ارتقای جایگاه وزارت با پرهیز از حاشیه ها و تمرکز بر کار در دولت دوازدهم

به گزارش مجله سلنا، آخرین جلسه معاونان و مدیران کل استانی با حضور دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و منابع، علیرضا ایزدی سرپرست دفتر عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات، ولی تیموری معاون گردشگری، پویا محمودیان معاون صنایع دستی، مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جواد واحدی معاون امور مجلس، حقوقی و استان ها و مدیران کل استانی به صورت ویدئوکنفرانس ظهر امروز شنبه نهم تیرماه 1400 در سالن فجر وزارتخانه برگزار گشت.

ارتقای جایگاه وزارت با پرهیز از حاشیه ها و تمرکز بر کار در دولت دوازدهم

دکتر مونسان با اشاره به چهار سال ماموریت اش در این وزارتخانه، گفت: با همت تمام همکاران از بالاترین تا پایین ترین سطح تمام توانمان را به کار گرفتیم و دستاوردهای راضی کننده ای را که امروز شاهدیم به دست آوردیم.

او ارتقای جایگاه در سطح ملی و استانی را به نام یکی از چالش های وزارتخانه دانست و اضافه نمود: با پرهیز از حاشیه ها و تنها با تاکید بر انجام کار برای مردم جایگاهمان را تا جایی ارتقا دادیم که در راستای ماموریت ها برای ایجاد اشتغال و رونق گردشگری قرار گرفتیم.

ارتباط حداکثری با سازمان دنیای گردشگری

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ارتقای جایگاه گردشگری کشور در سطح دنیای اشاره کرد و گفت: در این دوره حداکثر ارتباط را با سازمان دنیای گردشگری و دبیر آن داشتیم و امتیازات خوبی گرفتیم. قبل از این بدون هیچ استفاده مفیدی تنها حق عضویت را می پرداختیم.

او شرح داد: صنایع دستی هم به همین گونه بود و در این دوره شهرهای زیادی به ثبت دنیای رسید.

رشد گردشگران خارجی و تنوع محصولات گردشگری

او با اشاره به رشد گردشگران خارجی اضافه نمود: قبل از شیوع کرونا در بخش گردشگری تعداد گردشگران ورودی به 8 میلیون و 860 هزار نفر رسید که نشانه جهشی فوق العاده در این حوزه بود.

دکتر مونسان به تنوع محصولات گردشگری اشاره کرد و گفت: این تنوع حوزه گردشگری را از رخوت خارج کرد و در حال حاضر اکوتوریسم و طبیعت گردی با گردشگری تاریخی کشور رقابت می کند.

رونق اقتصادی و مهاجرت معکوس به روستاها

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرح داد: همچنین گردشگری کشاورزی و ایجاد بومگردی ها باعث رونق اقتصاد روستاها و برگشت از شهر به روستاها شد. امروز از دو هزار و چهارصد بومگردی عبور کردیم و بسکمک از استان ها دارای بوم گردی هستند.

ایجاد هتل بوتیک هایی همتراز با دنیا

دکتر مونسان در ادامه به توسعه هتل بوتیک ها اشاره کرد و گفت: در برخی از استان ها این هتل بوتیک ها درجه یک هستند و با سایر کشورها رقابت می کنند. همچنین کاروانسراها و تبدیل آن ها به اقامتگاه هم به تنوع محصولات اقامتی کشور کمک کرد.

بهره برداری از پروژه هایی به ارزش 25 هزار میلیارد تومان

او با اشاره به بهره برداری از پروژه هایی به ارزش 25 هزار میلیارد تومان اضافه نمود: طی این مدت تعداد تخت های کشور از 285 هزار عدد به 460 هزار عدد رسید که اتفاقی مهم در حوزه زیرساخت های گردشگری کشور محسوب می شود.

ابلاغ دستورالعمل هایی منطبق با استانداردهای بین المللی

دکتر مونسان به ابلاغ دستورالعمل هایی منطبق با استانداردهای بین المللی اشاره کرد و گفت: در این مدت تلاش کردیم تمامی فرایندهای وزارتخانه الکترونیکی شود و به همین علت سامانه های بسکمک راه اندازی شد. سامانه های بسکمک هم در حال اقدام است که با راه اندازی آنهاا کاملا وزارتخانه الکترونیک خواهد شد.

تجاری سازی، طرحی پیروز در حوزه صنایع دستی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تجاری سازی را طرحی پیروز در حوزه صنایع دستی نام کرد و اضافه نمود: در بسته بندی این محصولات ارتقای خوبی انجام شد و امروز تمامی صنایع دستی کشور دارای برند شده است.

دکتر مونسان تلفیق هنر در این بخش را اقدام دیگری نام کرد که موجب تنوع محصولات شد.

ده میلیارد تومان کمک های بلاعوض در حوزه صنایع دستی

او همچنین به آموزش برای فروش در فضای مجازی و کمک های بلاعوض در این حوزه اشاره کرد و اضافه نمود: هیچ گاه در سنوات گذشته این اندازه کمک را به حوزه صنایع دستی نداشتیم و اقدامی بی سابقه بوده است. نزدیک ده میلیارد تومان کمک های بلاعوض به فعالان و هنرمندان این حوزه صورت گرفت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به بودجه 23 میلیارد تومانی در خصوص بیمه شوندگان، ادامه داد: بیمه هنرمندان صنایع دستی از دیگر اقداماتی بود که از سرگرفته شد. در خصوص راهنمایان تور هم که هیچ گاه این موضوع مطرح نبود توانستیم دو هزار نفر را بیمه کنیم.

صیانت از میراث فرهنگی با ایجاد تعادل

دکتر مونسان در ادامه به تلاش های انجام شده در حوزه میراث فرهنگی اشاره کرد و اضافه نمود: سعی من بر آن بود تعادلی در میراث فرهنگی ایجاد شود و تدابیر بنده در راستای صیانت از این حوزه بود. در حال حاضر در نقطه تعادل قرار داریم.

او شرح داد: این اقدامات با بودجه 23 میلیارد تومانی انجام شد.

استفاده از سهمیه محوری برای اولین بار

او به چهار ثبت دنیای طی این مدت اشاره کرد و گفت: برای اولین بار از سهمیه محوری خود استفاده کردیم. هرکدام از این آثاری که به ثبت رسیدند، وسعت و گستردگی زیادی دارند و پرونده های متعددی را شامل می شوند.

مردم ده برابر بودجه دولتی در میراث فرهنگی هزینه کردند

دکتر مونسان با اشاره به شرایط بودجه کشور، اضافه نمود: در این شرایط وخیم اقتصادی و بودجه کشور، به سمت مردم رفتیم و ده ها برابر بودجه ای که ما برای میراث فرهنگی خرج کردیم، مردم با مسئولیت اجتماعی خود برای میراث فرهنگی شان هزینه کردند. با این اتفاق هم میراث فرهنگی و هم گردشگری و صنایع دستی بهره برد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآور شد: تمام مدیران نهایت تلاش را در ارتقای سطح استان و ماموریت های وزارتخانه انجام دادند.

او با تشکر از همراهی و زحمات مدیران کل استانی از مدیرانی یاد کرد که طی این مدت از میان ما رفتند و اضافه نمود: حداکثر صیانت را در تمام عزل و نصب ها داشتم و تمام تعویض ها به دور از نگاه سیاسی تنها در راستای اهداف وزارتخانه انجام شد. همچنین طی این مدت کمترین تغییر را در سطوح مدیریتی داشتیم و کم ترین مدیر را از بیرون آوردیم.

در این جلسه معاونان و چهار مدیر کل استان های کردستان، آذربایجان غربی، همدان و اردبیل ضمن ارائه گزارشی اجاقتصادی از زحمات و دغدغه های دکتر مونسان در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکر و متفق القول بر اقدامات و خدمات ارزشمند او طی دوره ریاست و وزارتش در سه حوزه تاکید کردند.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1881

به "ارتقای جایگاه وزارت با پرهیز از حاشیه ها و تمرکز بر کار در دولت دوازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای جایگاه وزارت با پرهیز از حاشیه ها و تمرکز بر کار در دولت دوازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید