علل خشکی گلو؛ از آنفولانزا تا تب یونجه

به گزارش مجله سلنا، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: خیلی از ما خشکی گلو را تجربه می کنیم، مخصوصا در ماههای سرد سال، اما علت خشکی گلو چیست و چگونه می توان آن را رفع کرد؟ دلایل زیادی وجود دارد که منجر به خشکی گلو می گردد. بیشتر این دلایل جدی نیستند اما گاهی خشکی حلق می تواند نتیجه یک مشکل یا بیماری جدی و پنهان باشد.

علل خشکی گلو؛ از آنفولانزا تا تب یونجه

تب یونجه و سایر آلرژیها

حدود 30 تا 40 درصد از جمعیت جهان دچار آلرژی هستند. اگر کسی آلرژی فصلی داشته باشد، ذرات موجود در محیط باعث می شوند سیستم ایمنی او واکنش بیش از حد نشان دهد. از عوامل شایع آلرژی می توان گرده های گیاهان، چمن، کپک، مایتهای خاک، موی حیوانات و برخی از غذاها را نام برد.

برای کسی که آلرژی فصلی دارد این آلرژن ها باعث می شوند سیستم ایمنی، ماده شیمیایی به نام هیستامین ترشح کند. هیستامین رها شده بواسطه یک واکنش آلرژیک علاوه بر خشکی گلو می تواند موجب سرفه، گرفتگی یا آبریزش بینی و خارش پوست و دهان و یا چشمها گردد.

خوابیدن با دهان باز

اگر با دهان باز بخوابید احتمالا با گلویی خشک از خواب بیدار می شوید. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که فرد در هنگام خواب به وسیله دهانش تنفس می نماید. وقتی دهان باز می ماند هوا، بزاق فراوری شده برای حفظ رطوبت دهان را خشک می نماید. در نتیجه بعد از بیدار شدن، گلو و دهان خشک خواهند بود. خوابیدن با دهان باز می تواند موجب خروپف و تنفس بد بو بعد از بیدار شدن از خواب نیز بگردد.

دهیدراته شدن

وقتی کسی دچار کم آبی بدن می گردد، طبیعی است که در دهان و گلو احساس خشکی کند. سایر علائم دهیدراسیون شامل احساس تشنگی، کمتر ادرار کردن، تیرگی ادرار، خستگی و سرگیجه می گردد. دهیدراسیون نتیجه عدم نوشیدن آب کافیست.

سرماخوردگی معمولی

خشکی گلو می تواند علامتی از سرماخوردگی معمولی باشد. سرماخوردگی معمولی عبارتی است که برای عفونت ناشی از یکی از چندین نوع ویروس متفاوت به کار برده می گردد. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها، یک فرد بزرگسال به طور متوسط هر سال 2 تا 3 بار سرما می خورد. سرماخوردگی ممکن است باعث خشکی حلق، خارش گلو و یا گلودرد گردد. عفونت عامل سرماخوردگی می تواند همراه با این علائم نیز باشد: گرفتگی یا آبریز بینی، عطسه، سرفه، تب خفیف و بدن درد.

آنفلوآنزا

خشکی و خارش گلو و گلودرد می تواند علامت آنفلوآنزا باشد. آنفلوآنزا، بیماری سیستم تنفسی است که از ویروس آنفلوآنزا ناشی می گردد. علائم این بیماری معمولا دو روز بعد از اینکه فرد در معرض ویروس آنفلوآنزا نهاده شد آغاز می شوند. آنفلوآنزا جدی تر از سرماخوردگی معمولی است و فرد بیمار احتیاج به استراحت و رسیدگی بیشتری دارد.

مونونوکلئوز عفونی

خشکی و خارش گلو از علائم مونونوکلئوز عفونی هم می تواند باشد. این بیماری معمولا بواسطه ویروس اپشتاین- بار ایجاد می گردد. این ویروس معمولا توسط ترشحات بدن فرد آلوده مانند بزاق منتقل می گردد. مونونوکلئوز را اغلب بیماری بوسه می گویند و عموما نوجوانان و جوانان را مبتلا می نماید اما فرد در هر سنی می تواند این بیماری را بگیرد. سایر علائم مونونوکلئوز عفونی شامل تب، تورم گره های لنفاوی در گردن و زیربغل، سر درد، خستگی، ضعف عضلانی، تورم لوزه ها و تعریق شبانه می گردد. مونونوکلئوز معمولا 2 تا 4 هفته طول می کشد اما برخی از افراد ممکن است به زمان بیشتری برای درمان احتیاج داشته باشند.

ریفلاکس اسید معده

ریفلاکس اسید معده هم می تواند منجر به خشکی گلو گردد. اسیدی که وارد مری می گردد می تواند احساس سوزش و خشکی در گلو ایجاد کند. مشکل در بلع، سرفه های خشک، صدای دورگه و آروغ زدن از سایر نشانه های ریفلاکس است.

تورم لوزه ها

تورم لوزه ها می تواند باعث خشکی گلو گردد. التهاب لوزه ها معمولا به دلیل یک عفونت ویروسی روی می دهد اما باکتری نیز می تواند علت آن باشد. تورم لوزه ها علاوه بر خشکی گلو این نشانه ها را نیز دارد: زخمهای متورم و قرمز یا سفید روی لوزه ها، تب، دورگه شدن صدا، تورم گره های لنفاوی در گردن، سر درد و بدبو شدن دهان.

گلودرد استرپتوکوکی

خشکی حلق می تواند نشانه گلودرد استرپتوکوکی باشد. این بیماری نوعی عفونت گلو است که منجر به گلو درد شدید و خشکی گلو می گردد. عامل این بیماری باکتریایی است: استرپتوکوک پیوژنز. سایر علائم گلودرد استرپتوکوکی شامل التهاب و زخمهای قرمز یا سفید روی لوزه ها، تب، تورم گره های لنفاوی در گردن، کهیر، تهوع و استفراغ و بدن درد می گردد.

درمانها و راهکارهای خانگی برای خشکی گلو

تب یونجه و سایر آلرژیها

درمانهای دارویی برای تب یونجه:

. داروهای آنتی هیستامین که با تجویز پزشک یا بدون احتیاج به نسخه فروخته می شوند

. اسپری بینی، قطره چشمی و یا قرصهای کورتیکواستروئید

. ضد احتقانهای بینی

. قطره های مرطوب نماینده چشمی

. آلرژن ایمونوتراپی (واکسن آلرژی)

ایمونوتراپی شامل افزایش تدریجی قرارگیری در معرض آلرژن ها در شرایط کنترل شده می گردد. هدف از این نوع درمان یاری به سیستم ایمنی جهت مقاوم تر شدن به آلرژن ها و کاهش علائم آلرژی به مرور زمان است. درمانهای خانگی برای تب یونجه شامل مصرف بیشتر مواد غذایی زیر می گردد:

. زنجبیل: طبق مطالعه ای در سال 2016، خاصیت ضد التهابی زنجبیل می تواند علائم تب یونجه را تخفیف دهد.

. سیر: سیر منبع خوبی از کوئرستین است: آنتی اکسیدانی که تاثیر آنتی هیستامین دارد.

. پیاز: پیاز هم منبع خوب دیگری از کوئرستین است.

خوابیدن با دهان باز

با دهان نفس کشیدن هنگام خواب می تواند به دلیل گرفتگی یا احتقان بینی باشد که با این راهکارها قابل درمان است: ضد احتقانهای بینی، آنتی هیستامین ها و اسپری بینی کورتیکواستروئید.

دهیدراته شدن

کسی که احساس دهیدراته شدن می نماید باید آنقدر آب و مایعات بنوشد تا هیدراته گردد. اگر بیشتر آب بنوشید، کمتر احساس خستگی خواهید کرد، بیشتر ادرار می کنید و ادرارتان رنگ روشن تری خواهد داشت. از قهوه و نوشیدنی های کافئین دار در حد اعتدال بهره ببرید چون موجب کم آبی بدن می شوند.

آنفلوآنزا و سرماخوردگی معمولی

. نوشیدن آب فراوان، آبمیوه یا ترکیب آب و لیموترش بدن تان را هیدراته نگه می دارد.

. استراحت کافی به بدن اجازه می دهد خودش را ترمیم کند.

. غرغره آبنمک به نرم کردن گلو و رفع کردن خشکی آن یاری می نماید. مطالعات نشان داده غرغره آبنمک برای کاهش علائم و حتی پیشگیری از عفونت های سیستم تنفسی فوقانی در افراد سالم مفید است.

. با استفاده از قطره ها و اسپری های ضد احتقان بینی می توانید از گرفتگی بینی کم کنید. داروهای سرفه و سرماخوردگی که بدون تجویز پزشک هم به فروش می رسند، برای تسکین گلودرد مفیدند.

. تنفس در هوای مرطوب یاری می نماید گرفتگی بینی و گلو درد کمتر گردد. در ضمن دریافت دوش آب گرم یا استفاده از بخور نیز خوب است.

. کمپرس گرم روی پیشانی و بینی می تواند از سر دردهای سینوسی بکاهد.

مونونوکلئوز عفونی

استراحت کافی، مصرف ایبوپروفن یا آنتی هیستامین برای کاهش تب و درد و غرغره آبنمک برای یاری به نرم و مرطوب شدن گلو مفید است.

ریفلاکس اسید معده

. آنتاسید (آنتی اسیدها): این داروها به خنثی کردن اسید معده یاری می نمایند.

. داشتن وزن سالم: وزن اضافی می تواند به معده فشار وارد نموده و اسید را به مری برگرداند.

. پوشیدن لباس های آزاد و راحت: لباس تنگ به معده فشار وارد می نماید.

. کمتر و مکرر خوردن: اجتناب از وعده های حجیم و سنگین برای کاهش ریفلاکس مفید است.

. پرهیز از دود تنباکو: دود سیگار و قلیان می تواند از قدرت دریچه ای که اسید را در معده نگه می دارد کم کند.

. پرهیز از غذاهای تند و چرب و کافئین دار: این عوامل می توانند علائم ریفلاکس را تشدید نمایند.

تورم لوزه ها

نوشیدن آب فراوان، استراحت کافی، مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن برای کاهش درد، غرغره آبنمک، تنفس هوای مرطوب و استفاده از قرص های مکیدنی برای نرم کردن گلو و درمان با آنتی بیوتیک برای عفونت باکتریایی از راهکارهای درمانی تورم لوزه ها هستند.پ

گلودرد استرپتوکوکی

پزشک برای درمان گلودرد استرپتوکوکی، آنتی بیوتیک تجویز می نماید چون این بیماری یک عفونت باکتریایی است. برای تسکین علائم می توانید از ایبوپروفن یا استامینوفن جهت تسکین درد بهره ببرید، آبنمک غرغره کنید و قرص های مکیدنی مصرف کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

در شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

. مشکل در بلع غذا

. تنگی نفس یا خس خس سینه

. کهیرهای پوستی

. درد در قفسه سینه

. خستگی زیاد

. تب بالای 38.3 درجه

اگر خشکی گلوی تان بیش از یک تا دو هفته طول بکشد، پزشک باید ارزیابی های پزشکی بیشتری انجام دهد.

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 190

به "علل خشکی گلو؛ از آنفولانزا تا تب یونجه" امتیاز دهید

2 کاربر به "علل خشکی گلو؛ از آنفولانزا تا تب یونجه" امتیاز داده اند | امتیاز: 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل خشکی گلو؛ از آنفولانزا تا تب یونجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید