احتمال آغاز اجراهای خیابانی در استان های سفید و تهران

به گزارش مجله سلنا، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی با بیان اینکه بی صبرانه منتظر تصمیمات وزارت بهداشت درباره تئاتر هستیم، احتمال داد در صورتی که جشنواره های تئاتری برگزار نشوند، بتوان بودجه آن را برای حمایت از فعالیت های نمایشی اختصاص داد.

احتمال آغاز اجراهای خیابانی در استان های سفید و تهران

قادر آشنا که پیش از این اعلام نموده بود تا سرانجام اردیبهشت ماه تکلیف جشنواره ها و اجراهای تئاتر تعیین می گردد، گفت: بی صبرانه منتظر تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.

این مدیر هنری چندی پیش همراه با چند مدیر دیگر در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور داشت و مقرر شد بعد از این جلسه، پیشنهادهایی را برای برگزاری جشنواره های تئاتری و اجراهای عمومی آثار نمایشی به این ستاد ارایه دهند و اعضای ستاد نیز تا سرانجام اردیبهشت ماه، درباره این موارد به تصمیماتی برسند.

آشنا می گوید که بعد از این جلسه، شیوه نامه پیشنهادی اداره کل هنرهای نمایشی را که حاصل نظرسنجی و مشورت با خانه تئاتر، انجمن های مختلف هنری، مدیران سالن های دولتی و خصوصی و ... است، به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارایه نموده و منتظر تصمیم این ستاد است.

او در گفت وگو با مجله سلنا شرح داد: در مرکز هنرهای نمایشی سه ایده مختلف برای برگزاری جشنواره ها داریم؛ منتفی کردن جشنواره ها، ادغام یا برگزاری آنها با رعایت شرایط.

آشنا افزود: درباره جشنواره تئاتر عروسکی که قرار بود مرداد ماه برگزار گردد، به این نتیجه رسیدیم که قطعا به تعویق بیفتد و با جشنواره تئاتر فجر ادغام گردد ولی بحث برگزاری این جشنواره به شکل مستقل یا به عنوان بخشی از جشنواره تئاتر فجر، ادامه دارد و همچنان در حال آنالیز هستیم.

او درباره برگزاری جشنواره های تئاتر کودک و نوجوان همدان و تئاتر خیابانی مریوان نیز شرح داد: در این زمینه منتظر تصمیمات استان ها هستیم. به جمع بندی داخلی رسیده ایم ولی نظر استانداری و ستاد ملی مبارزه با کرونا شرط است. در حال حاضر استان ها، فرصت بیشتری برای تصمیم گیری خواسته اند. ضمن اینکه در برگزاری هر دو جشنواره، نظر دانشگاه علوم پزشکی استان ها هم قطعا مهم است.

این مدیر هنری درباره زمان احتمالی برگزاری این جشنواره ها با توجه به آغاز ماه محرم از اواخر مرداد ماه گفت: قطعا در مرداد ماه امکان پذیر نیست چون زمانی نداریم. پیشنهاد استان ها برای آبان ماه است ولی منتظر نظر نهایی استانداری و دانشگاه علوم پزشکی هر استان هستیم؛ چراکه به گفته ستاد ملی مبازره با کرونا، برگزاری تجمعات در آبان ماه ریسک بسیار دارد.

آشنا درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر نیز شرح داد: در معاونت هنری درباره برگزاری جشنواره فجر به نتیجه رسیده بودیم ولی درباره چگونگی برگزاری آن، منتظر اعلام وزارت بهداشت هستیم.

او در پاسخ به این پرسش که اگر هیچ یک از جشنواره ها برگزار نشوند، آیا می توان بودجه برگزاری آنها را به نوعی به جامعه تئاتری تزریق کرد؟ توضیح داد: برپایی جشنواره، به هر قیمتی، مد نظر ما نیست زیرا سلامتی جامعه هنری و مردم، مهم ترین اولویت ماست و در این زمینه نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا، فصل الخطاب است. اگر برگزاری جشنواره با رعایت یکسری شرایط خاص، امکان پذیر باشد، حتما برگزار می کنیم ولی در غیر این صورت، جشنواره ای برگزار نخواهیم کرد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی در ادامه با تشریح چگونگی هزینه کرد بودجه تئاتر افزود: کل بودجه تئاتر که اصلا مبلغ قابی توجهی نیست اما همین بودجه، به ازای فعالیت هایی که انجام می دهیم، پرداخت می گردد. یعنی اگر جشنواره ای، برگزار کنیم، در ازای برگزاری آن، بودجه ای برایش تعریف می گردد و این گونه نیست که وزارتخانه، مبلغی کلی را به عنوان بودجه، پرداخت کند و ما آن را برای فعالیت های مختلف تقسیم بندی کنیم.

آشنا در عین حال تاکید نمود: نظر خود ما هم هست که اگر امکان برگزاری جشنواره نباشد، در صورتی که این اختیار را داشته باشم، حتما بودجه جشنواره را صرف فعالیت های تئاتری مانند حمایت از نمایشنامه نویسی یا اجراهای آنلاین و گروه هایی که در حال انجام بودند و به دلیل کرونا از ادامه اجرا باز ماندند، خواهم کرد. ضمن اینکه اگر قرار باشد اجراهای عمومی از سر گرفته گردد و سالن ها با یک سوم ظرفیت خود، فعال شوند، می توان این بودجه را برای جبران جایگاه های خالی سالن ها در نظر گرفت تا گروه ها و مجموعه های تئاتری کمتر متضرر شوند.

او از آمادگی گروه های تئاتر خیابانی برای اجرا در تهران و استان های سفید اطلاع داد و افزود: در جلسه ای که با ستاد ملی مبارزه با کرونا داشتیم، اعلام شد اجرای تئاتر خیابانی و حتی صحنه ای با رعایت اصول بهداشتی، در استان های سفید مانعی ندارد. در همین زمینه تعدادی از هنرمندان درخواست اجرای خیابانی در تهران و استان های دیگر را دارند و ما هم منتظر نظر کارشناسی و دقیق وزارت بهداشت هستیم.

قادر آشنا در سرانجام متذکر شد: به هر حال اینها مسائل پیش روی ما در برخورد با ویروسی است که هنوز نمی دانیم چگونه است و مدام با دوستان وزارت بهداشت پیگیری می کنیم و بی صبرانه منتظر پاسخ آنان هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 960

به "احتمال آغاز اجراهای خیابانی در استان های سفید و تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال آغاز اجراهای خیابانی در استان های سفید و تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید