نیمی از بازار کالا های وارداتی افغانستان در اختیار ایران است ، فرصت عظیم صادرات خدمات فنی و مهندسی به افغانستان

به گزارش مجله سلنا، محمدمهدی جوانمرد قصاب با بیان اینکه حدود نیمی از بازار کالا های وارداتی افغانستان در اختیار ایران است، گفت: همچنین این کشور از پتانسیل خوبی برای واردات خدمات فنی و مهندسی برخوردار است.

نیمی از بازار کالا های وارداتی افغانستان در اختیار ایران است ، فرصت عظیم صادرات خدمات فنی و مهندسی به افغانستان

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان درباره شرایط تجارت ایران با افغانستان و در پاسخ به این سؤال که چرا صادرات ایران به این کشور طی سال های اخیر رقمی حدود سه تا چهار میلیارد دلار بوده و افزایشی نداشته است، گفت: ظرفیت بازار افغانستان بیش از این نیست. در سال اول ورود به بازار افغانستان، میزان صادرات ما به این کشور حدود یک میلیارد دلار بود که در سال 1390 صادرات ما به این کشور به 3 میلیارد دلار افزایش یافت.

رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، بیان داشت: البته بعد از سال 1390 تا حدودی صادرات ما به این کشور کاهش یافت، اما اکنون صادرات ایران به افغانستان به رقمی حدود 3 تا 4 میلیارد دلار در سال رسیده که با توجه به اینکه قیمت پایه صادراتی بنا به درخواست صادرنمایندگان به دلیل موضوع برطرف تعهد ارزی و همچنین تصمیمات بانک مرکزی کاهش یافته است، می توان گفت با محاسبه آن 30 درصد، صادرات ما به این کشور افزایش نیز داشته است.

* نیمی از بازار کالا های وارداتی افغانستان در اختیار ایران است

وی بیان داشت: صادرات 3 میلیارد دلاری کالا های ایرانی به افغانستان در حالی است که حجم واردات کالا به این کشور در هر سال حدود 6 تا 7 میلیارد دلار است، بنابراین شرایط صادرات ما به این کشور خوب است و بخش قابل توجهی از بازار کالایی کشور افغانستان دراختیار ما قرار گرفته است.

جوانمرد قصاب اضافه کرد: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، صادرات توجیه پذیر است، البته صادرات نیازمند برنامه ریزی منسجم و هدفمند است، لذا اگر سیاست های صادراتی با برنامه ریزی توأم باشد، صادرات منسجمی خواهیم داشت و می توان حتی به جهش صادراتی نیز امیدوار بود.

رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با اشاره به برگزاری نمایشگاه خدمات فنی و مهندسی ایران در افغانستان گفت: این نمایشگاه در آخرین روز شهریور و اوایل مهرماه سال جاری به مدت سه روز در زمینه های برق، آب، انرژی و مخابرات در کشور افغانستان برگزار گردید که برای برگزاری این نمایشگاه، بزرگترین هیأت تجاری ایران در بیست و پنج سال گذشته به افغانستان اعزام شد.

وی با بیان اینکه سیاست ایران در تعاملات تجاری با افغانستان انتقال دانش فنی است، گفت: روابط خوب بین دو کشور منجر به برقراری روابط خوب تجاری بین بازرگانان دو کشور شده است، لذا نمایشگاه مذکور با استقبال بی نظیر مردم افغانستان و شرکت های مختلف روبه رو شد.

جوانمرد قصاب در پاسخ به این سوال که با توجه به ظرفیت محدود واردات کالا به افغانستان، برگزاری چنین نمایشگاه هایی چه تأثیری در روابط تجاری دو کشور خواهد داشت، گفت: صادرات دارای دو بخش کالایی و خدمات فنی و مهندسی است. همانطور که اشاره شد، ظرفیت واردات افغانستان در بخش کالایی حدود 6 تا 7 میلیارد دلار است که ما حدود 3 تا 4 میلیارد دلار از بازار کالا های وارداتی افغانستان را دراختیار داریم.

* لزوم بهره گیری از فرصت صادرات خدمات فنی و مهندسی به افغانستان

رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بیان داشت: کشور افغانستان با 40 میلیون نفر جمعیت در بخش توسعه زیرساخت های صنعتی از ظرفیت بالایی برخوردار است، لذا فرصت های صادراتی قابل توجهی در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی توأم با انتقال دانش فنی برای ما فراهم است که برگزاری چنین نمایشگاه هایی در دستیابی به این فرصت های صادراتی به ما یاری خواهد نمود.

وی در رابطه با مسائل و موانع صادراتی ایران به افغانستان، بیان داشت: اگرچه هدف ما توسعه صادرات به کشور افغانستان است؛ اما زیرساخت های لازم برای این توسعه فراهم نیست.

جوانمرد قصاب اضافه کرد: زیرساخت های صادراتی در مرز های شرقی دو کشور ضعیف است، لذا ضروری است تا مسئولان مربوطه در ایران و افغانستان در راستای توسعه همکاری های تجاری و بازرگانی به این مسئله توجه بیشتری داشته باشند و این زیرساخت ها را فراهم نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1183

به "نیمی از بازار کالا های وارداتی افغانستان در اختیار ایران است ، فرصت عظیم صادرات خدمات فنی و مهندسی به افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از بازار کالا های وارداتی افغانستان در اختیار ایران است ، فرصت عظیم صادرات خدمات فنی و مهندسی به افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید