سالانه 138 میلیون مرگ به دلیل قصور پزشکی رخ می دهد

به گزارش مجله سلنا، طبق گزارش سازمان بهداشت دنیای، قصور پزشکی علت اصلی مرگ در سراسر دنیا است.

سالانه 138 میلیون مرگ به دلیل قصور پزشکی رخ می دهد

به گزارش مهر، سازمان بهداشت دنیای در گزارشی بیان کرد سالانه بیش از 138 میلیون نفر در دنیا به دلیل اشتباهات پزشکان آسیب می بینند.

قصور و اشتباه پزشکی شامل اشتباه در تشخیص، اشتباه در تجویز دارو و درمان، و مصرف نادرست داروها هستند و این سه فاکتور از دلایل اصلی آسیب دیدن بیماران محسوب می شوند.

به گفته این سازمان، این اشتباهات به این دلیل روی می دهند که سیستم های خدمات و درمان به خوبی برای برخورد با این خطاها و درس دریافت از آنها طرح ریزی نشده اند.

آمار و ارقام ارائه شده توسط این سازمان تنها مربوط به کشورهای کم درآمد و فقیر است (که 80 درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهند) از اینرو به نظر می رسد عدد واقعی در این زمینه به مراتب بزرگ تر است چراکه حتی در کشورهای پیشرفته هم، یک بیمار از هر 10 بیمار قربانی اشتباهات پزشکی می گردد.

از جمله نمونه های خطای پزشکی می توان به استفاده از داروها به شیوه ای نادرست، اشتباه در انتقال خون و اشعه های X، و در موارد فاجعه بارتر، قطع اشتباه یک عضو بدن یا جراحی اشتباه یک طرف مغز به جای طرف دیگر اشاره نمود.

طبق اعلام این سازمان، تنها اشتباهات مرتبط با تجویز نادرست دارو هزینه ای حدود 42 میلیارد دلار به سیستم خدمات و درمان دنیا تحمیل می کند.

به همین خاطر سازمان بهداشت دنیای از سال جاری روز 17 سپتامبر (26 شهریور) را روز دنیای ایمنی بیمار نامیده است و برای سال اول، بعضی از بناها و تاسیسات پزشکی در سراسر دنیا با رنگ نارنجی نورانی می شوند.

اهرام ثلاثه مصر، برج کوالالامپور، و مرکز همایش اوخنیو اسپخو اکوادور از جمله مکان های هستند که با رنگ نارنجی روشن خواهند شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 350

به "سالانه 138 میلیون مرگ به دلیل قصور پزشکی رخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه 138 میلیون مرگ به دلیل قصور پزشکی رخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید