وزارت بهداشت: گرما، کرونا را از بین نمی برد ، ماسک بزنید، کرونا همچنان با قدرت در گردش است

به گزارش مجله سلنا، معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ویروس کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته، بلکه با همان قدرت به کار خود ادامه می دهد، بر لزوم رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله گذاری اجتماعی و بویژه استفاده از ماسک هنگام خروج از منزل تاکید نمود.

وزارت بهداشت: گرما، کرونا را از بین نمی برد ، ماسک بزنید، کرونا همچنان با قدرت در گردش است

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

دکتر علیرضا رئیسی در ارتباط ویدیوکنفرانسی با مجله سلنا، در ارتباط با آخرین شرایط بیماری کرونا در کشور، ضمن تشکر از هموطنانی که نکات بهداشتی مقابله با این بیماری را رعایت می نمایند، گفت: البته میزان شیوع بیماری از شهری به شهر دیگر و حتی در مناطق مختلف شهرها متفاوت است؛ چراکه بعضی به خوبی به نکات بهداشتی مقید هستند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می نمایند.

گرما، کرونا را از بین نمی برد

وی با تاکید بر اینکه گرمای هوا منجر به از بین رفتن ویروس نمی شود، ادامه داد: اکنون می بینیم که مناطق گرمسیر ما نیز به این بیماری گرفتار شده اند. اکنون مشاهده می کنیم در سطح جهان رتبه دوم و سوم ابتلا به کرونا مربوط به برزیل و روسیه است؛ برزیل منطقه گرم و مرطوب است و روسیه نیز منطقه ای سرد است. بنابراین ارتباط معناداری بین دمای هوا و ویروس نیست. خواهشم آن است که مردم رعایت نمایند.

هنگام خروج از منزل حتما ماسک بزنید

رییسی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر لزوم استفاده از ماسک نیز گفت: باید بپذیریم که هر کسی از خانه بیرون می آید باید ماسک داشته باشد. بنابراین بهتر است هر کسی از خانه می آید بیرون ماسک داشته باشد اما ضروری است که هر کسی در مکان سربسته و جمع حضور می یابد، از ماسک استفاده کند؛ ثابت شده که استفاده از ماسک در کاهش انتقال بیماری و قطع زنجیره انتقال موثر است.

وی ادامه داد: در این راستا به هیچ وجه احتیاج نیست که از ماسک های N95، سه لایه و غیره استفاده شود، حتی می توان از یک پارچه ساده هم استفاده شود. همه می توانند با روش های ساده ماسک های قابل شستشو و قابل ضدعفونی داشته باشند. بنابراین تاکید ما استفاده از ماسک بویژه در جمع هاست.

رییسی با اشاره به بازگشایی مساجد، پاساژها و فضاهای کسب و کار، ادامه داد: با بازگشایی های اجرا شده رعایت نکات بهداشتی بیش از پیش مورد احتیاج است. استفاده از ماسک در مترو، تاکسی، وسایل حمل و نقل عمومی، مساجد و ...ضروری است و به این ترتیب خطر انتقال را کاهش می دهد.

کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته است

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ویروس کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته است، گفت: ویروس همچنان وجود دارد و با همان قدرت کار خود را می نماید. اگر هم نسبت به مدیریت بیماری در کشور اطمینانی حاصل شده، این موضوع به دلیل رعایت مردم است و اگر به این موضوع خدشه ای وارد شود و رعایت موارد بهداشتی کم رنگ شود، ویروس مجددا بازمی شود و گرفتاری ایجاد می نماید. به طور جد از هموطنان می خواهیم که موارد را رعایت نمایند.

نارسایی ریه و تنگی نفس از عوارض قطعی کروناست

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا در زمینه بعضی مطالب منتشر شده در فضای مجازی درباره بیماری زایی کرونا و مشکل تنفسی یا خونی بودن آن، گفت: این ویروس رفتار و علایم ناشناخته ای دارد. اینکه گفته می شود این ویروس درگیری تنفسی ندارد، کذب است و کروناویروس قطعا درگیری تنفسی دارد و باعث تنگی نفس، هایپوکسی ونارسایی ریه می شود، اما در پاتوفیزیولوژی بیماری، شرایط متفاوت است و در یک جمله می توان گفت که اندوتلیوم یک لایه پوششی درون عروق است که کروناویروس باعث التهاب این لایه می شود و زمانی که این لایه التهاب می یابد، تمام ارگان هایی که اندوتلیوم دارند، می توانند درگیر شوند؛ از جمله ریه، کلیه، دستگاه گوارش، قلب و مغز.

رییسی سکته های مغزی و قلبی ناشی از ابتلا به کروناویروس را مورد اشاره قرار داد و گفت: سکته های قلبی و مغزی در مبتلایان کرونا هم به همین دلیل است؛ چراکه درگیری عروق باعث سکته می شود. همچنین پیش از این عکس هایی از اطفال و بچه ها منتشر و عنوان شد که این ویروس باعث بیماری کاوازاکی در بچه ها می شود؛ در حالی که این چنین نیست و چون در بیماری کاوازاکی هم عروق درگیر می شوند، این مباحث مطرح شده بود.

وی اضافه نمود: در مجموع بدن از عروق تشکیل شده و درون تمام سرخرگ ها و مویرگ ها نیز اندوتلیوم وجود دارد و این ویروس می تواند عروق را درگیر کند.

رد شایعه مخالفت سازمان جهانی بهداشت با کالبدشکافی فوتی های کرونا

وی در پاسخ به بعضی شایعات مبنی بر عدم اجازه سازمان جهانی بهداشت برای اتوپسی و کالبدشکافی فوتی های ناشی از کرونا نیز گفت: این موارد به هیچ وجه درست نیست و هر کشوری می تواند از بیمارانش نمونه برداری کند و آنالیز های خود را داشته باشد. در ابتلا به این ویروس از آنجا که درگیری عروق وجود دارد و باعث لخته و درگیری لخته ای خون می شود، این لخته ها در رگ های ریز می ماند و خون رسانی اتفاق نمی افتد و می تواند درگیری ریه، قلب، هایپوکسی و ...ایجاد کند. بر همین اساس یکی از درمان هایی که توصیه شده استفاده از داروهای ضد انعقاد است که اکنون هم این داروها استفاده می شوند.

چرایی افزایش آمار ابتلاهای روزانه کرونا در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره چرایی افزایش تعداد موارد روزانه کووید-19 در کشور، گفت: به هیچ وجه قدرت بیماری زایی کروناویروس کم نشده و ویروس همچنان در حال گردش است. اما اتفاق جدیدی که در سطح کشورمان افتاده آن است که تست هایی سرپایی را به شدت افزایش داده ایم و تا کنون بیش از 200هزار تست سرپایی انجام داده ایم که شامل موارد دارای علایم بسیار خفیف بودند و یا برای غربالگری مراجعه نموده اند و به این ترتیب در مراحل اولیه شناسایی شده اند. از میان تست های اخذ شده از موارد سرپایی، 10 تا 12 درصد مثبت هستند و البته این افراد احتیاجمند بستری بیمارستانی نیستند و می توانند در منزل ایزوله شوند و در مراحل اولیه کاملا بهبود یافته اند.

وی ادامه داد: از نظر ما شناسایی این افراد یک دستاورد مثبت است و هر چه زودتر این افراد شناسایی شوند، یاری نماینده است؛ چرا که این افراد ایزوله می شوند و به این ترتیب امکان انتقال به دیگران کاهش می یابد. علت دوم نیز آن است که این افراد ممکن است خودشان علامت نداشته باشند اما در ارتباط با افراد دارای بیماری های زمینه ای و سالمندان و انتقال بیماری، در آن افراد می توانند بیماری شدید ایجاد نمایند.

کاهش محسوس موارد بستری کرونا در کشور

معاون وزیر بهداشت تاکید نمود: بنابراین میزان بستری های کرونا در کشور به صورت کاملا واضح کاهش یافته است اما بیماران سرپایی بیشتر را شناسایی می کنیم. البته در بعضی استان ها مثل خوزستان اکنون موارد بستری هم زیاد است؛ چراکه پیک بیماری حدود یک هفته است که آغاز شده و در حال ادامه است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 978

به "وزارت بهداشت: گرما، کرونا را از بین نمی برد ، ماسک بزنید، کرونا همچنان با قدرت در گردش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: گرما، کرونا را از بین نمی برد ، ماسک بزنید، کرونا همچنان با قدرت در گردش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید