چه چیزهایی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست ، مراقب این 18 آیتم باشید!

به گزارش مجله سلنا، بعد از یک روز شلوغ کاری یا یک مهمانی بزرگ، هیچ چیزی مقدار ظروف شسته نشده نمی تواند خستگی ما را بیشتر کند. مطمئنا شما هم با این مشکل روبه رو شده اید و برای برطرف آن، سراغ ماشین ظرفشویی رفته اید. دغدغه ما در بسیاری از اوقات این است که آیا می توان همه ظرف ها را داخل ماشین ظرفشویی شست؟ و اگر نمی توان این کار را کرد، چه مدل ظرف هایی را نمی توان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد؟

چه چیزهایی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست ، مراقب این 18 آیتم باشید!

اگر می خواهید از هزینه تعمیر ماشین ظرفشویی جلوگیری نموده و عمر وسایل آشپزخانه خود را بیشتر کنید، با این مقاله از مجله خبرنگاران همراه باشید تا بدانید چه چیزهایی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست.

چه چیزهایی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست؟

اگر برایتان سوال است که چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی شست، بهتر است نگاهی به این فهرست بیندازید. در این فهرست 18 ظرف را تعیین کردیم که بهتر است به صورت دستی شسته گردد و آن ها را داخل ماشین ظرفشویی نگذارید.

برخی از این آیتم ها ظروف غیر قابل شست وشو و ممنوعه برای ماشین ظرفشویی هستند و برخی بهتر است که برای ماندگاری بیشتر، داخل ماشین گذاشته نشوند.

1- ظروف چوبی

سختی مواد شوینده ماشین ظرفشویی می تواند روغن های طبیعی را که باعث خشک نشدن ظروف چوبی و تخته های برش می گردد از بین ببرد. وقتی روغن از بین برود، چوب آغاز به ترک خوردن می نماید.

وسایل چوبی باید سریع و به صورت دستی و با استفاده از شوینده ملایم و آب گرم شسته شوند. نگذارید ظروف چوبی داخل آب مانده و خیس بخورند، این موضوع باعث تورم و از شکل افتادن چوب می گردد. اگر احتیاج است ظروف چوبی ضد عفونی شوند، از محلول ملایم سفید نماینده و آب گرم بهره ببرید (4/1 فنجان سفید نماینده در 2/1 گالن آب). تخته های سنگی هم مثل ظروف چوبی بهتر است با دست شسته شوند تا از ترک خوردگی و صدمه تماشا شان جلوگیری گردد.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی!

2- چاقوهای آشپزخانه

لبه تیغ چاقوی آشپزخانه، سطوح تیز و خطرناکی را در ماشین ظرفشویی ایجاد می نماید. این لبه های تیز می توانند پوشش محافظ روی قفسه های ماشین ظرفشویی را تخریب نموده و باعث ایجاد زنگ زدگی شوند. این لبه های تیز هنگام تخلیه ماشین ظرفشویی هم خطرناک هستند، خصوصا زمانی که بچه ها به شما در تخلیه ماشین یاری می نمایند.

بعلاوه، مواد زبر شوینده های ماشین ظرفشویی می توانند علاوه بر کندکردن لبه چاقو، باعث شل شدن یا ترک خوردن دسته های چوبی در برخی چاقوها شوند. برترین کار این است که چاقوهای آشپزخانه را با دست و با شوینده های عادی بشویید.

3- رنده و الک

یکی از مهم ترین نکات درباره چیزهایی که نمی توان در ماشین ظرفشویی شست، گذاشتن ابزارهای آشپزخانه با لبه های تیز است. رنده ها و الک ها می توانند پوشش پلاستیکی روی قفسه های ماشین ظرفشویی را از بین برده و باعث زنگ زدگی شوند.

بعلاوه اگر وسایلی مثل الک و رنده (ابزارهایی با سوراخ های کوچک) را درون ماشین ظرفشویی قرار بدهید، جریان خروج مواد و چربی ها را در فرآیند تخلیه آب دچار اختلال می کنید. باز هم برای آسیب نتماشا ماشین ظرفشویی بهتر است که این ظروف را به صورت دستی بشویید.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

4- ظروف چدنی

یکی دیگر از ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی ظرف چدنی است. ظروف چدنی قرن هاست که وجود دارند و در صورت مراقبت صحیح می توانند تقریباً برای همواره دوام داشته باشند. زمانی که برای اولین بار می خواهید از ظرف چدنی تان بهره ببرید، باید برای جلوگیری از زنگ زدگی چدن و چسبیدن غذا به کف تابه، کف آن را با روغن کمی چرب کنید.

روغن به آهن نفوذ می نماید و یک سطح پخت و پز عالی ایجاد می نماید. وقتی چدن در ماشین ظرفشویی قرار می گیرد، شوینده قوی ماشین ظرفشویی و همینطور آب زیاد، روغن آن را از بین می برد و چدن را غیر قابل استفاده می نماید. در این صورت هر بار برای استفاده از ظرف باید مجدد آن را چرب کنید. این موضوع برای انواع ظروف چدنی صادق است.

حتی اگر سطح بیرونی ظرف شما لک های سیاه پیدا نموده و فکر می کنید قرار دادنش در ماشین ظرفشویی برترین راه برای تمیز کردن آن است، در برابر این وسوسه مقاومت نموده و از همان روش قدیمی شست وشو با دست بهره ببرید!

بیشتر بخوانید: وسایلی که می توان در ماشین ظرفشویی شست [چیزهایی که فکرش را هم نمی کنید!]

5- تابه و ظروف آلومینیومی

اگر تا به حال ظرف آلومینیومی یک بار مصرف و براق تان را در ماشین ظرفشویی گذاشته باشید، می دانید که خیلی سریع کدر و سیاه می گردد. همین اتفاق می تواند برای قابلمه ها، تابه ها و ورق های آلومینیومی شما نیز رخ دهد.

اگر آلومینیوم آنادایز (فرآیند تقویت لایه اکسیدی یا هیدروکسیدی موجود روی فلزات) نشده باشد، مواد شوینده قوی می توانند باعث ایجاد حفره و خوردگی در ظرف شوند. بعلاوه ممکن است لکه های سفیدی را هم روی سطح ظرف مشاهده کنید. حتی اگر روی ظرف تان نماد ایمن برای ماشین ظرفشویی وجود دارد باز هم جهت اطمینان، بهتر است که آن را با دست بشویید.

اگر می خواهید لکه ها را از بین ببرید، ضروری است که یک خمیر از خامه تارتار و آب گرم درست کنید. خمیر را روی سطح ظرف پهن نموده و بعد آن را به صورت دستی بشویید و یادتان باشد که دفعه بعد برای شست وشو از دستتان بهره ببرید!

6- تابه و لیوان مسی

ظروف مسی ظاهری کلاسیک و زیبا برای استفاده در مجالس دارند، اما برای خفظ این ظاهر زیبا و درخشان ضروری است که به خوبی از آن مراقبت کنید. پس لطفا با گذاشتن این ظروف در ماشین ظرفشویی، زیبایی و درخشش آن را از بین نبرید!

مواد زبر موجود در شوینده ماشین ظرفشویی می توانند باعث کدر شدن، زدگی و حتی سوراخ شدن مس شوند. زمانی که ظرف مسی مجلل تان سوراخ گردد دیگر کاری از دست تان ساخته نیست و باید برای همواره با آن خداحافظی کنید.

مشاهده رایگان هزینه سرویس نظافت منزل و ساختمان!

7- درب زودپز

اگر بخواهیم هفتیمن مورد از چیزهایی را که نمی توان در ماشین ظرفشویی شست را نام ببریم، قطعا باید درب زودپز را معرفی کنیم. با وجود این که خود ظرف زودپز را می توان با ماشین ظرفشویی شست، اما هرگز نباید درب آن را در ماشین قرار دهید.

علت این است که درب زودپز سوپاپ هایی دارد که نحوه عملکرد زودپز را کنترل می نمایند؛ عملکرد ماشین ظرفشویی باعث می گردد ذرات کوچک غذا و چربی داخل این دریچه و سوپاپ ها رفته و باعث اختلال در عملکرد زودپز و انفجار ظرف بگردد. شوینده قوی بعلاوه می تواند به لاستیک یا سیلیکون درب زودپز آسیب برساند.

8- تابه نچسب

در حالی که بسیاری از تابه های نچسب نماد ایمن برای ماشین ظرفشویی دارند، از جمله ظروف غیر قابل شست وشو در ماشین ظرفشویی هستند. مواد شوینده های قوی و دمای بالای خشک کن ظروف، باعث ایجاد آسیب در پوشش تابه نچسب می شوند.

اگر می خواهید تابه های نچسب تان را در ماشین ظرفشویی بشویید، از خشک کن استفاده نکنید و اجازه بدهید ظرف به آرامی خشک گردد.

در خصوص ظروف نچسب بهتر است با اولین خراش و آسیب دیدگی آن را کنار گذاشته و از ظرف نو بهره ببرید. وقتی سطح تابه نچسب خراشیده، بریده یا پوسته پوسته گردد می تواند سموم خطرناکی را در غذا آزاد کند.

بیشتر بخوانید: 5 علت اصلی خرابی آبپاش ماشین ظرفشویی و تعمیر آن

9- ظروف سرامیکی

تابه های سرامیکی و ظروف آشپزی به علت سطح نچسب و کیفیت بالا برای پخت و پز محبوب هستند. البته واژه سرامیکی کمی اشتباه است؛ زیرا در بسیاری از ظروفی که با نام سرامیکی عرضه می شوند کل ظرف از سرامیک ساخته نشده و فقط یک پوشش سرامیکی روی فلز ظروف کشیده شده است.

این پوشش سرامیکی می تواند روی چدن، آلومینیوم، مس یا فولاد ضد زنگ هم اعمال گردد. ظروف سرامیکی را همواره با دست بشویید. شوینده های ماشین ظرفشویی می توانند حاوی سفیدنماینده و اسید سیتریک باشند که به ظرف آسیب می زنند.

10- ظروف اکلیریک و ملامین

ظروف سبک، اکریلیک، ملامین و ظروف نشکن به علت رنگ و نقش های مجذوب کننده بسیار پرطرفدارند. متاسفانه، دمای زیاد آب و خشک کن و مواد شوینده قوی ماشین ظرفشویی می توانند این ظروف را خراب نمایند و به همین علت از ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند.

بعد از چندین بار شست وشوی این ظروف در ماشین ظرفشویی به خصوص در خصوص مدل های مقرون به صرفه تر با کیفیت پایین، این ظروف ترک های مویی برداشته و رنگ و طرح شان را کم کم از دست می دهند.

اگر ظرف هایتان را دوست دارید و می خواهید دوام بیشتری داشته باشند، شست وشوی دستی راه بهتری است.

11- لیوان های دوجداره و ظروف نگهدارنده غذا

فنجان های عایق پلاستیکی و فلزی و ظرف های مخصوص نگهداری غذا برای سرد یا گرم نگه داشتن مواد غذایی و نوشیدنی ها بسیار مناسب هستند.

با وجود این که برخی از ظروف دوجداره دارای نماد ایمنی ماشین ظرفشویی هستند، اما بسیاری از این ظروف این ویژگی را ندارند. بهتر است در خصوص ظروف عایق پلاستیکی و فلزی احتیاط بیشتری به خرج دهید و آن ها را با دست بشویید. اگر تصمیم دارید این ظروف را در ماشین ظرفشویی بشویید، بهتر است آن ها را در قفسه بالایی قرار داده و از گرمای زیاد چرخه خشک کن که می تواند باعث شکستن ظرف و ورود آب به فضای بین دو جداره گردد، صرف نظر کنید.

برای از بین بردن لکه های قهوه یا چای از داخل لیوان مسافرتی خود، یک خمیر متشکل از جوش شیرین و آب بسازید. سپس از یک برس نرم یا پارچه بهره ببرید تا خمیر را به آرامی داخل سطح لیوان بمالید. درنهایت لیوان را خوب شسته و با یک پارچه نرم خشک کنید.

12- ظروف شیشه ای طرح دار یا نقاشی شده

تکنیک های چاپ روی ظروف شیشه ای بهبود یافته اند، اما اگر انتخاب تان شستن این ظروف در ماشین ظرفشویی باشد خیلی نمی گردد به ماندگاری چاپ اعتماد کرد. شوینده های قوی و شدت اسپری آب روی ظروف می تواند رنگ را فقط در یک یا دو شست وشو از بین ببرد.

بعلاوه پیمانه بدون خطوط راهنمای مقدار گیری به چه درد می خورد؟ ظروف شیشه ای که با دست رنگ آمیزی شده اند هم (حتی اگر شیشه ها در حرارت پخته شده باشند)، هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار بگیرند.

13- ظروف پلاستیکی نازک

اگر هر ظرف پنیر و ماستی که خریدید را نگه داشتید تا از آن بهره ببرید، آماده باشید که با چندتا از آن ها در اثر شست وشو در ماشین ظرفشویی خداحافظی کنید! دما و گرمای زیاد باعث ذوب شدن یا تغییر شکل دادن این ظروف می گردد.

هنگامی که ظروف پلاستیکی نازک را در ماشین ظرفشویی می گذارید، فقط از قفسه بالا بهره ببرید و از خشک کردن ظروف با حرارت زیاد هم صرف نظر کنید. پس از شست وشو ظرف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید تا در هوای آزاد خشک گردد.

14- شیشه مواد غذایی با برچسب کاغذی

در کنار ظروف پلاستیکی، ممکن است شیشه های موادغذایی را هم نگه دارید. نگران نباشید این شیشه ها از ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند. اما در خصوص این ظروف یک مورد را باید رعایت کنید:

اگر قبل از قرار دادن این شیشه ها در ماشین ظرفشویی برچسب روی آن ها را جدا کنید مسئله ای ندارد. اگر این کار را نکنید، ممکن است کاغذ و چسب جدا شده و سیستم تخلیه ماشین ظرفشویی را مسدود کند.

15- بشقاب های چینی دور طلا

در حالی که شست وشوی ظروف چینی دور نقره در ماشین ظرفشویی مانعی ندارد، بشقاب های چینی دور طلایی در تماس با مواد شوینده قوی در ماشین ظرفشویی کدر و بی رنگ می شوند.

شستشوی ظروف چینی و ظریف در ماشین ظرفشویی مسئله ای ندارد مگر اینکه این ظروف دارای حاشیه یا تصاویر طلایی رنگ باشند. شوینده های قوی و سرعت بالای شست وشو می تواند باعث از بین رفتن رنگ و طرح گردد. هنگام قراردادن ظروف چینی در ماشین ظرفشویی مراقب به هم خوردن ظروف و شکستن آن ها باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی | محل قرارگیری -روش باز کردن فیلتر و جا زدن آن

16- چینی های قدیمی، کریستال های ظریف و ظروف تعمیر شده

برای شستن هر ظرف چینی که از مادر یا مادربزرگ تان به ارث رسیده، بهتر است از دست بهره ببرید! این موضوع به ویژه برای هر ظرفی که به نحوی تعمیر شده هم صادق است. گرمای زیاد و شوینده های قوی باعث ضعیف شدن چسب های استفاده شده می گردد و ممکن است ظروف مجددا دچار شکستگی شوند.

کریستال های ظریف هم باید با دست شسته شوند تا از شکستن شان جلوگیری گردد. اگر تصمیم به استفاده از ماشین ظرفشویی دارید، از قفسه بالایی بهره ببرید و برای جلوگیری از شکستگی، لیوان ها را روی دندانه ها نگذاشته و بین دندانه ها قرار دهید. یادتان باشد برخی از کریستال ها در صورت شست وشو در ماشین ظرفشویی ممکن است کدر شده و در آن ها حفره هایی ایجاد گردد.

17- کارد و چنگال نقره

ظروف تخت نقره مثل فولاد ضد زنگ برای شست وشو در ماشین ظرفشویی مناسب هستند، به استثنای یک مورد: بسیاری از چاقوهای نقره دارای یک دستگیره توخالی هستند و گرمای ماشین ظرفشویی باعث ذوب شدن و جداشدن چسب نگهدارنده تیغه دسته می گردد. چه تیغه چاقوی شما استیل ضد زنگ باشد چه نقره، این مشکل پیش می آید. برترین راه شست وشوی این چاقوها با دست است.

18- ظروف سفید

ظروف سفید خصوصا ظروف سفید قدیمی، به علت حرارت زیاد ماشین ظرفشویی و شوینده قوی، پس از چندین بار شست وشو در ماشین زرد می شوند. بهتر است این ظروف را با دست بشویید.

دانستن اینکه چه چیزهایی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست، هم به افزایش طول عمر و ماندگاری ظروف و هم سالم ماندن ماشین ظرفشویی تان یاری می نماید. در این فهرست به 18 آیتمی اشاره کردیم که برخی را بهتر است با دست بشویید و برخی هم حتی نزدیک شدنشان به ماشین ظرفشویی اکیدا ممنوع است!

اگر ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شده و احتیاج تعمیر و سرویس دارد؛ خبرنگاران در خدمت شماست. بعلاوه اگر برای انجام امور نظافت منزل احتیاج به نیروی یاریی دارید، می توانید از خدمات ما که به وسیله تیم متعهد نظافتچیان خبرنگاران ارائه می گردد بهره ببرید.

منبع: آچاره
انتشار: 11 دی 1402 بروزرسانی: 11 دی 1402 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2435

به "چه چیزهایی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست ، مراقب این 18 آیتم باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه چیزهایی را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست ، مراقب این 18 آیتم باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید