ناکام از خرید گرینلند؛ ترامپ سفر دانمارک را لغو کرد

به گزارش مجله سلنا، به گزارش خبرنگاران، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی توئیتری دلخوری خود را از بابت عدم موافقت دانمارک با پیشنهاد وی مبنی بر خرید گرینلند، نشان داد.

ناکام از خرید گرینلند؛ ترامپ سفر دانمارک را لغو کرد

وی در این پیغام سفری را که قرار بود طی دو هفته آینده به دانمارک داشته باشد، لغو کرد.

در این پیغام می خوانیم: دانمارک کشوری بسیار خاص با مردمی محشر است. اما با توجه به اظهارات مت فردریکسن نخست وزیر این کشور مبنی بر عدم تمایل برای بحث پیرامون فروش گرینلند، دیدار برنامه ریزی شده برای 2 هفته آینده را به زمان دیگری موکول می کنم.

اظهارات ترامپ در حالی مطرح می گردد که وی پیشتر گفته بود خرید گرینلند اگرچه تصمیمی راهبردی است اما اولویت نخست من تلقی نمی گردد.

نخست وزیر دانمارک روز سه شنبه گفته بود گرینلند آن طور که رئیس جمهوری آمریکا تصور می نماید؛ فروشی نیست و این پیشنهاد اصولاً پوچ و بی معنی است.

وی در تکمیل اظهارت خود تاکید نمود: گرینلند فروشی نیست. گرینلند دانمارکی هم نیست. گرینلند به مردم خود گرینلند تعلق دارد. امیدوارم این پیشنهاد جدی نباشد.

گرینلند بزرگترین جزیره کره زمین و بخشی از قاره آمریکا به حساب می آید اما پس از قرن نوزدهم مستعمره دانمارک بوده و کم و بیش اروپائی است. بیشتر مردمان گرینلند از نژاد بومیانی هستند که قرن ها پیش از کانادا به این جزیره نقل مکان نموده اند.

گرینلند از سال 2008 خودمختاری اش بیشتر شد. اما از آنجا که هنوز بخشی از کشور پادشاهی دانمارک است، بسیاری از تصمیم های بین المللی اش را آن کشور اختیار می نماید.

لازم به ذکر است گرینلند برای آمریکا اهمیتی راهبردی دارد و واشنگتن تجهیزات ردیابی موشکی خود را آنجا مستقر نموده است- تجهیزاتی که می تواند علیه روسیه به کار رود.

آمریکا همچنین پیروز شد در سال 2018 گرینلند را متقاعد کند که ساخت فرودگاه هایش را به چین ندهد. اقدامی که برای جلوگیری از نفوذ چین در این کشور قلمداد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 316

به "ناکام از خرید گرینلند؛ ترامپ سفر دانمارک را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناکام از خرید گرینلند؛ ترامپ سفر دانمارک را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید