خطر بزرگ بالای سر اقتصاد ایران

به گزارش مجله سلنا، خبرنگاران : رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید که دعواها و جنجال های سیاسی باعث شده خطر مهمی که در اقتصاد ایران وجود دارد، فراموش شود و آن محدود شدن تجارت ایران به چند کشور محدود است.

خطر بزرگ بالای سر اقتصاد ایران

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،مجیدرضا حریری درباره صحبت های اخیر رییس سازمان توسعه تجارت که امکان سه برابر شدن صادرات ایران به چین را مطرح کرده بود، توضیح داد: بر اساس آمار رسمی که دولت چین از میزان تجارت خود با ایران در سال 2020 منتشر کرده، ارزش تجارت به 16 میلیارد دلار رسیده است. گمرک ایران نیز می گوید که تجارت با چین حدود 19 میلیارد دلار بوده و بررسی این آمار باید در چند محور مجزا صورت گیرد.

وی ادامه داد: ما در سال 2014 میلادی، میزان تجارت مشترک خود با چین را به بیش از 51 میلیارد دلار رسانده بودیم و به این ترتیب، عدد 16 میلیارد دلاری فعلی در قیاس با عملکرد چند سال قبل کاهش 45 میلیارد دلاری را نشان می دهد. یعنی اگر حتی بتوانیم صادرات و در نهایت تجارت خود را سه برابر کنیم نیز تنها به عملکرد چند سال قبل خود بازگشته ایم.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه ظرفیت تجارت مشترک میان دو کشور بسیار بیشتر از اعداد فعلی است، اظهار داشت: در سفر حدود چهار سال قبل رییس جمهوری چین به ایران، بنا شد که در یک برنامه بلندمدت، میزان تجارت مشترک سالانه دو کشور به 160 میلیارد دلار برسد و رسیدن به این اعداد در دو برنامه پنج ساله ممکن است اما در شرایط فعلی دشواری های موجود کار را سخت کرده است.

حریری با بیان اینکه تا زمانی که تحریم ها وجود دارند و تعامل اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی حالت عادی به خود نگرفته، نمی توان انتظار افزایش جدی تجارت با هیچ کشوری را داشت، تشریح کرد: طبق آمارهای رسمی بخش مهمی از صادرات ایران را نفت تشکیل می دهد که در سال های گذشته به دلیل تحریم ها میزان فعالیت در این حوزه به شدت کاهش یافته است. از سوی دیگر در حوزه صادرات غیرنفتی نیز باز بخش مهمی از صادرات ایران به محصولات پتروشیمی و سایر مشتقات نفت و البته محصولات معدنی باز می شود که شرایط برای فعالیت در این حوزه ها نیز مهیا نبوده است.

وی ادامه داد: وقتی صادرات کاهش پیدا کند، عملا ارزآوری پایین آمده و وقتی ارزی نباشد، امکان واردات نیز وجود ندارد. تحت تاثیر همین شرایط است که تجارت ما چه در سطح کلان و چه در تعامل با چین به شدت کاهش یافته است و از این رو تا زمانی که محدودیت هایی مانند تحریم وجود دارد نمی توان انتظار داشت که تغییر عمده در این حوزه به وجود آید.

رییس اتاق ایران و چین با تاکید بر اینکه هر کشوری در سطح جهان به دنبال به دست آوردن منافع ملی و حضور قدرتمند اقتصادی است، گفت: چین نیز مانند هر کشوری اهداف ملی خود را پیگیری خواهد کرد. ما چند سال قبل شریک اصلی چین در خاورمیانه و حتی آسیای غربی بودیم اما امروز دیگر این جایگاه را نداریم، زیرا چین معطل ما نخواهد ماند و وقتی شرایط فراهم نباشد، گزینه های دیگری در منطقه فعال خواهند شد.

به گفته حریری، بر خلاف داد و قال هایی که در روزهای گذشته بر سر سفر وزیر خارجه چین به ایران مطرح شد، این یک سفر اختصاصی نبود و مقام چینی در سفری منطقه ای به ترکیه و عربستان سعودی و امارات متحده عربی و دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس نیز سفر کرد و همین موضوع نشان می دهد که اگر ایران دیر بجنبد، دیگر کشورها آمادگی فعال کردن ظرفیت های جدید در همکاری با چین به عنوان یک قدرت اقتصادی جهانی را دارند.

وی با بیان اینکه با وجود کاهش قابل توجه میزان تجارت ایران با چین، سهم این کشور در کل تجارت ایران افزایش یافته است، توضیح داد: در سالی که ما بیش از 51 میلیارد دلار با چین تعامل داشتیم، سهم این کشور در تجارت ایران حدود 20 درصد بود اما در سال گذشته و با وجود کاهش این عدد به یک سوم، سهم چین از تجارت ایران به 26 درصد رسیده است. جدای از آن آمار گمرک نشان می دهد که حدود 80 درصد از کل تجارت ایران تنها با حدود شش کشور اجرا شده و این خطری بزرگ برای اقتصاد ایران است.

رییس اتاق ایران و چین افزود: وقتی شرکای تجاری محدود می شوند، یعنی میزان اتکای ما به آنها افزایش یافته و ما در سایر بازارها حضور نداریم. اگر در آینده شرایط در بازار افغانستان یا عراق تغییر کند و آنها دیگر کالاهای ایرانی را وارد نکنند ما باید چه کنیم؟ اگر به هر دلیلی این اتفاق در تعامل با چین رخ دهد چه باید کرد؟ از این رو به نظر می رسد در میان دعواهای سیاسی و جناحی، بزرگترین خطر بالای سر اقتصاد ایران فراموش شده و آن محدود شدن تجارت ایران به چند کشور محدود، عدم حضور در بازارهای جهانی و نداشتن شرکای متنوع در نقاط مختلف جهان است. این رویکرد غلط در کنار تحریم های محدودکننده، می تواند در آینده برای ما مشکل آفرین شود و از این رو باید برای آن فکری اساسی کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1720

به "خطر بزرگ بالای سر اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بزرگ بالای سر اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید