شرایط عجیب فروش بلیت در بعضی آژانس های مسافرتی ، واکنش سازمان هواپیمایی

به گزارش مجله سلنا، با نزدیک شدن به تعطیلات نیمه شعبان و بعلاوه ایام نوروز، بعضی آژانس های مسافرتی اقدام به فروش اجباری بلیت هواپیما همراه با هتل به مسافران نموده اند که به گفته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی، این اقدام تخلف است.

شرایط عجیب فروش بلیت در بعضی آژانس های مسافرتی ، واکنش سازمان هواپیمایی

به گزارش خبرنگاران، در حالی که همیشه در اسفند ماه اندازه سفرها کاهش می یابد، اما سال جاری به دلیل اعیاد شعبانیه تعداد سفرها پیش از سال نو هم افزایش یافته است و این روزها بسیاری از مسافران در پی خرید بلیت هواپیما هستند.

در این میان بعضی مسافران در هنگام خرید بلیت هواپیما از آژانس های مسافرتی با شرایط عجیب فروش بلیت روبرو می شوند.

در همین رابطه حسینی یکی از خریداران بلیت هواپیما برای مسیر مشهد گفت: بعد از چند روز کوشش برای پیدا کردن بلیت هواپیما در مسیر مشهد برای تاریخ 15 اسفند ماه، بالاخره به وسیله یکی از آژانس های مسافرتی توانستیم یک بلیت خریداری کنیم اما در هنگام خرید بلیت متوجه قیمت بالای بلیت شدیم که در نهایت آژانس بیان کرد که بلیت هواپیما همراه با هتل است در حالی که ما نیازی به هتل نداشتیم.

او ادامه داد: در نهایت مسئول آژانس مسافرتی بیان کرد که بلیت هواپیما بدون هتل نداریم و اگر قصد خرید بلیت برای ایام شعبانیه را داشتید باید زودتر اقدام می کردید.

این مشکل تنها برای یک یا دو مسافر رخ نداده است بلکه تعداد آن به حدی زیاد بوده که سازمان تعزیرات هم به این موضوع ورود داشته و اعلام نموده است که مسافران در قالب شکایت های متعددی به سازمان تعزیرات از نبود بلیت هواپیما بدون هتل خبر داده اند که باید هرچه سریعتر این مشکل به وسیله سازمان هواپیمایی کشور یا انجمن دفاتر آژانس های مسافرتی پیگیری گردد.

ممنوعیت فروش بلیت هواپیما همراه با هتل اجباری

در همین رابطه دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی بیان کرد: فروش بلیت همراه با هتل به وسیله شرکت های هواپیمایی انجام نمی گردد و اگر مسافران به سایت های خود شرکت ها مراجعه نمایند می توانند بلیت بدون هتل و یا تور تهیه نمایند.

مقصود اسعدی سامانی ادامه داد: فروش بلیت اجباری همراه با هتل تخلف است و هیچ ایرلاینی حق ندارد به صورت اجباری بلیت همراه با هتل به مسافران عرضه کند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی شرح داد: بهانه هایی مبنی بر اینکه به دلیل افزایش نیافتن قیمت بلیت هواپیما، ایرلاین ها اقدام به فروش هتل می نمایند را کاملا رد می کنم چراکه ایرلاین ها تور و یا هتل ندارند و این اقدام به وسیله آژانس های مسافرتی صورت می گیرد.

فروش اختیاری بلیت هواپیما در قالب پکیج مسئله ای ندارد

محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشور هم بیان کرد: فروش تور یا پکیج مسافرتی قانونی است و در این بین بسیاری از مسافران تمایل دارند که همراه با بلیت هواپیما، اقامت هتل و یا سایر موارد را داشته باشند بنابراین در این حوزه مسئله ای وجود ندارد.

او ادامه داد: ایرلاین ها هیچ کدام اقدام به فروش تور نمی نمایند بلکه فروش تور تنها به وسیله آژانس های مسافرتی انجام می گردد بنابراین اگر در کنار فروش بلیت هواپیما، به طور اجباری هتل هم عرضه گردد بدون آنکه مسافر بخواهد این تخلف است که البته تا به امروز در این زمینه تخلفی به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نشده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: سازمان هواپیمایی نظارت های خود را در این زمینه افزایش داده است البته در این ایام کمبود بلیت به دلیل کمبود ناوگان هوایی طبیعی است چراکه اندازه تقاضا افزایش یافته و اندازه عرضه و تعداد ناوگان هوایی هم کم است.

به گفته سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی، با وجود 20 ایرلاین، در حال حاضر 115 فروند هواپیما در ناوگان فعال هستند. هر چند که طبق اعلام سازمان هواپیمایی 173 فروند هواپیمای فعال در ناوگان وجود دارد البته از این تعداد عملا 115 فروند هواپیما توانایی پرواز دارند از این رو دوره انتظار برای خرید بلیت هواپیما بین 15 روز تا یک ماه رسیده است و به نوعی بلیت گیر نمی آید.

با توجه به آنکه به تعطیلات نوروز نزدیک می شویم بنابراین باید برنامه ریزی برای اضافه شدن ناوگان فعال به حوزه هوایی کشور در دستور کار قرار گیرد تا شاهد ایجاد بازار سیاه در این بخش نباشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1401 بروزرسانی: 9 اسفند 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2347

به "شرایط عجیب فروش بلیت در بعضی آژانس های مسافرتی ، واکنش سازمان هواپیمایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط عجیب فروش بلیت در بعضی آژانس های مسافرتی ، واکنش سازمان هواپیمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید