کنگره آمریکا وتوی ترامپ درباره بودجه دفاعی را باطل کرد

به گزارش مجله سلنا، کنگره آمریکا برای اولین بار در طول دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رای به لغو وتوی او داد.

کنگره آمریکا وتوی ترامپ درباره بودجه دفاعی را باطل کرد

به نقل از خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره برای تامین بودجه 740 میلیارد دلاری وزارت دفاع را وتو نموده بود. مجلس سنای ایالات متحده با 81 رای موافق در برابر 13 رای مخالف به لغو وتوی رئیس جمهوری علیه مصوبه تامین بودجه دفاعی رای داد. این رای گیری در جریان جلسه مجلس سنا که به طور استثنایی در اولین روز سال 2021 برگزار گردید، صورت گرفت.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز دوشنبه گذشته به لغو وتوی دونالد ترامپ علیه مصوبه تامین بودجه دفاعی رای داده بود. اکثریت سناتورهای جمهوریخواه نیز به همراه همکاران دموکرات خود به لغو وتوی دونالد ترامپ رای مثبت دادند.

دونالد ترامپ در طول دوران ریاست جمهوری خود 9 مصوبه کنگره را وتو نموده اما این برای اولین بار است که اعضای کنگره با رای دو سومی خود پیروز به لغو وتوی او می شوند. به این ترتیب مصوبه کنگره برای تامین بودجه 740 میلیارد دلاری وزارت دفاع با وجود مخالفت دونالد ترامپ به اجرا در خواهد آمد.

همراهی اکثریت اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا با دموکرات ها برای لغو وتوی دونالد ترامپ در حالی روی داد که شکاف در حزب جمهوریخواه بر سر اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر (13 آبان) افزایش یافته است. تصمیم یکی از سناتورهای جمهوریخواه برای اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در جلسه هفته آینده کنگره اعتراض بعضی از هم حزبی های او در مجلس سنا را برانگیخته است.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا که 19 روز دیگر دوره ریاست جمهوری اش به انتها می رسد شکست خود در مقابل جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور را نپذیرفته است. او چند روز پیش از رهبری ضعیف و خسته حزب جمهوریخواه نیز انتقاد نموده بود.

شکاف ها در حزب جمهوریخواه به دنبال تبریک میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا به جو بایدن برای پیروزی در رای گیری کالج الکترال شروع شد. دونالد ترامپ از مصوبه تامین بودجه دفاعی آمریکا به دلیل فراهم کردن امکان تغییر نام پایگاه های نظامی این کشور انتقاد نموده است. نام شماری از فرماندهان نظامی ایالت های جنوبی آمریکا در جریان جنگ داخلی بر روی بعضی از پایگاه های نظامی ایالات متحده گذاشته شده است. فرماندهان نظامی ایالت های جنوبی در جریان جنگ داخلی آمریکا از برده داری دفاع می کردند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1452

به "کنگره آمریکا وتوی ترامپ درباره بودجه دفاعی را باطل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنگره آمریکا وتوی ترامپ درباره بودجه دفاعی را باطل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید