مبارزه ایران با مواد مخدر، ایثارگرانه است، ایران به ادامه مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر پایبند است

به گزارش مجله سلنا، خبرگزاری خبرنگاران- دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اگر اقدامات ایثارگرانه و جانفشانی های نیرو های انتظامی و دستگاه های مقابله جمهوری اسلامی ایران نبود؛ کشور های غربی و اروپایی باید مواد مخدر را گرم به گرم در خیابان های شهر ها و پایتخت های خود دنبال می کردند.

مبارزه ایران با مواد مخدر، ایثارگرانه است، ایران به ادامه مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر پایبند است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، اسکندر مؤمنی دیروز در شصت و چهارمین نشست سالانه کمیسیون موادمخدر سازمان ملل متحد که به صورت مجازی برگزار گردید، گفت: مهم ترین رهیافت در حل مسائل و مسائل بین المللی، ضرورت شکل گیری و گسترش عزم و اراده جدی تمام کشور ها و همچنین مجامع دنیای، به منظور عمل به اصل بین المللیِ مسئولیت مشترک جهت حل مسائل و چالش های مشترک بین المللی است.

وی اضافه نمود: ایران در راستای پیشبرد رویکردی متوازن و فراگیر در عرصه مواد مخدر، ضمن مقابله با انحراف مواد به شبکه ها و بازار های غیرقانونی، برنامه های گسترده ای را در حوزه های کاهش تقاضا، پیشگیری، درمان، کاهش آسیب، بازتوانی و حرفه آموزی معتادان به مورد اجرا گذارده است.

دبیرکل ستاد توضیح داد: در این راستا، رویکرد اجتماع محور بنا به دستور دکتر روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، با هدف جلب مشارکت کلیه آحاد جامعه، در صدر برنامه های مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است و در این رابطه، شعار کمکگران زندگی - مشارکت اجتماعی - پیشگیری از اعتیاد به عنوان شعار امسال انتخاب شده که بر مبنای آن، ستاد و دستگاه های ذیربط کشوری، برنامه ها و فعالیت های خود را تنظیم و اجرا می نمایند.

مومنی اضافه نمود: هم اکنون بیش از 22 سال از همکاری و مشارکت جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل متحد در عرصه مبارزه با مواد مخدر می گذرد و در آستانه پنجمین برنامه مشترک با دفتر UNODC می باشیم و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران با سایر دفاتر و کارگزاری های تخصصی سازمان ملل متحد نیز در حوزه مبارزه با مواد مخدر همکاری نزدیک و مستمر داشته است.

وی گفت: این اقدامات و فعالیت ها، ناشی از اعتقاد استوار جمهوری اسلامی ایران به ضرورت همکاری های منطقه ای و بین المللی در عرصه مبارزه با مواد مخدر و در جهت اجرای راهبرد متوازن، در این عرصه می باشد تا با حضور فعال در نشست های بین المللی و منطقه ای مرتبط با موادمخدر، افزون بر گسترش تعاملات و همکاری ها، زمینه اقدامات مشترک در مبارزه را در سطوح دوجانبه، منطقه ای، فرا منطقه ای و بین المللی فراهم کند و در این راستا و در چارچوب روابط دیپلماتیک، از ارائه هرگونه همکاری و تبادل تجارب پیروز با کشورها، نهاد ها و سازمان های تخصصی مربوطه، دریغ نخواهد کرد.

دبیرکل ستاد ادامه داد: اگر اقدامات ایثارگرانه و جانفشانی های نیرو های انتظامی و دستگاه های مقابله جمهوری اسلامی ایران نبود؛ کشور های غربی و اروپایی باید این مواد مخدر را به صورت گرم به گرم در خیابان های شهر ها و پایتخت های خود دنبال می کردند و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از کم ترین مساعدت و همکاری ممکن در این راستا برخوردار بوده و حتی در تامین تجهیزات و تامین نیرو های خود برای این مبارزه دنیای با ظالمانه ترین تحریم ها و اقدامات قهری یکجانبه آمریکا دست به گریبان بوده است.

ایران به ادامه مبارزه با معضل دنیای مواد مخدر پایبند است

وی ضمن تاکید مجدد بر پایبندی و اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه مبارزه با معضل دنیای مواد مخدر، و ادای احترام به خون پاک شهیدان کشورم که در این راستا جان پاک خود را فدا کرده اند، پیشنهاد داد که سازمان های بین المللی و کشور های دیگر، در راستای عمل به اصل مسئولیت مشترک و تعهدات خود در قبال کنوانسیون های بین المللی، از مانع تراشی های معمول بر سر راه انتقال و ارائه مساعدت های فنی و تجهیزاتی مورد احتیاج اجتناب و ایران و سایر کشور های خط مقدم مبارزه با مواد مخدر را کمک نمایند.

به گفته مومنی؛ حل معضلات و مسائل بین المللی مستلزم مفاهمه و همکاری بوده و هیچ کشوری به تنهایی قادر به برطرف چالش ها و معضلات نیست؛ لذا انجام اقدامات مستلزم فهم مشترک و انجام اقدامات اساسی از سوی تمام اعضای جامعه بین المللی است.

دبیرکل ستاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نشستِ سالجاری در حالی برگزار می گردد که همچنان شاهد تداوم همه گیریِ بیماری کووید - 19 در سراسر دنیا هستیم و متأسفانه، این بیماریِ مهلک، از ابتدای شیوع تا به امروز، موجب ابتلای بیش از یکصد و سی میلیون نفر و مرگ بیش از دو میلیون و هشتصد هزار نفر در کشور های مختلف شده است؛ پدیده یِ غیر مترقبه ای که آثارِ سوء و بعضاً جبران ناپذیری را بر جوانب گوناگون زندگی انسان ها داشته است.

مومنی ادامه داد: در این رابطه، موضوع مبارزه با موادمخدر نیز از پیامد های ناشی از بیماری کووید - 19 مستثنی نبوده و کلیه برنامه ها و فعالیت های جاری در این عرصه نیز متأثر از شرایط حاضر بود که خود یک تجربه جدید به شمار می رود؛ چرا که محدودیت های اِعمالیِ منطبق با شیوه نامه های بهداشتی، قطعا اقتضا میکند تا روش های متفاوتی را به منظور پیشبرد فعالیت های مختلف، از جمله در حوزه مبارزه با موادمخدر اعمال گردد.

وی همچنین؛ به اهم اقدامات و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه درمان معتادان و کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد، در شرایط ناشی از شیوع دنیای بیماری کووید - 19 پرداخت و گفت: ارائه آموزش های مستمر، تدوین، ابلاغ و نظارت بر حسن اجرای دستورالعمل های مربوط به مراقبت و کنترل عفونت ناشی از ویروس کووید - 19 در مراکز اقامتی، نیمه اقامتی و مراکز اجتماع درمان مدار (TC)، افزایش ظرفیت های مربوط به نگهداری معتادان بی سرپناه و راه اندازی مراکز معاینه و نگهداری معتادان بی سرپناه مبتلا به کووید - 19 و همکاری با دفتر UNODC در تهران به منظور راه اندازی و تقویت دو مرکز کاهش آسیب و نگهداری زنان و دختران دارای اعتیاد از جمله این فعالیت ها می باشند.

دبیرکل ستاد اذعان داشت: همچنین در سال گذشته، در جریان شیوع بیماری کووید - 19، جمهوری اسلامی ایران با همکاری دفتر UNODC در تهران، در بیش از 20 رویداد منطقه ای و بین المللی به صورت مجازی مشارکت و حضور داشت.

مومنی در انتها گفت: آنچه دنیا این روز ها تجربه می نماید، یعنی بیماری کووید - 19، از بسکمک جهات شباهت به معضل مواد مخدر دارد؛ این بیماری دارای ابعاد فراملی است و حل آن احتیاجمند مشارکت و همکاری بین المللی می باشد و تا وقتی تمام دنیا عاری از آن نگردد، هیچ کشوری نمی تواند، ملت خود را از آن مصون بداند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1735

به "مبارزه ایران با مواد مخدر، ایثارگرانه است، ایران به ادامه مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر پایبند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه ایران با مواد مخدر، ایثارگرانه است، ایران به ادامه مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر پایبند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید