پیشگیری از پوکی استخوان با پیاده روی

به گزارش مجله سلنا، مهر/ احمد موذن زاده، گفت: جمعیت سالمندان، مسائل خاص خود را دارند که می طلبد توجه ویژه ای به آنها گردد.

پیشگیری از پوکی استخوان با پیاده روی

وی بر ضرورت ارتقای خدمات دوران سالمندی با هدف ارتقای کیفیت زندگی سالمندان تاکید نمود و اضافه نمود: حدود 8 درصد جمعیت کشورمان را سالمندان تشکیل می دهند که پیش بینی می گردد این درصد در 1410 به 15 و در 1420 به 20 درصد برسد. یعنی در 20 سال آینده از هر 5 ایرانی، یک نفر سالمند خواهد بود.

این فیزیوتراپیست با اشاره به نرخ رشد جمعیت کشور که 1.6 درصد است، گفت: نرخ رشد جمعیت سالمندی کشور 2.5 درصد است که البته همچنان رو به افزایش می رود.

وی ادامه داد: یکی از کشورهایی هستیم که به شدت در حال سالمند شدن است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران، به بیماری ها و عارضه های دوران سالمندی اشاره نمود و گفت: ساییدگی مفاصل به خصوص اندام تحتانی، پوکی استخوان به ویژه در زنان بعد از یائسگی و البته در آقایان هم پوکی استخوان دیده می گردد و بعلاوه بعضی بیماری های اسکلتی عضلانی که باعث می گردد فرد سالمند حس تعادل خودش را از دست بدهد و به زمین بخورد.

موذن زاده اضافه نمود: زمین خوردن و افتادن سالمندان با آسیب های زیادی برای آنها همراه است که می توان به شکستگی ها به خصوص در ناحیه لگن اشاره نمود.

وی ادامه داد: سائیدگی مفاصل، از دست دادن حجم عضلات، کاهش قوام استخوان ها و…، از جمله عارضه های جسمانی است که در دوره سالمندی اتفاق می افتد.

موذن زاده تاکید نمود: اگر می خواهیم از شدت این آسیب ها در دوران سالمندی کاسته گردد، باید سبک زندگی سالمندان را اصلاح و برنامه های ویژه ای برای آنها در نظر گرفته گردد. به طوری که فعالیت فیزیکی و تغذیه مناسبی برای سالمندان تعریف گردد.

وی با مهم خواندن پیاده روی در ارتقای سلامت افراد، گفت: روزانه 40 تا 45 دقیقه پیاده روی که مرتب و منظم تکرار گردد، برترین روش برای پیشگیری از پوکی استخوان است.

موذن زاده با تاکید بر استفاده از کفش مناسب و راستا هموار برای پیاده روی سالمندان، توضیح داد: باید کوشش کنیم افراد سالمند زمین نخورند، زیرا با مشکلاتی برای آنها همراه می گردد. به طوری که 20 درصد افراد سالمند که دچار شکستگی لگن می شوند، یک سال بعد از چنین حادثه ای فوت می نمایند.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران به آسیب های اضافه وزن و چاقی در دوران سالمندی اشاره نمود و اضافه نمود: متاسفانه 50 تا 60 درصد سالمندان کشورمان از چاقی و اضافه وزن رنج می برند و همین مسئله، کیفیت زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1903

به "پیشگیری از پوکی استخوان با پیاده روی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از پوکی استخوان با پیاده روی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید