دبیر: بودجه فدراسیون کم شده و زنگ خطر برای کشتی به صدا در آمده است

به گزارش مجله سلنا، رئیس فدراسیون کشتی گفت: زنگ خطر برای کشتی به صدا درآمده است و ما باید واقعیت ها را ببینیم.

دبیر: بودجه فدراسیون کم شده و زنگ خطر برای کشتی به صدا در آمده است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، علیرضا دبیر رئیس فدارسیون در گفت وگو با رادیو ورزش در خصوص شرایط و برنامه های فدراسیون کشتی از اواخر اسفندماه سال 98 تا به حال گفت: بحث کشتی خیلی کلان تر است که بخواهیم سطحی صحبت کنیم. مرداد ماه سال گذشته که جامعه کشتی به من اعتماد کردند و فدراسیون را به بنده سپردند، با آنالیز هایی که انجام دادیم دیدیم که در آخر دهه 70 حدود یک و نیم میلیون نفر کشتی گیر فعال داشتیم و امروز این تعداد زیر 50 هزار نفر رسیده است و این یعنی تا 5 سال آینده کشتی رو به تعطیلی می رود و چراغ قرمز و زنگ خطر برای کشتی به صدا درآمده است و اگر به کلیت موضوع نگاه کنیم، نشان می دهد که در 10، 15 سال گذشته خیلی عقب افتاده ایم.

وی در خصوص این موضوع که چرا در طی این سال ها تعداد کشتی گیران مان کم شده است، گفت: چندین موضوع اثرگذار بوده، یکی بحث بودجه است. در سال 1392 بودجه کشتی با دلار زیر 3 هزار تومان حدود 14 میلیارد تومان از سوی وزارت ورزش و 5 میلیارد تومان از سوی کمیته ملی المپیک بود و بودجه کشتی در آن موقع جمعا به حدود 19 میلیارد تومان می رسید اما امروز باید با حدود 14 میلیارد تومان آن هم با دلار 17 هزار تومان کار کنیم و نسبت به قبل بسیار چانه کشتی کوچک شده است.

وی ادامه داد: حدود 70 تا 80 درصد هزینه های تیم های ورزشی برای شرکت در مسابقات از جمله ثبت نام در مسابقات، هزینه بلیت هواپیما، هزینه هتل با دلار است و فقط هزینه های آماده سازی ما به ریال است.

دبیر توضیح داد: ما باید 2 فدراسیون را اداره کنیم، فدراسیون کشتی آزاد و فدراسیون کشتی فرنگی اما به عنوان یک فدراسیون به آن نگاه می گردد. ورزش های دیگر مانند والیبال، بسکتبال یا فوتبال یک رشته هستند اما در کشتی اینطور نیست؛ ضمن اینکه در کشتی ما 5 رده سنی در آزاد و 5 رده سنی در فرنگی و 10 تیم کامل داریم. ما در سال حدود 40 اعزام برون مرزی داریم و هر اعزام به طور میانگین حدود یک میلیارد تومان می گردد و این هزینه ها فقط در بحث اعزام ها است و نه اردوها و مسائل دیگر.

وی گفت: این را هم می دانیم که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نیز محدودیت هایی در بحث بودجه دارند، اما اگر به کشتی به طور ویژه نگاه نگردد، در سال های آینده مدال دریافت در آن تبدیل به آرزوی می گردد و این نگاه ویژه به کشتی فراتر از یاری های وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک است.

دبیر ادامه داد: اگر همین الان بخواهیم همین 45 هزار کشتی گیر را در سال آینده، همین موقع حفظ کنیم و هیچ توسعه ای نخواهیم بدهیم، نیاز به 70 میلیارد تومان بودجه برای حفظ وضع موجود داریم، اما بودجه ای که به کشتی تعلق گرفته بسیار ناچیز است.

وی یکی دیگر از دلایل افت کمیت کشتی را بحث رسانه دانست و گفت: واقعا نگاه کنیم در رسانه ها چقدر به کشتی پرداخته می گردد، چقدر بحث و گفت وگو می گردد. از سوی دیگر ما چقدر توانسته ایم در گذشته کار زیربنایی انجام دهیم و ببنید که در چند سال اخیر چقدر باشگاه های کشتی تعطیل شده، تبدیل به باشگاه های بدنسازی و بلیارد شده یا تغییر کاربری داده است.

دبیر افزود: ما هفت، هشت مورد جدی را در خصوص افت تعداد کشتی گیران پیدا کردیم و باید در خصوص آن بیشتر در رسانه بحث کنیم و به دنبال نجات کشتی باشیم. با این سرعت نزولی که به جلو می رود، مطمئنا باشید که کشتی تک مدالی شده و شرایط مان شبیه کشورهایی مانند بلغارستان می گردد.

رئیس فدارسیون کشتی در خصوص عملکرد باشگاه های حاضر در لیگ در کار آموزش و کار بر روی کشتی پایه گفت: باشگاه داری در کشتی با فوتبال متفاوت است. از طرفی در چند سال گذشته عدم دقیق و درست اجرا کردن لیگ های کشتی و اینکه مسابقات در چند روز برگزار شده باعث شده که فعالیت باشگاه ها در تیم داری کم گردد.

وی ادامه داد: لیگ معنی دارد و در یک فرآیندی باید انجام گردد و حداقل چند ماه باید طول بکشد تا اسپانسر انگیزه پیدا کند و همچنین در رسانه دیده گردد و تبلیغات به خوبی انجام گردد. باید طوری برنامه ریزی گردد که باشگاه ها تمایل داشته باشند در لیگ شرکت نمایند، باید لیگ را به شهرستان ها ببریم و اگر این کار را بکنیم، انگیزه را در آن شهرستان ها برده ایم. وقتی مسابقه کشتی در شهرستان ها می رود، بچه های آن شهر در باشگاه ها می آیند و سالن ها پر می گردد. ما مشکل مان این است که ثبت نام در کشتی پایین آمده و هر روز هم پایین تر می رود و این یعنی اینکه، کشتی دارد جذابیتش را از دست می دهد،البته با تحقیقاتی که انجام داده ایم، راهکارهای آن کامل معین شده، اما نیاز به حمایت ملی داریم.

دبیر افزود: ما بعد از چند سال که لیگ در چند روز برگزار می شد، سال گذشته این مسابقات را در 45 روز انجام دادیم، اما سال جاری در نظر داشتیم که برگزاری مسابقات لیگ را در 2.5 ماه انجام بدهیم که به ویروس کرونا برخوردیم. امیدواریم که اگر خدا بخواهد تا زمان آغاز لیگ، کرونا برطرف گردد و ستاد ملی مقابله با کرونا این اجازه را به ما بدهد که مسابقات را برگزار کنیم.

دبیر درباره اینکه فعالیت در باشگاه های کشتی چه موقع آغاز می گردد، گفت: تقریبا تمامی باشگاه های کشتی کشور دولتی هستند و طبق نظر دولت و وزارت ورزش تصمیم می گیرند. در حال حاضر تمامی باشگاه ها تعطیل هستند و بچه های ما در پارک و فضاهای باز تمرین می نمایند. البته استثنائا تعدادی از کشتی گیران هستند که برای آنها باشگاه را باز و به صورت انفرادی مرور فن می نمایند، اما واقعا این موارد برای کشتی گیران جوابگو نیست. ما متأسفانه در حال حاضر فعالیت های مان همه به حالت تعلیق است و کشتی گیران هیچ فعالیتی ندارند، البته فدراسیون و هیئت های کشتی فعال هستند و در حال برنامه ریزی برای کارهای تحقیقاتی، توسعه ای و زیربنایی هستیم.

دبیر گفت: مسائل کشتی کم نبود و کرونا هم اضافه شد. بدهی های زیادی برای فدراسیون کشتی از قبل مانده و باید جوابگوی طلبکارها باشیم. عدم به موقع پرداخت ها به ما نیز از دیگر مسائل است.

رئیس فدراسیون کشتی در خصوص اینکه برنامه اش برای برطرف این مسائل چیست، توضیح داد: کشتی حمایت می خواهد، حتما نه من و هر شخص دیگر هم بخواهد شخصی کار کند، نتیجه نمی گیرد و این تهدیدی که برای کشتی بوجود آمده با یاری وزارت ورزش به تنهایی قابل جمع کردن نیست و یک عزم و یاری ملی می خواهد و در گفتن این مورد تعارفی نداریم.

وی ادامه داد: با آموزش و پرورش تفاهمنامه داریم که در مدارس برویم و کانون های کشتی را فعال کنیم و هیئت های کشتی استان ها باید بروند این تفاهمنامه با آموزش و پرورش استان خود انجام دهند و کار را از مدارس آغاز نمایند و حتما در اولین نشست با هیئت ها، یکی از موضوعات جدی مان در بحث ارزیابی و عملکرد هیئت ها، اجرای این تفاهم نامه است.

دبیر گفت: وقتی به فدراسیون آمدم، نمی دانستم که چه مقدار بدهی دارد، پس از حسابرسی رسمی متوجه شدیم که حدود 58 میلیارد تومان بدهی قطعی فدراسیون است، البته اینها دلیل نمی گردد که ما کوشش نکنیم و ما وظیفه داریم که جوابگو باشیم.

دبیر با اشاره به همکاری فدراسیون کشتی با دانشگاه صنعتی شریف گفت: ما یک کار تحقیقاتی را با دانشگاه شریف انجام دادیم که چرا برای کشتی این رخ داده و برند کشتی پایین آمده است. به عنوان مثال ببینید که چقدر برند والیبال بالا آمده و در جامعه چقدر مخاطب پیدا نموده، آیا کشتی توانسته مخاطب خود را حفظ کند و جذب مخاطب هم داشته باشد. حتی در نظرسنجی هایی اجرا شده، کشتی صندلی خود را نسبت به گذشته از دست داده است و در این مورد رادیو و تلویزیون بسیار اثرگذار هستند و باید به این موضوعات بپردازند و پیگیری و آسیب شناسی نمایند.

وی افزود: با همکاری یک تیم کارشناسی از دانشگاه صنعتی شریف پیش نویس طرح سند توسعه کشتی آماده شده است و انشاالله تا شهریور ماه قطعی می گردد و ما در این زمینه جلسات را با دستگاه هایی که می توانند به ما یاری نمایند آغاز کردیم.

دبیر توضیح داد: روزی که فدراسیون را تحویل گرفتم، برنامه و سند توسعه را از دبیرخانه خواستم و آنجا متوجه شدم که سندی وجود ندارد. اینکه ما بگوییم کشتی مان خوب است و ما خوبیم، بنده همچنین حرفی را بدون برنامه قبول ندارم. یک انسان معمولی برای کار روزانه اش حتما نیاز به برنامه دارد. آیا می گردد فدراسیون کشتی ایران برنامه توسعه نداشته باشد. ما اولین قدمی که برداشتیم این بود که با دانشگاه شریف تفاهمنامه ای را نوشتیم و از بسیاری از خبرگان کشتی دعوت کردیم که در نوشتن این سند و برنامه به ما یاری نمایند.

نکته دیگری که رئیس فدراسیون کشتی به آن اشاره نمود، این بود که برای بالا آمدن برند کشتی، صدا و سیما، فضای مجازی، رسانه های نوشتاری و غیره بسیار اثرگذارند. رئیس فدراسیون کشتی توضیح داد: رسانه ها باید از مسئولان و دولت بخواهند که به کشتی یاری نمایند. دوره مسئولیت بنده نیز دیر یا زود به سرانجام می رسد، اما واقعیت ها را باید بگویم و زنگ خطر را برای کشتی به صدا در بیاورم.

دبیر گفت: یکی دیگر از علت هایی که باعث شده باشگاه ها تعطیل شوند، اردوهای درازمدت بوده است. وقتی قهرمان یک شهر و یک باشگاه کل سال را در اردوی تیم ملی باشد و در باشگاه خود تمرین نکند، انگیزه ای برای نوجوانان و نونهالان ایجاد نمی گردد که در باشگاه حضور داشته باشند.

وی در خصوص برنامه های کشتی برای المپیک توکیو گفت: از اواخر بهمن فعالیت های مان تعطیل شد و تا 11 تیر هم اتحادیه جهانی اعلام نموده است که هیچ فعالیتی برگزار نمی گردد و در آخرین وبیناری که مسئولان کمیسیون فنی اتحادیه جهانی برگزار کردند، بحث بر این بود که آیا مسابقات جهانی سال جاری برگزار گردد یا خیر، ما تا 11 تیر قطعاً فعالیتی نداریم و از آنجایی که زیر مجموعه دولت هستیم، هر موقع ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کند، فعالیت های ورزشی خود را از سر می گیریم.

دبیر ادامه داد: ما اعلام کردیم که اگر 10 تیر فعالیت هایمان آغاز گردد، بلافاصله در اول مردادماه لیگ برتر آزاد و فرنگی را آغاز می کنیم و در این راستا امروز آیین نامه برگزاری لیگ را اعلام کردیم و به همه کشتی گیران هم اطلاع دادیم که بدنشان را آماده نگه دارند و اگر شرایط مهیا گردد ما قطعا در زمان مقرر لیگ را راه می اندازیم.

رئیس فدراسیون کشتی توضیح داد: از سوی دیگر منتظر اتحادیه جهانی کشتی هستیم که رسما اعلام کند چه زمانی مسابقات نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان برگزار می گردد. ما باید یک هدفی داشته باشیم. هدف داخلی ما فعلا برگزاری لیگ است. و پس از آن برای حضور المپیک یک چرخه انتخابی تیم ملی داریم و منتظریم که چه زمانی می توانیم آغاز کنیم. چرخه انتخابی حدودا 4 تا 5 ماه طول می کشد، ولی با توجه به زمان مسابقات قابل تغییر است. ما آماده ایم که هر زمانی که فدراسیون جهانی و ستاد مقابله با کرونا در وزارت ورزش اعلام کند کار را آغاز کنیم و برای آغاز کار برنامه داریم، اما فعلا تصمیم قطعی گرفته نشده است.

وی در خصوص اینکه آیا در زمان فعالی اردوها برگزار می گردد، گفت: ما قطعا در حال حاضر اردو نداریم. حدود یک ماه پیش بود که پیشنهاداتی به اتحادیه جهانی کشتی دادیم که شامل 17 راهکار برای اینکه چگونه در زمان شیوع کرونا می توانیم باشگاه ها را راه بیاندازیم بود. پس از ما فدراسیون آمریکا پیشنهادات خود را به اتحادیه جهانی فرستاد که حدود 24 مورد بود. آمریکایی ها قرار بود هفته بعد فعالیت های کشتی را از سر بگیرند، اما هنوز هم معین نیست. روز سه شنبه با رئیس فدراسیون کشتی روسیه صحبت می کردم، آنها فعالیت خود را آغاز کردند.

دبیر ادامه داد: کشتی با فوتبال فرق دارد، در فوتبال مربی تیم ملی 20 تا 30 نفر را انتخاب می نماید اما در کشتی، ملی پوشان باید روی تشک انتخاب شوند. ما تا کسی انتخاب نگردد نمی توانیم آن را به اردو دعوت کنیم و هرکسی را دعوت کنیم سایرین می گویند که چرا آن ها را انتخاب کردید و ما را چرا انتخاب نکردید. پس اول باید مسابقه انتخابی باشد تا ما نفرات برتر را بتوانیم به اردو دعوت کنیم.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: نمی خواهیم با عجله در اردو برگزار کردن، خدای ننموده کشتی گیری بیمار گردد. کشتی ورزش پرخطری از نظر شیوع ویروس کرونا است و باید منتظر مجوز ستاد مقابله با کرونا در ورزش باشیم، چراکه اگر اردو بگذاریم و اتفاقی بیافتد نمی توانیم جوابگو باشیم و ما در این زمینه مسئول هستیم.

وی افزود: تا جایی که بنده اطلاع دارم مربیان تیم ملی از طریح شبکه های مجازی به کشتی گیران برنامه می دهند و کشتی گیران را رصد می نمایند و آن ها تمرینات را به صورت انفرادی را انجام می دهند. از سوی دیگر ورزشکار حرفه ای هم نمی گذارد که بدنش بدون تمرین بماند و حتما فعالیت بدنی دارد.

دبیر در سرانجام گفت: کشتی ورزش وارداتی نیست و بومی است و مزیت رقابتی ما است. انشاالله همه یاری نمایند که کشتی به روزهای خوب خود بازگردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 998

به "دبیر: بودجه فدراسیون کم شده و زنگ خطر برای کشتی به صدا در آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر: بودجه فدراسیون کم شده و زنگ خطر برای کشتی به صدا در آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید