جراحی کاهش وزن به چه کسانی توصیه می گردد؟

یک متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی درون بین (اندوسکوپیک) با تشریح عمل های جراحی مورد تایید برای درمان چاقی، گفت: جراحی تنها برای افراد دارای چاقی و اضافه وزن بالا توصیه می گردد و سایرین باید برای کاهش وزن از روش های غیرتهاجمی و تغییر سبک تغذیه پیروی نمایند.

جراحی کاهش وزن به چه کسانی توصیه می گردد؟

دکتر سیدمهدی جلالی - دبیر علمی چهارمین کنگره چاقی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به افراد مجاز برای انجام جراحی درمان اضافه وزن، با بیان اینکه در مساله چاقی تنها بحث اضافه وزن مطرح نیست، گفت: چاقی نیز مانند فشار خون و دیابت یک نوع بیماری است که باید نسبت به درمان آن اقدام گردد. البته شاخص وزن به تنهایی برای اندازه گیری شدت چاقی کافی نیست؛ چراکه علاوه بر وزن باید به قد فرد نیز توجه گردد.

روش علمی تشخیص شدت چاقی

وی با اشاره به اندازه گیری شاخص توده بدن یا BMI با استفاده از فرمول اندازه قد و وزن برای تعیین شدت چاقی افراد، گفت: BMI افراد سالم چیزی حدود 18 تا 25 بوده و زمانیکه از 25 و30 فراتر رود، شخص به تدریج چاق تر و دچار بیماری های بیشتری می گردد.

جراحی برای کاهش وزن در چه افرادی توصیه می گردد؟

وی انجام عمل جراحی کاهش وزن را برای افراد دارای BMI بالای 40 مناسب دانست و ادامه داد: همچنین جراحی افراد دارای BMI بالای40 تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته است.

جلالی اعمال جراحی کاهش وزن را به دو دسته تقسیم کرد و اضافه کرد: روش اول به کاهش حجم معده و روش بعدی به کاهش جذب مواد غذایی در بدن یاری می نماید.

انواع روش های جراحی کاهش وزن

این فلوشیپ جراحی اندوسکوپیک با اشاره به جراحی اسلیو معده به عنوان یک روش مورد تایید جهانی، ادامه داد: جراحی اسلیو باعث کاهش حجم معده و در نهایت کاهش وزن می گردد؛ به گونه ای که طی این عمل جراحی حدود 80 تا 90 درصد حجم معده برداشته شده و اشتهای فرد تا میزان زیادی کاهش پیدا می نماید.

وی جراحی بای پس معده را روش دیگر دارای مقبولیت جهانی جهت کاهش حجم معده معرفی کرد و گفت: البته این روش انواع مختلفی داشته و روش کلاسیک آن مورد تایید است. این روش ترکیبی از کاهش حجم معده و کاهش جذب غذاست و طی آن فرد غذای کمتری مصرف می نماید و همان میزان نیز کمتر جذب می گردد؛ بنابراین بدیهی است که عمل بای پس از دو مکانیزم منجر به کاهش وزن شده و برای کاهش وزن افراد دارای اضافه وزن بالا توصیه می گردد.

چه کسانی جراحی ننمایند؟

جلالی با بیان اینکه جراحی بای پس معده کلاسیک برای افرادی که BMI بالایی ندارند به هیچ وجه توصیه نمی گردد، اظهار کرد: پذیرش ریسک جراحی و عوارض درمان برای مواردی که چاقی شدید و در حد بیماری نباشد، صحیح نیست. بنابراین در این موارد باید از روش های غیرتهاجمی و یا اصلاح سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی، استفاده از غذاهای سالم، پرهیز از غذاهای ناسالم و پرکالری و همچنین افزایش فعالیت بدنی برای کاهش وزن استفاده گردد.

وی در رابطه با جراحی های زیبایی در زمینه کاهش وزن، اظهار کرد: درمان چاقی و اضافه وزن با روش جراحی به دو صورت انجام می گردد؛ دسته اول در قالب جراحی زیبایی و جهت خارج کردن چربی های انباشته موضعی انجام می گردد مانند لیپوساکشن و لیپولیزر که هدف اصلی در این نوع جراحی کاهش وزن نبوده و تاثیرات متابولیسمی ندارد.

ضرورت ساماندهی و نظارت بر تبلیغات چاقی و رژیم درمانی

این عضو هیات علمی دانشگاه در بخش دیگر این گفت وگو با اشاره به بازار داغ رژیم درمانی در مراکز غیرمجاز، اظهار کرد: رژیم های غذایی غیرتخصصی عوارض زیادی به دنبال دارد، لذا درمانگر رژیم غذایی باید دوره های تخصصی را در مراکز علمی مورد تایید گذرانده باشد، به عبارت دیگر همان گونه که برای درمان بیماری به غیرپزشک مراجعه نمی کنیم، برای درمان چاقی هم باید به افراد متخصص در زمینه تغذیه مراجعه کنیم.

وی با بیان اینکه توصیه های غیرتخصصی در زمینه تغذیه فرد را با مسائل و چالش های جدیدی روبرو می نماید، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل سود مالی مباحث تغذیه ای، افراد فاقد تخصص و شرایط لازم با ارایه تبلیغات گمراه نماینده وارد این حوزه شده و با سوءاستفاده از ناآگاهی افراد و ارایه توصیه های غیرعلمی باعث گمراهی مخاطب و بروز عوارض در این زمینه می شوند.

وی با تاکید بر ضرورت ساماندهی و نظارت بر تبلیغات حوزه چاقی و رژیم درمانی، توضیح داد: با این حال افراد باید در انتخاب درمانگر و پزشک دقت داشته و برای درمان به افراد واجد شرایط مراجعه نمایند.

جلالی در انتها ترویج فرهنگ پیشگیری از بروز چاقی از دوران کودکی را با اهمیت دانست و گفت: پیشگیری از بروز چاقی کودک، از زمان بارداری باید پیگیری شده و مورد توجه قرار گیرد و اینجاست که تفاوت افراد واجد شرایط برای ارایه مشاوره صحیح تعیین می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 اسفند 1398 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 666

به "جراحی کاهش وزن به چه کسانی توصیه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی کاهش وزن به چه کسانی توصیه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید