نگرانی آمریکا از پیشرفت کانال اقتصادی ایران و اروپا

به گزارش مجله سلنا، تهران - خبرنگاران - وزارت خزانه داری آمریکا در اظهاراتی که حاکی از نگرانی واشنگتن از پیشرفت در کانال اقتصادی ایران و اروپا است، مدعی شد که اروپا به دلیل تحریم ها امکان عملیاتی کردن اینستکس را ندارد.

نگرانی آمریکا از پیشرفت کانال اقتصادی ایران و اروپا

به گزارش سه شنبه شب خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات اقتصادی مدعی شد که بخش های بزرگی از اقتصاد ایران مرتبط با نهادهای تحت تحریم واشنگتن است و این امر باعث می گردد طرف ایرانی نتواند استانداردهای اف ای تی اف را احراز کند.

مندلکر گفت: من تردید دارم که (انطباق با این مقررات) حتی در کمترین حد برای کشوری مثل ایران ممکن باشد.

این در حالی است که یک مقام اروپایی در گفت و گو با رویترز تاکید نمود: در ارتباط با اینستکس ما نگفته ایم که انطباق با اف ای تی اف پیش شرط این سازوکار برای ایران است.

وی درعین حال گفت: اما آنچه واضح است هر کاری که ایرانی ها برای افزایش شفافیت در اقتصادشان انجام دهند، به اینستکس یاری خواهد نمود.

اظهارات مقام آمریکایی در حالی است که اتحادیه اروپا روز شنبه در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از اقدام اخیر آمریکا در تمدید نکردن معافیت کشورهای خریدار نفت ایران، از افزایش سهام کشورهای اروپایی در شرکت اینستکس اطلاع داد.

اتحادیه اروپا همچنین در این بیانیه تاکید نمود که به همراه شرکای اروپایی خود مصمم به پیگیری کوشش ها از جمله به وسیله عملیاتی کردن سازوکار اقتصادی ویژه (اینستکس) برای تداوم تجارت قانونی با ایران است.

اینستکس شرکتی است که از سوی آلمان، انگلیس و فرانسه تاسیس شده و قرار است تبادلات اقتصادی ایران و اروپا را به منظور مصون ماندن شرکت های اروپایی از تحریم های آمریکا، تسهیل کند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت: نهاد ایرانی متناظر اینستکس اروپا از سوی ایران به نام شرکت ساز و کار ویژه تجارت و تامین اقتصادی ایران و اروپا موسوم به ساتما تاسیس و به ثبت رسیده و به اطلاع اتحادیه اروپا نیز رسیده است.

وی همچنین توضیح داد: ایران و اتحادیه اروپا در آستانه توافقی هستند که با وجود بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا، فروش نفت ایران و انتقال درآمدهای نفتی ایران را امکان پذیر می کند.

آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تحریم هایی که براساس این توافقنامه برطرف شده بود را علیه ملت ایران بازگرداند.

شبد**9416**9122

منبع: ایرنا
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 159

به "نگرانی آمریکا از پیشرفت کانال اقتصادی ایران و اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی آمریکا از پیشرفت کانال اقتصادی ایران و اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید