زمان تغییر نرخ سود بانکی است یا نه؟

به گزارش مجله سلنا، تغییر نرخ سود بانکی مساله ای بوده که با شایعات زیادی طی روزهای اخیر همراه بوده و نگرانی های زیادی را برای سپرده گذاران به همراه داشته است. تغییر نرخ سود بانکی که تا امروز به طور رسمی از سوی هیچ مقام بانکی اعلام شده، آیا ممکن است در دستور کار قرار بگیرد؟ آیا تغییر نرخ سود بانکی به صلاح اقتصاد کشور است؟

زمان تغییر نرخ سود بانکی است یا نه؟

کریم خمسه، کارشناس امور بانکی در تبادل نظر با تجارت نیوز می گوید: نرخ بهره بانکی یکی از پارامترهای تنظیم اقتصاد است. در هر کشوری ماه ها آنالیز صورت می گیرد که اگر نیم درصد یا یک درصد به نرخ بهره اضافه یا از آن کم گردد چه تاثیری بر اقتصاد می گذارد. در ایران این باید به همین صورت باشد.

وی ادامه می دهد: باید ببینیم که در پارامترهای کلان اقتصاد به لحاظ تورم، توسعه، نرخ رشد مالی، اینکه مردم بیشتر مصرف نمایند یا کمتر چه کارهایی باید انجام داد و براساس این موارد نرخ بهره بانکی را تنظیم کنیم. باید دید که اقتصاد کلان ما قرار است به چه سمتی برود.

این کارشناس می افزاید: اگر نرخ بهره بانکی را پایین بیاوریم یعنی بخشی از پول ها از حساب ها خارج گردد، کجا باید برود، به سمت بورس، ارز یا مسکن یا فراوری؟ دست زدن به پارامترهای اقتصاد در شرایطی که کشور درگیر یک ویروس دنیای بوده و آینده روابط مالی دنیا تعیین نیست ریسک بسیار بالایی دارد.

خمسه: بانک ها باید خودشان را اصلاح نمایند، مشکل آن ها نرخ سود نیست. آنها باید نگاه کسب وکار خود را تغییر دهند، از بنگاه داری خارج شوند. تغییر نرخ سود سپرده ساده ترین کاری است که بانک ها می توانند انجام دهند.

خمسه در ادامه اضافه می نماید: در شرایط بحرانی و در شرایط فعلی که اقتصاد درگیر یک بحران ناشی از ویروس همه گیر بوده، تقریبا اقتصاد خوابیده ای داریم و بیشتر افراد در خانه به سر می برند. فرض کنید افرادی هم که درآمدهایی داشته اند، اکنون که در خانه به سر می برند با کاهش سپرده های بانکی روبرو شده اند، بنابراین تغییر نرخ سود در این شرایط اصلا معقول نیست.

خمسه در پاسخ به این سوال که آیا کاهش نرخ سود بانکی موجب کاهش هزینه بانک ها می گردد؟ می گوید: بانک ها باید خودشان را اصلاح نمایند، مشکل آن ها نرخ سود نیست. آنها باید نگاه کسب وکار خود را تغییر دهند، از بنگاه داری خارج شوند. تغییر نرخ سود سپرده ساده ترین کاری است که بانک ها می توانند انجام دهند.

وی تاکید می نماید: بانک مرکزی در یک اقدام مطلوب نرخ سود روزشمار را به ماه شمار تبدیل کرد و بار سنگینی را از روی دوش بانک ها برداشت. اما کدام بانک گزارش ارایه کرد که فرآیند خود را اصلاح نموده و کاهش هزینه داشته است؟ کدام بانک عنوان نمود قیمت تمام شده هزینه های خود را کاهش داده ؟ تا حالا چنین گزارشی نداشته ایم و اینکه نرخ سود بانکی اگر کاهش یابد به نفع بانک است مورد قبول نیست.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 872

به "زمان تغییر نرخ سود بانکی است یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان تغییر نرخ سود بانکی است یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید