احتیاج جوانان در بخش مسکن پاسخ داده نشده است

به گزارش مجله سلنا، پور ابراهیمی گفت: در طول شش سال اخیر عرضه مسکن به رغم تقاضای ایجاد و احتیاج مسکن برای جوانان، اما پاسخ داده نشد و عملا انباشتی از تقاضا در بخش های مختلف در استان کرمان را شاهدیم.

احتیاج جوانان در بخش مسکن پاسخ داده نشده است

به گزارش خبرنگار از، نشست مشترک محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با کفاش معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی، محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و ظهیری مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن وابسته به بانک مسکن برگزار گردید.

در این جلسه ابتدا پورابراهیمی با بیان وضعیت عرضه و تقاضای مسکن در استان و شهر کرمان گفت: متاسفانه در طول شش سال اخیر عرضه مسکن علی رغم تقاضای ایجاد و احتیاج مسکن برای جوانان، اما پاسخ داده نشد و عملا انباشتی از تقاضا در بخش های مختلف را شاهدیم.

او ادامه داد: از طرفی ظرفیت هایی که در گروه سرمایه گذاری مسکن در استان کرمان وجود داشته به دلایل مختلف به جای افزایش و اقدامات مثبت به تحلیل عملیاتی منجر شده و قطعا ادامه این راستا به صلاح استان نیست.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مجموعه وابسته به گروه سرمایه گذاری مسکن طی سال های گذشته روند نزولی داشته و از سال 90 تا 96 مجموع ساخت از 60 هزار مترمربع به حدود 10 هزار مترمربع کاهش پیدا نموده است، یعنی میزان فراوری و عرضه مسکن در استان کرمان به یک پنجم رسیده است که اصلا قابل قبول نیست.

او گفت: این در حالی است که احتیاج و تقاضای مسکن برای جوانان و بخش های مختلف رو به افزایش بوده و شهر کرمان از ثقل های فراوری و عرضه مسکن می تواند محسوب گردد.

پورابراهیمی در ادامه با انتقاد از وضعیت مدیریت این شرکت سرمایه گذاری مسکن بیان داشت: متاسفانه با تصمیماتی که برای رویکرد منطقه ای اتخاذ شده استقلال فعالیت های این شرکت زیر سوال رفته و بخشی از توانمندی ها و امکانات و تجهیزات این مجموعه به خارج از استان کرمان با رویکرد های غیرکارشناسی منتقل شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه در سال های اخیر تذکراتی متعددی در این خصوص داده ایم، گفت: سیاست های اخیر وزارت راه و شهرسازی در حوزه برنامه اقدام ملی منجر شد که ما بتوانیم ظرفیت های جدیدی در این حوزه برای استان ببینیم، اما علی رغم این اقدامات جدید، هیچ ردپایی از فعال شدن این شرکت سرمایه گذاری در استان ملاحظه نمی کنیم.

پورابراهیمی توضیح داد: برای ما جای سوال است به چه دلیل با وجود مجموعه ای از امکانات و تخصص و ظرفیت ها و نیروی انسانی و تقاضای بازار، اما پاسخی داده نشده است.

او گفت: درخواست ما که به صورت سوال از وزیر هم مطرح کردیم این است که دلیل بی توجهی بانک مسکن و مجموعه شرکت سرمایه گذاری مسکن در حوزه فعالیت های استان چیست و به چرا دلیل استقلال این شرکت برای استان کرمان جهت ارتقای توانمندی ها عملیاتی نشده است.

کفاش معاون پارلمانی وزارت راه و شهرسازی در ادامه با بیان موضوعات مرتبط شرح داد که اقدامات ویژه ای از زمان تصدی وزیر جدید راه و شهرسازی در دستور کار است و از نکات مورد توجه ما هم ساخت و ساز در مسکن است که با برنامه ریزی تمام تلاشان را انجام می دهیم که بتوانیم مسئله مسکن را رونق دهیم و در اقتصاد کشور به عنوان بخش پیشگام عملیاتی کنیم.

او گفت:برنامه ما هم رونق بخش مسکن است و برای ما هم قابل قبول نیست که مجموعه های وابسته به وزارت راه و شهرسازی در ماموریت های خودشان شاهد گزارش عملکرد ضعیف آن ها از جمله استان کرمان باشیم.

در ادامه ظهیری مدیرعامل سرمایه گذاری مسکن با توضحیاتی در مورد شرایط کلان بیان داشت: طی سال های گذشته از دلایلی مسائل ما را تشدید کرد، کاهش عرضه زمین برای ساخت مسکن بوده و از ذخایر زمین هم استفاده کردیم.

او اضافه کرد: از مسائل این حوزه نبود امکان دریافت زمین برای فراوری و عرضه مسکن بوده که در استان کرمان هم این مشکل وجود داشته است، از سوی دیگر مسائل منطقه ای، محدودیت کمی در شرایط استان بوده است، البته این اشکال بر عملکرد حوزه مامورتی های استان کرمان به شکلی وارد است که کاهش فراوری و عرضه مسکن را ایجاد نموده است.

در ادامه محمودزاده معاون ساختمان وزارت راه وشهرسازی گفت: براساس طرح اقدام ملی قرار است در استان های مختلف در بخش های مختلف به وسیله سازمان ملی زمین و مسکن، بنیاد مسکن، بازآفرینی شهری، موضوع ساخت و عرضه مسکن عملیاتی گردد.

او ابراز داشت: آمادگی داریم در برنامه کوتاه مدت برای شهر کرمان قرارداد 4 هزار واحد مسکونی را با مجموعه های مختلف تشکل انبوه ساز و بخش خصوصی و شرکت سرمایه گذاری مسکن عملیاتی کنیم.

معاون ساختمان وزارت راه وشهرسازی گفت: طرح اقدام ملی برای ایجاد 400 هزار واحد مسکونی به عنوان یکی از اولویت های مهم ما ست و موضوع بحث عرضه نشدن زمین با ابلاغ وزیر هیچ توجیهی نخواهد داشت و مشکل حل شده است.

اودرخواست کرد: با توجه به برنامه اقدام ملی که قرار است سال جاری در استان 7 هزار واحد ساخته گردد و از طرفی دستگاه ها در آن ذی مذخل خواهند بود، پیشنهاد داریم که گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان یک مجموعه فعال در این بخش ورود کند و مورد حمایت به وسیله هلدینگ سرمایه گذاری مسکن قرار گیرد.

پورابراهیمی در این جلسه اضافه کرد: تشکیل شخصیت حقوقی مستقل برای پیگیری موضوعات سرمایه گذاری مسکن در استان کرمان و از مجموعه استان های خوزستان و فارس و بندرعباس جدا گردد تا بتواند ماموریت ها را به شکل مطلوب عملیاتی کند و منابع از استان کرمان به جای دیگر منتقل نگردد.

بر این اساس مقرر شد طی روز های آینده به دعوت پورابراهیمی سفر محمودزاده به همراه مدیرعامل سرمایه گذاری مسکن به کرمان انجام گردد تا تفاهم نامه های همکاری مربوط به این بخش از مسکن منعقد گردد.

همچنین مقرر شد ظهیری اقدام لازم را برای تشکیل شرکت مستقل به نام شرکت سرمایه گذاری مسکن استان کرمان در دستور کار قرار دهند.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 416

به "احتیاج جوانان در بخش مسکن پاسخ داده نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج جوانان در بخش مسکن پاسخ داده نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید