بازسازی و مستند نگاری گل مهره های تاریخی موزه شاهرود

به گزارش مجله سلنا، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، بازسازی و مستند نگاری گل مهره های تاریخی موزه شاهرود صورت گرفت.

بازسازی و مستند نگاری گل مهره های تاریخی موزه شاهرود

آرزو گل کار در آیین رونمایی از این گل مهره ها اظهار کرد: مستند نگاری و عملیات حفاظت و بازسازی گل مهره های تاریخی موزه شاهرود در پایگاه بازسازی و حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان به وسیله خانم راضیه طاهری کارشناس متخصص بازسازی بطور کامل رسوب زدایی شد و آلودگی های سطحی و گل و لای پشت آثار رفع شد.

مدیر موزه های استان سمنان افزود: گل مهره های موزه شاهرود از جنس گل رس نرم و به رنگ قرمز اخرایی و نخودی در نوسان است و روی آنها یک اثر مهر بزرگ در مرکز و یک یا چند اثر مهر کوچکتر در پیرامون آن وجود دارد.

گل کار ادامه داد: نقش مایه های بکار رفته در این گل مهره ها به سبک طبیعت گرایانه و تصاویر حیوانات واقعی و اسطوره ای و نمادها و نشانه های اداری و شخصی دیگر است و در پشت آنها آثار چرم، ریسمان و نوار چرمی دیده می گردد.

مدیر موزه های استان سمنان با اشاره به اینکه مهرها اسناد مهم حقوقی در تمام ادوار تاریخی به حساب می آیند، افزود: این آثار تاریخی در شناخت و بازسازی اوضاع تاریخی، سیاسی، اداری، فرهنگی و اجتماعی منطقه ها مختلف نقش بسزایی دارند.

وی اعلام نمود: یک مهر و موم گلی می تواند بخشی از مالکیت یا کنترل و بازرسی مقامات دولتی را نشان دهد و در خصوص ساختارهای قدرت اطلاعات مهمی را به مخاطبان خود منتقل کند.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آبان 1402 بروزرسانی: 16 آبان 1402 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2429

به "بازسازی و مستند نگاری گل مهره های تاریخی موزه شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی و مستند نگاری گل مهره های تاریخی موزه شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید