لوکس نشین ها در تیررس مالیات

به گزارش مجله سلنا، حدود یک ماه است که مجلس طرح اخذ مالیات از خانه های لوکس را در دستور کار قرار داده و گفته می شود منابع آن به صندوق ویژه طرح جهش مسکن می رود و 20 درصد به تامین مسکن افراد تحت پوشش نهاد های حمایتی اختصاص می یابد.

لوکس نشین ها در تیررس مالیات

به گزارش ایسنا، پس از تصویب اقتصادیات بر خانه های خالی، حالا کنندگان مجلس طرح اخذ اقتصادیات از خانه های لوکس را در دستور کار قرار داده اند. بهارستانی ها به دنبال آن هستند تا لاکچری نشین ها را در تور اقتصادیات بیندازند و منابع آن را به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند؛ طرحی که هنوز به تصویب نرسیده، اما با وجود ابهاماتی درباره چگونگی تامین منابع و نرخ سود آن و مخالفت دولت، مراحل پایانی را طی می کند.

زمزمه های اخذ اقتصادیات از خانه های لوکس اواخر آذرماه شنیده شد. بنا به گفته کنندگان، دولت از ابتدای سال جاری قرار بوده آیین نامه اقتصادیات بر خودرو های لوکس و خانه های گران قیمت را سه ماهه ارایه کند، اما با گذشت هشت ماه هنوز آیین نامه به تصویب نرسیده است. مهدی طغیانی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ مدعی شده که دولت در بحث معیشت مردم اقدام جدی انجام نداده و با طرح های مجلس هم مخالفت می کند؛ نمونه اش مخالفتبا طرح تامین کالا های اساسی است.

زمزمه های ایده اقتصادیات بر خانه های لوکس که پس از اقتصادیات خانه های خالی و اقتصادیات بر عایدی سرمایه، به عنوان سومین طرح اقتصادیاتی در حوزه مسکن مطرح شده شنیده می شود و پارلمانی ها بر اجرای آن اصرار دارند. این در حالی است که طرح اقتصادیات بر عایدی سرمایه هنوز به تصویب نرسیده و در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است. البته حدود سه ماه است که صحبت چندانی درباره طرح اقتصادیات بر عایدی سرمایه به گوش نمی رسد.

به هر ترتیب برخی کنندگان مجلس از جمله اعضای کمیسیون عمران ظاهرا عزم خود را تا اجرایی شدن اقتصادیات بر خانه های لوکس جزم کرده اند. قرار است منابع حاصل از این نوع اقتصادیات به صندوق طرح جهش تولید و تامین مسکن (که البته هنوز به تصویب نرسیده، اما با تصویب فاصله چندانی ندارند) برود. کنندگان اعلام کرده اند 20 درصد از منابع حاصل از اقتصادیات بر واحد های لوکس و گران قیمت برای تامین مسکن مددجویان تحت پوشش نهاد های حمایتی صرف خواهد شد.

علی اصغر خانی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ به تازگی گفته که طرح اقتصادیات بر خانه های خالی را پیگیری خواهیم کرد. او اظهار کرده است: در طرح اقتصادیات بر خانه های خالی تلاش کردیم درصد اقتصادیات ها را به نحوی تعیین کنیم که بر عرضه بیشتر خانه در بازار و کاهش قیمت ها اثرگذار باشد تا افرادی که با هدف کسب سود بیشتر ملک های خود را نگه می دارند، مجبور به عرضه آن در بازار شوند.

خانی البته کنایه ای هم به دولت زده و گفته است: شاید دولت اعتقادی به اجرای قانون و اخذ اقتصادیات از خانه های لوکس نداشته و شاید منافع اقتصادی برخی از افراد با اجرای این قانون به خطر بیافتد که با این شرایط مجلس باید به این موضوع به صورت جدی ورود کند. زیرا در شرایط کنونی بسیاری از مردم برای کوچک ترین کار های خود اقتصادیات پرداخت می کنند، اما در این میان خانه های لوکس مدام از پرداخت اقتصادیات فرار می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1579

به "لوکس نشین ها در تیررس مالیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوکس نشین ها در تیررس مالیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید