خانزادی: سال آینده برای برپایی رزمایش دریایی در خزر برنامه ریزی نموده ایم

به گزارش مجله سلنا، فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه در دریای خزر در حال برنامه ریزی رزمایش دریایی با مشارکت کشور های آن منطقه هستیم گفت: این رزمایش برای سال آینده پیش بینی شده است.

خانزادی: سال آینده برای برپایی رزمایش دریایی در خزر برنامه ریزی نموده ایم

به گزارش گروه سیاسی مجله سلنا، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اهمیت برگزاری رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین اضافه نمود: سه قدرت بزرگ آسیایی نخستین بار در این منطقه، رزمایش مرکب را برگزار کردند و تا به امروز پیش بینی چنین رزمایشی نمی شد.

وی ادامه داد: آمریکایی ها و غربی ها، سال ها در این منطقه سلطه داشتند و استکبار دنیای فشار زیادی را به این منطقه در سال های متمادی تحمیل نموده بود.

دشمنان باور نمی نمایند بعد از تحریم ها رزمایش دریایی برگزار کنیم

امیر دریادار خانزادی اضافه نمود: آن ها پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، یکی از راهبردی ترین نقاط دنیا را از دست دادند و مردم ایران حاکمیتی را در این منطقه برقرار کردند که تا به امروز الهام بخش ملت های منطقه و دنیا بوده است. آن ها نمی خواهند از این منطقه، قدرتی بیرون بیاید که پنجه در پنجه استکبار بیندازد و سیاست های آن ها را بر نتابد و به طور مستقل حرف خود را بزند.

امیر دریادار خانزادی ادامه داد: این قدرت نه تنها حرف مستقلی می زند بلکه با قدرت های بزرگ دنیا، ائتلاف شکل می دهد و رزمایش برگزار می نماید و این برای آن ها باورکردنی و پذیرفتنی نیست.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: آن ها 40 سال در همه ابعاد مختلف، تحریم هایی را به ایران اسلامی تحمیل کردند و باورشان نمی گردد از زیر چنین تحریم هایی، ملتی سر بلند کند و نیروی دریایی قدرتمندی را به وجود بیاورد که رزمایشی را در دریا شکل دهد.

دزدی دریایی دست استکبار است

دریادار خانزادی اضافه نمود: در کنار هم قرار دریافت سه قدرت آسیایی ایران، روسیه و چین، توانایی فراوری فرایند را دارد و کشور هایی که فرایند فراوری می نمایند معمولاً دست بالاتر را دارند و این یکی از نکات مهمی است که برای آن ها نگرانی ایجاد نموده است.

وی اضافه نمود: تا به امروز هر رزمایشی که در منطقه شکل گرفته است یا آمریکایی ها آن ها را برنامه ریزی کردند و یا در آن دخالت و حضور 100 درصدی داشتند.

امیر دریادار خانزادی با اشاره به اینکه دزدی دریایی که دست استکبار در آن وجود دارد، در سالیان گذشته، خطوط دریای دنیا را همیشه مورد تهدید قرار داده است، گفت: به همین علت، رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه و چین با عنوان کمربند امنیت دریایی با موضوع امنیت، تاکید بسیار زیادی داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه نمود: تجربیات گذشته نشان داده است که عملیات آزادسازی کشتی ها از دست دزدان دریایی باید تمرین گردد و این تمرین را در برنامه رزمایش پیش بینی نموده بودیم که به خوبی اجرا شد.

طراحی کتاب تاکتیکی ویژه رزمایش مرکب

دریادار خانزادی با تشریح بعضی از ابعاد و تاکتیک های این رزمایش گفت: کتاب تاکتیکی برای نیرو هایی با عملیات مشترک طراحی شد که در چند رزمایش داخلی نیروی دریایی به خوبی تمرین شد و در این رزمایش هم نخستین بار، این کتاب را مطرح کردیم که طرف های روسی و چینی آن را تایید کردند و برنامه ریزی رزمایش برای تبادل اطلاعات و گفت و گوی پشت مدار های مخابراتی بر مبنای این کتاب شکل گرفت که نخستین بار در تاریخ ایران اسلامی برای انجام عملیات مرکب طراحی شده است.

وی با اشاره به اینکه روسیه و چین با پیشرفته ترین تجهیزات در این رزمایش شرکت کردند، گفت: ناوشکن روسی به همراه دو شناور پشتیبانی دیگر در این رزمایش شرکت داشت که یکی از پیشرفته ترین شناور های جنگ ضد زیردریایی است و توانایی دارد هر زیردریایی را در هر عمقی، شناسایی، رهگیری و هدف قرار دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه نمود: ناوشکن چینی ها هم بسیار مجهز و به روز بوده است و جمهوری اسلامی ایران هم توان مورد احتیاج را متناسب با ترکیب این رزمایش به پای کار آورد.

خلیج فارس امن است و برگزاری رزمایش در آنجا موضوعیت ندارد

وی با اشاره به اینکه دستیابی به امنیت جمعی با همکاری کشور های منطقه برای ما اولویت دارد، اضافه نمود: از این کشور ها هم برای مشارکت در این رزمایش دعوت می کنیم و امکان الحاق آن ها به این رزمایش وجود دارد.

امیر دریادار خانزادی اضافه نمود: در دریای خزر هم در حال برنامه ریزی رزمایش با مشارکت کشور های منطقه خزر هستیم تا به زودی رزمایش دریایی را برگزار کنیم که برای سال آینده پیش بینی شده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: خلیج فارس، آبگیر امنی است و تهدیدی در آن وجود ندارد بنابراین برنامه ریزی برای تمرین و رزمایش دریایی در آن جا، موضوعیت ندارد و تنها تهدیدی که در آن جا متصور است وجود آمریکا، انگلیس و رژیم اشغالگر قدس است.

امیردریادار خانزادی اضافه نمود: تروریست دریایی و دیگر ابعاد تهدیدات در منطقه شمال اقیانوس هند وجود دارد که برای رزمایش مشترک، انتخاب شده است.

در سال های آینده وسعت منطقه رزمایش را بیشتر خواهیم کرد

وی اضافه نمود: در سال های آینده در صورت برگزاری رزمایش، در همین منطقه برگزار می گردد البته ممکن است متناسب با شرایط، وسعت منطقه تمرین، گسترده تر و بیشتر از 17 هزار کیلومتر مربع رزمایش اخیر باشد.

دریادار خانزادی گفت: برگزاری رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه و چین در گسترده 17 هزار کیلومتر مربع نشان دهنده اقتدار است به این معنا که نیروی دریایی کشور های شرکت نماینده توانایی آن را دارند که کنترل کامل بر این منطقه داشته باشند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره ائتلاف نمایشی بعضی کشور ها در خلیج فارس گفت: این ائتلاف، نمایشی است و موضوعیت ندارد، زیرا در خلیج فارس ناامنی وجود ندارد و این کار آن ها هدر دادن سرمایه هاست.

وی اضافه نمود: برابر برنامه، نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران تا انتها سال حتما رزمایش هایی را در پیش دارند که نیروی دریایی هم بخش مهمی از آن ها خواهد بود.

رزمایشی را در منطقه اقیانوس هند، اجرا خواهیم کرد

دریادار خانزادی اضافه نمود: در زمینه رزمایش های مرکب هم، برابر تعهدی که در قبال اجلاس فرماندهان نیرو های دریایی اقیانوس هند داریم و اکنون هم مسئولیت ریاست دوره ای آن اجلاس را بر عهده داریم، همزمان ریاست کارگروه امنیت دریایی آن اجلاس هم برعهده ماست که در قالب آن، رزمایشی را در منطقه اقیانوس هند، اجرا خواهیم کرد.

او ادامه داد: در این کارگروه 15 کشور عضو هستند و تا به امروز چند کشور خاطرنشان کردند شناور های خود را اعزام می نمایند و طرح ریزی رزمایش به طور کامل اجرا شده است و تعدادی زیادی کشور از سراسر دنیا علاقمندند در این رزمایش به عنوان ناظر حضور داشته باشند حتی یکی از کشور ها که به دریا دسترسی ندارد خاطرنشان کرد که علاقمند است در این رزمایش شرکت داشته باشد.

دریادار خانزادی اضافه نمود: در زمینه ساخت تجهیزات مسئله ای نداریم و دانش، زیرساخت و فناوری های آن در کشورمان وجود دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: هیچ محدودیت اقتصادی و اعتباری هم برای ساخت این تجهیزات نداریم.

وی اضافه نمود: برابر وعده ای که وزارت دفاع داده است برای بهمن، پیش بینی الحاق ناوشکن دنا را به ناوگان نیروی دریایی در بندر عباس داریم و همزمان ناو مین شکار بومی نیروی دریایی در بندر عباس، الحاق خواهد شد.

دعوت از نیروی دریایی ایران برای بازدید از بنادر روسیه

دریادار خانزادی با اشاره به ماموریت های بین المللی نیروی دریایی گفت: یکی از ماموریت های دور دریانوردی که در سال آینده انجام می گردد، بازدید از بنادر کشور روسیه است که دعوتنامه آن رسیده است و متناسب با برنامه ریزی و ابلاغیه ای که از طرف ستاد دریافت می کنیم برای این ماموریت، برنامه ریزی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ناوگان تجاری دریایی ایران در آب های بین المللی در امنیت کامل است، اضافه نمود: در موضوع جبل الطارق، هیچ وقت تصور نمی کردیم شناوری که با رعایت همه قوانین بین المللی در دریای آزاد، دریانوردی می نماید مورد تعرض و دزدی و راهزنی دریایی انگلیس قرار بگیرد، قطعاً اگر بخواهد تکرار گردد پاسخ محکمی را دریافت می نمایند.

دریادار خانزادی اضافه نمود: دریای سرخ در ماه های گذشته ناامن بود به همین علت برای عبور ایمن شناورهایمان، در ماه های گذشته، اسکورت مستقیم انجام دادیم.

وی توضیح داد: رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه و چین از 6 دی با حضور یگان های سطحی روسیه و چین در بندر شهید بهشتی چابهار شروع و در طول 3 روز برگزاری این رزمایش، تمرینات مختلفی از جمله تیراندازی سطحی، امداد و نجات دریایی، اطفای حریق و مقابله با دزدی دریایی اجرا شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 652

به "خانزادی: سال آینده برای برپایی رزمایش دریایی در خزر برنامه ریزی نموده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانزادی: سال آینده برای برپایی رزمایش دریایی در خزر برنامه ریزی نموده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید