حزب چپ آلمان از صندوق دفاع اروپایی شکایت می نماید

به گزارش مجله سلنا، فراکسیون حزب چپ مجلس آلمان صندوق دفاع مشترک اروپایی را یک پروژه غیرقانونی دانسته و شکایت از آن در دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان را در دستور کار قرار داده است.

حزب چپ آلمان از صندوق دفاع اروپایی شکایت می نماید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه پاسایر نویه پرسه، چپ های آلمان شکایت از صندوق دفاع اروپا را در دستور کار قرار داده است.

به این ترتیب چپ های آلمان می خواهند علیه صندوق دفاع اروپا در برابر دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان شکایت نمایند.

آندره هونوکو، سخنگوی سیاست اروپایی فراکسیون حزب چپ مجلس آلمان خاطرنشان کرد که می خواهد شکایتی علیه برنامه حمایتی میلیاردی برلین برای پروژه مشترک تسلیحاتی اروپا در دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان تنظیم کند.

به اعتقاد هونکو این صندوق، ارتقاء تسلیحات را با حقه ننگین ارتقاء صنعت به وسیله بودجه اتحادیه اروپا تامین می نماید. وی اضافه نمود: این نه تنها از نظر سیاسی اشتباه است، بلکه با معاهدات اساسی اتحادیه اروپا مغایرت دارد و از این رو گروه چپ گرای مجلس آلمان شکایت علیه این پروژه را در دستور کار قرار داده است.

طرح صندوق دفاعی اروپا خاتمه در اواخر آوریل امسال میلادی به وسیله مجلس اروپا تصویب شد. این صندوق با حدود 7.95 میلیارد یورو تجهیز شده و از جمله باید در توسعه مشترک هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر سیستم های تسلیحاتی مدرن به کار گرفته گردد. حدود 2.65 میلیارد یورو از این مبلغ برای پروژه های تحقیقاتی و 5.3 میلیارد یورو هم برای کارهای خاص توسعه ای در نظر گرفته شده است.

آنگرت کرامپ کارن بائر، وزیر دفاع آلمان در این باره گفته است: صندوق دفاعی تازه اروپا توانایی اتحادیه اروپا برای محافظت از شهفرایندان را تقویت نموده و اتحادیه اروپا را به یک بازیگر جهانی قوی تر تبدیل خواهد نمود. وی این صندوق را یک ابزار برای آینده و برای فشرده سازی فرایند تحقیق و توسعه مهارت های مشترک دانسته است. این صندوق در کنار پیمان همکاری سازمان یافته دائمی اتحادیه اروپا (PESCO) به اسم یک سنگ بنای مرکزی اتحادیه دفاعی اروپایی که در حال حاضر در حل تاسیس است محسوب می گردد. این پروژه قرار است اتحادیه اروپا را ازنظر نظامی از کشورهایی مانند آمریکا مستقل کند و بخصوص در دوران ریاست جمهوری ترامپ در برنامه این اتحادیه نهاده شد.

البته چپ های آلمان در این صندوق نوعی نظامی گری روزافزون سیاست امنیتی و خارجی اتحادیه اروپا را می بینند. این فراکسیون در مجلس آلمان بر این عقیده است که از نظر برداشت های حقوقی این پروژه ای غیر قانونی است چرا که حمایت از اقداماتی مربوط به ارتش از بودجه اتحادیه اروپا بر اساس معاهدات این اتحادیه ممنوع است.

یک مقام فراکسیون حزب چپ آلمان اعلام نموده که اتحادیه اروپا در کوشش است این ممنوعیت را با اعلام اینکه صندوق دفاعی اروپا به اسم یک برنامه سیاست صنعتی است دور بزند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1847

به "حزب چپ آلمان از صندوق دفاع اروپایی شکایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حزب چپ آلمان از صندوق دفاع اروپایی شکایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید