خبرنگاران ایران درباره مماشات با سیاست های مجرمانه آمریکا هشدار داد

به گزارش مجله سلنا، لندن - خبرنگاران - سفیر ایران در ژنو تحریم های یکجانبه آمریکا را عامل اصلی رواج نقض حقوق بشر علیه ملت ها دانست و برخی کشورهای غربی را که با نادیده دریافت این واقعیت علیه ایران بیانیه صادر می کنند، شریک اقدامات مجرمانه واشنگتن خواند.

خبرنگاران ایران درباره مماشات با سیاست های مجرمانه آمریکا هشدار داد

به گزارش سه شنبه شب خبرنگاران، اسماعیل بقایی هامانه در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر در واکنش به بیانیه مشترک گروهی از کشورهای غربی در انتقاد از شرایط حقوق بشر در ایران، شرح داد: اتهامات مطرح شده در این بیانیه فاقد شواهد محکم و حقایق موجود است. آنها بیشتر بر اساس اطلاعات تحریف شده و ناقص درباره برخی پرونده افراد خاص است.

وی با بیان اینکه حقوق بشر، حقوق مدنی، حقوق سیاسی، حقوق اقتصادی، حقوق اجتماعی و فرهنگی عناصری به هم وابسته و غیر قابل تفکیک هستند، خاطر نشان کرد؛ در گذشته هم ثابت شده که دخالت های خارجی ذاتا مغایر ترویج هرکدام از این حقوق ها است.

سفیر کشورمان شرح داد که اراده جمهوری اسلامی ایران برای بهبود دائم حقوق بشر در تمامی ابعاد آن به رغم انگ زدن های سیستماتیک، قلدری، تحریم های غیر قانونی و کینه توزانه و فشارهای ایالات متحده آمریکا علیه کشورم تزلزل ناپذیر است.

بقایی هامانه چالش هایی را که ایران در روبروه با پیامدهای فراگیری کووید-19 با آن روبرو است دارای دو وجه خواند که از یک سو ناشی از تدابیر زورگویانه، یکجانبه و غیرانسانی است که به صورت شرورانه علیه ایران اعمال می شود و از سوی دیگر با مسدود کردن دسترسی ایران به دارو و دستگاه های پزشکی، ناقض حقوق اولیه بشر شهروندان ایرانی در حوزه سلامت و زندگی بشمار می رود.

وی با بیان اینکه تحریم های مجرمانه آمریکا عامل اصلی رواج نقض حقوق بشر علیه ملت های هدف هستند، هشدار داد: آن چند کشوری که مبادرت به صدور بیانیه مشترک علیه ایران کردند از روی قصد انتخاب کردند که این بی عدالتی های سنگین و ظلم آشکار را نادیده بگیرند؛ با علم به اینکه آنها هم به دلیل عدم رعایت تعهداتشان در قبال ایران و مماشات با رفتارهای غیر قانونی آمریکا، در پیامدهای ناشی از رفتارهای مجرمانه این کشور شریک هستند.

سفیر کشورمان شرح داد که ایران به خوبی از اهمیت قابل توجه تعاملات سازنده با تمام طرف های مسئول آگاه است و حقوق بشر را به عنوان اهرمی برای چانه زنی در جهت دلجویی از دوستان و مخالفت با دشمنان نمی داند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقه مند به گفت وگو بر پایه احترام با طرف هایی که در زمینه رواج حقوق بشر علاقه مند هستند است، افزود: تعاملات ما با سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد از جمله دفتر کمیساریای عالی مسبوق به سابقه و پربار بوده است.

بقایی هامانه همچنین خاطر نشان کرد که دستگاه قضا در ایران مستقل است و به رعایت تشریقات قانونی مطابق با قوانین و تعهدات ایران ذیل اسناد بین المللی که پذیرفته، پایبند است.

وی افزود که هیچ گروه و دولتی حق ندارند طرز تفکر و یا نظام قانونی خود را بر دیگران تحمیل کنند. نظام قوانین داخلی کشورها وفق مختصات و رویه های معمول هر جامعه و اصول مشترک میان ملت ها وضع می شوند که باید به عنوان مظهر حق حاکمیت کشورها محترم شمرده شود.

به گزارش خبرنگاران، سفیر آلمان در جریان جلسه روز جمعه شورای حقوق بشر به کنندگی از جمعی از کشورهای عمدتا غربی بیانیه ای در انتقاد از شرایط حقوق بشر ایران قرائت کرد و خواستار توقف اجرای قصاص شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه پیشتر این بیانیه را با رویکردی گزینشی و بی پایه فاقد ارزش و اعتبار دانست و آن را در مغایرت بنیادین با رهیافت ارتقایی حقوق بشر ارزیابی کرد و تاکید کرد: این اتفاق جدیدی نیست که برخی کشورهای اروپایی در مقابل بزرگترین نقض های حقوق بشری خود و هم پیمانانشان بی تفاوت و ساکت هستند. آنان در فروش میلیاردها دلار سلاح برای کشتار مردم بی دفاع یمن به عربستان و دیکتاتورهای منطقه با یکدیگر رقابت می کنند.

خطیب زاده تاکید کرد: برای ما بسیار عجیب و غیر قابل باور است که همین کشورها نه تنها واکنشی در قبال نقض فاحش حقوق ملت ایران بواسطه سیاست ضد بشری فشار حداکثری رژیم آمریکا و تحریم های ظالمانه و ضد بشری آن اتخاذ نکرده اند، بلکه عملا با بی عملی خود به آن دامن می زنند و در آن شریکند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که سیاسی کاری و اقدامات گزینشی از سوی آمریکا و برخی دولت های اروپایی، همواره بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1174

به "خبرنگاران ایران درباره مماشات با سیاست های مجرمانه آمریکا هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایران درباره مماشات با سیاست های مجرمانه آمریکا هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید