چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

مشکل نامنظم بودن ضربان قلب اگرچه اغلب بی خطر است اما در بعضی مواقع می تواند با مسائل قلبی مرتبط باشد.

چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟
  • مجله قلب

نامنظمیِ ضربان قلب که آریتمی قلب نیز نامیده می گردد به این معنی است که ضربان قلب طبیعی نبوده و گاهی خیلی سریع یا خیلی کندتر از حد معمول است. درحالیکه این عارضه می تواند بی خطر باشد اما در بعضی مواقع با وجود مسائل قلبی جدی مرتبط است.

یک چهارم از بزرگسالان بالای 40 سال در معرض ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی (AF)، شایع ترین نوع آریتمی قلبی هستند. این عارضه با افزایش خطر سکته و دیگر مسائل قلبی مرتبط است زیرا می تواند به لختگی و مسدود شدن جریان خون منجر گردد.

  • اما چگونه می توان فاکتورهای خطرزا را کنترل کرد؟

انجمن قلب آمریکا در این رابطه پایین آوردن فشار خون و کنترل سطح کلسترول خون را توصیه می نماید.

اخیراً گروهی از متخصصان علوم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا به آنالیز عوامل محرک در آغاز فیبریلاسیون دهلیزی پرداختند. شناخت بهترِ این عوامل به توانمند ساختن بیمار یاری نموده و رویکرد جدیدی را ارائه می دهد تا کیفیت زندگی خود را بهبود داده و احتیاج به خدمات مراقبتی مرتبط با این بیماری را کاهش دهد.

متخصصان در آنالیز روی بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تاکید کردند که عوامل تحریک کننده همچون مواد الکلی و کافئین به ترتیب بر 35 و 28 درصد از بیماران تأثیر می گذارند. همچنین نداشتن خواب کافی تأثیر 21 درصدی در بروز این مشکل دارد.

همچنین کاهش میزان استرس در کنترل این مشکل حائز اهمیت است زیرا عصبانیت و استرس شدید به نامرتب شدن ضربان قلب منجر می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 118

به "چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید