخیر بر اساس اسناد موجود، اقدامات اجرا شده در آن در حوزه فناوری و اطلاعات مورد عنایت و تقدیر مسئولین مربوطه قرار گرفته است

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد به منظور تنویر افکار عمومی به برخی از اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه فناوری و اطلاعات اشاره کرد و بیان داشت: سازمان ثبت اسناد به عنوان یکی از قدیمیترین دستگاه های حاکمیتی و علیرغم تمامی تنگنا ها و مسائل، با برنامه ریزی مناسب و تلاش و مجاهدت بی وقفه کارکنان و مسئولین خود توانسته است با ایجاد زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مناسب، به عنوان یکی از دستگاه های پیشرو در استفاده از فناوری های نوین و ایجاد سامانه های متعدد و پایگاه های اطلاعاتی گوناگون و همچنین ارائه خدمات الکترونیک به افراد حقیقی و حقوقی در راستای توسعه دولت الکترونیک، به ارائه خدمت بپردازد.

کارگر اظهار داشت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با ایجاد زیرساخت های فناوری لازم، توانسته است با توجه به گستردگی وظایف و ماموریت ها و تنوع فرآیند ها و خدمات خود نسبت به تولید و بهره برداری از 23 سامانه درون سازمانی و برون سازمانی اقدام نماید که از جمله این سامانه ها که هم اکنون در سطح جامعه متقاضیان عزیز از آن بهره مند هستند می توان به سامانه ثبت الکترونیک اسناد در دفاتر اسناد رسمی، سامانه ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، سامانه مالکیت معنوی و سامانه اجرا مفاد اسناد رسمی اشاره کرد.

وی افزود: سازمان ثبت اسناد با ایجاد این سامانه ها گامی موثر در اصلاح فرآیند ها و ارائه خدمات به صورت الکترونیک و مجازی و بدون نیاز به مراجعه متقاضیان برداشته و باعث ارتقاء سلامت اداری و افزایش رضایتمندی مراجعان شده است.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی مهمترین اقدامات این سازمان را ایجاد سرویس های الکترونیک و برخط به منظور تبادل اطلاعات با سایر سازمان ها و دستگاه های دولتی در راستای توسعه دولت الکترونیک عنوان کرد.

کارگر اظهار داشت: این اقدام موجب تسریع و تسهیل در خدمات رسانی به متقاضیانِ دریافت خدمات در سازمان ثبت و سایر دستگاه ها، شفاف سازی امور، جلوگیری از هزینه های پیدا و پنهان و کاهش فساد اداری و ... شده است.

وی شرح داد: در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور 19 سرویس الکترونیک به حدود 70 دستگاه نظیر سازمان امور اقتصادیائی، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بورس و اوراق بهادار و ... ارائه داده است و 20 سرویس نیز از سایر دستگاه ها دریافت مینماید.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برخی از سرویس های ارائه شده را شامل سرویس شناسه ملی اشخاص حقوقی به بیش از 60 سازمان دولتی، بانک ها و ...؛ سرویس هویتی اعضای هیئت مدیره شرکت ها و موسسات غیر تجاری به بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت صمت، وزارت تعاون، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ ارائه سرویس استعلام مفاصاحساب اقتصادیاتی با سازمان امور اقتصادیاتی؛ سرویس ارسال الکترونیکی اطلاعات معاملات غیرمنقول به سازمان امور اقتصادیاتی؛ سرویس استعلام الکترونیکی ارسال برخط اطلاعات ممنوع الخروجی و رفع ممنوع الخروجی به نیروی انتظامی؛ سرویس ارسال الکترونیکی اطلاعات وقایع ازدواج و طلاق به سازمان ثبت احوال؛ سرویس تصدیق اصالت اسناد رسمی صادره در دفاتر اسناد رسمی و سرویس تصدیق اصالت اسناد مالکیت برشمرد.

وی با بیان اینکه با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات (NIX)، یکی از سازمان های پیشرو در اتصال به این شبکه و ارائه سرویس های خود بر بستر آن، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده است، گفت: از بهمن ماه سال 1396 تا به امروز هشت سرویس تبادل اطلاعات و اطلاع رسانی خود مانند شناسه ملی اشخاص حقوقی، سرویس هویتی، تصدیق اصالت اسناد رسمی، تصدیق اصالت سند مالکیت و .. را بر بستر شبکه ملی اطلاعات در اختیار سازمان ها و دستگاه های متقاضی قرار داده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: هم اکنون تعداد 20 دستگاه از طریق شبکه مذکور، سرویس های خود را دریافت نموده و در حال پیگیری جهت ارائه سایر سرویس ها در این بستر هستند.

وی با اشاره به اینکه همراهی با سایر دستگاه ها جهت ارائه خدمات بهینه به مردم شریف یکی از اولویت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده است، گفت: به همین دلیل با سازمان ثبت احوال به منظور بهره گیری از امکانات کارت هوشمند ملی و افزایش اعتماد و اطمینان اصحاب سند در دفاتر اسناد رسمی نسبت به ایجاد تطبیق اثر انگشت متعاملین با اثر انگشت ثبت شده در کارت هوشمند ملی اقدام شده است.

معاون سازمان ثبت اسناد بیان داشت: یکی دیگر از مهمترین اقدامات این سازمان، همکاری با وزارت امور اقتصادی و دارایی، اتاق بازرگانی، سازمان تامین اجتماعی و .. در استقرار پنجره واحد کسب و کار در تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز به منظور تسهیل در ارائه خدمات متمرکز و سریع به متقاضیان شروع کسب و کار بوده است.

کارگر یادآور شد: ارائه خدمات غیر حضوری و سرویس های عمومی از طریق درگاه الکترونیک سازمان مانند ثبت نام قانون معین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند رسمی، درخواست های مربوط به تاسیس و تغییرات ثبت شرکتها، درخواست های مربوط به اظهارنامه های اختراع، علامت و طرح صنعتی، تصدیق اصالت اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی، تصدیق اصالت سند مالکیت، استعلام ممنوع الخروجی بدهکاران پفراینده های اجرایی، اطلاع رسانی به متقاضیان دریافت خدمات ثبتی در حوزه های گوناگون و.. نشان دهنده سیاستگذاری، برنامه ریزی و عزم جدی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اقدامات صورت گرفته برای گسترش فناوری اطلاعات در این سازمان و توسعه دولت الکترونیک در تمامی زمینه ها است.

وی پیرامون برنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای تداوم این فرایند و گسترش خدمات الکترونیکی، شرح داد: افق دید و چشم انداز این سازمان، سازمانی پویا و هوشمند در انجام وظایف و تکالیف خود و ارائه خدمات بهینه به مردم عزیز میهن اسلامی و ارتقاء رضایت مندی آنان است که انشاالله با همت و توان کارکنان و یاری و همکاری بخش های مختلف کشور دستیابی به آن ها هر چند سخت و سخت، ولی امکان پذیر است.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان داشت: در این راه از مسئولین خصوصأ دست اندرکاران حوزه های تاثیرگذار انتظار میرود ضمن شناخت و انجام صحیح و درست وظایف خود و احاطه و آگاهی کامل از توانمندی های ایجاد شده در کشور به همراهی و همیاری فعالان این حوزه پرداخته و از بیان مطالب ناصحیح که باعث دلسردی مردم و القاء نادرست اخبار به سطح جامعه میشود خودداری نمایند.

وی در سرانجام اظهار داشت: از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز میخواهیم به امورات تحت امر خود خصوصا مسائل زیرساختی ارتباطی و مخابراتی که رنج فراوانی را برای آحاد مردم و خصوصأ دستگاه های دولتی در دریافت و یا ارائه خدمات ایجاد نموده است و یکی از مولفه های اساسی برای توسعه دولت الکترونیک میباشد، توجه ویژ های معمول نمایند تا انشاالله هرچه سریعتر شاهد بهبود شرایط در این حوزه باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1344

به "جوابیه مقام ارشد سازمان ثبت اسناد به اظهارات وزیر ارتباطات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوابیه مقام ارشد سازمان ثبت اسناد به اظهارات وزیر ارتباطات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید